Łódzki startup pracuje nad zdalnym monitoringiem sieci elektroenergetycznych

543

Rozwiązanie startupu Smart PD pozwala kontrolować występowanie wyładowań niezupełnych, czyli przebić elektrycznych mogących powodować uszkodzenia materiałów izolacyjnych pisze Platforma Przemysłu Przyszłości. Wyładowania są często przyczyną awarii rozdzielnic, a im bliżej usterki w urządzeniu z powodu wyładowań niezupełnych, tym wyższa jest częstotliwość zjawiska. Łódzkie przedsiębiorstwo opracowało własne sensory piezoelektryczne, które działają w systemie razem z rejestratorami i oprogramowaniem. Całość będzie zgodna z łącznością 5 generacji.

Emisja akustyczna

Użycie w systemie badania metodą emisji akustycznej, czyli lokalizowania i określania źródeł sygnałów, tłumaczy Norbert Misztal, prezes Smart PD:

– Doświadczony mechanik potrafi znaleźć źródło awarii pojazdu za pomocą słuchu. U nas dzieje się podobnie, ponieważ nasz system diagnostyczny wykorzystuje emisję akustyczną. Analizujemy sygnał i potrafimy odseparować dźwięki, które pochodzą od wyładowań niezupełnych, a nawet lokalizować miejsca ich występowania w urządzeniu. Jest to możliwe, bo wyładowania niezupełne mają charakterystyczne parametry, które potrafimy identyfikować.

Komunikacja i testy

Kwestię łączności i miniaturyzacji urządzeń Smart PD opracowuje w ramach Akceleratora Technologii 5G w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, w kooperacji z ekspertami Ericssona. Wojciech Potentas ze szwedzkiego przedsiębiorstwa zaznacza, że w kontekście projektu monitorowania sieci elektroenergetycznych, kluczowe są parametry 5G związane z obsługą wielu urządzeń i niskimi opóźnieniami. Symulacje wyładowań niezupełnych startup wykonuje w laboratorium spółki ZPUE – producenta rozdzielnic i przyszłego odbiorcy rozwiązania. Równolegle firma prowadzi testy na rozdzielniach działających w pobliżu Kielc.

5G w ŁSSE

W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, prowadzącej program akceleracyjny dla startupów, działa łączność 5G. Sieć zbudowana z 10 anten działających w pasmach 3,6 GHz i 2100 MHz umożliwia pobieranie danych z szybkością 850 Mb/s, zapewnia niskie opóźnienia (do 4 ms). Zgodność rozwiązań z nową generację komunikacji sprawdzają młode firmy, m.in. Arktikus w systemie monitorującym warunki w chłodniach czy WindTak w rozwiązaniu umożliwiającym monitorowanie siłowni wiatrowych.

Autor:Aleksandra Grendys

Zdjęcia: www.unsplash.com

Źródło: Platforma Przemysłu Przyszłości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj