Hitachi Energy wygrywa kontrakt obejmujący projekty zapewnieniające integrację wielkoskalowych odnawialnych źródeł energii w Szkocji

243

Pięć dużych systemów HVDC w Szkocji będzie przesyłać energię wiatrową na południe, odgrywając kluczową rolę w transformacji energetycznej Wielkiej Brytanii. Hitachi Energy, globalny lider technologii, który rozwija zrównoważoną przyszłość energetyczną dla wszystkich, został wybrany przez SSEN Transmission, część brytyjskiego giganta energetycznego SSE plc, do dostarczenia kilku lądowych stacji przekształtnikowych wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) w celu przyspieszenia integracji masowych odnawialnych źródeł energii z brytyjską siecią energetyczną.

Umowa obejmuje wdrożenie do pięciu „korytarzy energetycznych” HVDC lub superautostrad przesyłu energii elektrycznej, aby umożliwić transport dużych ilości przyszłej energii odnawialnej z północnej Szkocji do obszarów o wyższym zużyciu na południu. Każdy z tych systemów połączeń ma moc do 2 gigawatów (GW) i poziom napięcia 525 kilowoltów (kV). Całkowita moc 10 GW odnawialnej energii elektrycznej zapewniłaby równoważne zużycie energii dla około 10 milionów brytyjskich domów. 1

Połączenia pomogą zabezpieczyć przesył energii w północnej Wielkiej Brytanii i wesprą integrację nowo produkowanej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Szkocji w ramach brytyjskiej strategii zerowej emisji netto. Przesył HVDC odegra kluczową rolę w dostarczaniu tej ogromnej ilości energii odnawialnej do mieszkańców w całym kraju.

„Jesteśmy dumni, że po raz kolejny współpracujemy z SSEN Transmission i jesteśmy częścią ich podróży do zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich, ponieważ nadal wyznaczamy standardy szybkiego wdrażania innowacyjnych rozwiązań na dużą skalę” – powiedział Niklas Persson, dyrektor zarządzający biznesem Stacji i Systemów Elektroenergetycznych w Hitachi Energy. „Ten model biznesowy odzwierciedla naszą strategię zapewnienia jasnego wglądu w przyszłość, dzięki któremu podnosimy zatrudnienie  zwiększając nasze globalne możliwości dostaw”.

„Ponieważ zamierzamy zakończyć negocjacje kontraktowe w nadchodzących tygodniach i miesiącach, z niecierpliwością czekamy na kontynuację naszych silnych długofalowych relacji z Hitachi Energy” – powiedział Rob McDonald, dyrektor zarządzający SSEN Transmission. Cieszymy się również, że dla przyszłych projektów HVDC, zapewniliśmy sobie miejsce w harmonogramach prac naszych wykonawców i oczekujemy, że prace nad projektowaniem systemów przyniosą kolejne możliwości. Dalsze szczegóły dotyczące tych przyszłych projektów i związanych z nimi możliwości łańcucha dostaw spodziewane są jeszcze w tym roku.”

Umowa ramowa pokazuje, w jaki sposób najnowocześniejsza technologia HVDC firmy Hitachi Energy może być skutecznie wdrażana oraz w jaki sposób nowe modele biznesowe umożliwiają osiągnięcie skali niezbędnej do przyspieszenia transformacji energetycznej. To nowe podejście pozwala Hitachi Energy planować z wyprzedzeniem zwiększenie mocy produkcyjnych, rozbudowę i szkolenie pracowników oraz maksymalizację standaryzacji w celu zwiększenia synergii między kolejnymi projektami.

Hitachi Energy dostarczy swoje stacje przekształtnikowe źródła napięcia (VSC), które przekształcają prąd zmienny (AC) na stały (DC) w celu wydajnej transmisji na duże odległości i DC na AC, gdzie energia elektryczna jest zwracana do sieci.

Pierwsze dwa projekty w ramach umowy ramowej między Arnish-Beauly i Spittal-Peterhead zostały już określone. Trzy kolejne projekty wciąż oczekają na określenie ich lokalizacji, co zostanie poprzedzone stosownymi analizami w ramach całej inwestycji. Oczekuje się, że połączenia HVDC zostaną oddane do eksploatacji w 2030 r. i później.

Hitachi Energy współpracuje z SSE przy kilku kluczowych projektach HVDC w Wielkiej Brytanii, takich jak połączenia Caithness Moray i Shetland, umożliwiając wydajny przesył energii odnawialnej, zwiększając niezawodność sieci kontynentalnej i poprawiając bezpieczeństwo dostaw, a także przy projekcie farmy wiatrowej Dogger Bank, największej tego typu inwestycji na świecie.

Hitachi Energy ogłosiło niedawno podobną umowę na dużą skalę z TenneT na dostawę 12 GW morskich połączeń wiatrowych w Holandii i Niemczech.

Źródło: HITACHI ENERGY