Mapa średnich cen energii w grudniu 2022 r. – analiza Energy Solution

431

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego przygotowała kolejną, comiesięczną analizę średnich cen energii. W grudniu 2022 roku na rynku SPOT za 1 MWh płacono w UE średnio ponad 241 Euro. W Polsce cena ta oscylowała w ubiegłym miesiącu wokół 173 Euro. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2023 r. wynosiła nieco ponad 287 Euro. W Polsce spółki handlujące energią, oczekiwały za 1 MWh ok. 223 Euro.

Mapę średnich cen energii komentuje Edyta Bartoszek, Manager ds. Zakupów Energii Elektrycznej i Paliwa Gazowego, ekspertka firmy Energy Solution.

  • Średnia cena energii na rynku SPOT w grudniu w UE wzrosła o blisko 29 proc. w stosunku m/m i wyniosła 241,48 EUR/MWh,
  • W Polsce średnia cena energii SPOT w grudniu była niższa o 1 proc. m/m, kosztowała 172,62 EUR/MWh,
  • Średnia cena energii w UE dla kontraktu terminowego (BASE Y-23) spadła w grudniu m/m o ponad 6 proc. i wyniosła 287,28 EUR/MWh,
  • W Polsce średnia cena energii (BASE Y-23) w grudniu wyniosła 223,23 EUR/MWh i była o blisko 5 proc. niższa od tej w listopadzie;
  • W grudniu obserwowaliśmy spadek cen nośników energii, a największy wpływ na rynki hurtowe miała w tym miesiącu pogoda.

Średnia cena dostaw natychmiastowych energii elektrycznej w minionym miesiącu wyniosła dla całej opisywanej strefy do 241,48 EUR/MWh, wobec 187,51 EUR/MWh w listopadzie (+28,8 proc.).

Pierwsza połowa miesiąca cechowała się niższym poziomem generacji OZE ze źródeł niesterowalnych (wiatr, słońce) przy jednoczesnym ochłodzeniu i zwiększonym zapotrzebowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego. Średni hurtowy koszt energii elektrycznej według notowań pierwszego fixingu utrzymywał się w granicach 1000 zł/MWh przez większość dni (1-16 XII).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj