Międzynarodowa Agencja Energetyczna mówi: sprawdzam. Stały wzrost zapotrzebowania na produkty i usługi IT zwiększa konsumpcję energii

217

Korzystasz z Internetu, e-płatności, mediów społecznościowych czy streamingu? Zatem masz, podobnie jak miliony użytkowników na świecie, swój udział w zwiększonym zapotrzebowaniu na energię. Aby korzystać z cyfrowych usług i produktów potrzebna jest bowiem infrastruktura teleinformatyczna: serwery gromadzące i przetwarzające dane, urządzenia chłodzące czy rozwiązania zabezpieczające ten ekosystem. To wszystko wymaga jednak energii.

Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej, zużycie energii przez centra danych, które są fundamentem cyfrowych gospodarek, ma wzrosnąć do 1,5-3% globalnego zapotrzebowania na energię elektryczną do 2026 roku w porównaniu do
1-1,3% w 2022 roku. Niewiele? Dla porównania, bardzo energochłonna produkcja aluminium zużywa obecnie około 4% światowej energii elektrycznej. Nic więc dziwnego, że MAE uważnie przygląda się konsumpcji energii na potrzeby cyfryzacji.

Oddolne inicjatywy

Centra danych też zdają sobie sprawę z tego, że popyt na ich usługi rośnie bardzo szybko i przekłada się na wzrost zapotrzebowania na zasoby, takie jak prąd i woda. Dlatego operatorzy sami podejmują działania mające na celu ograniczenie ich zużycia.

Kluczowymi kwestiami w funkcjonowaniu centrum danych jest efektywność energetyczna i wodna obiektu mierzona wskaźnikiem PUE i WUE, dobór odpowiednich metod chłodzenia serwerów, wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Coraz więcej przedstawicieli branży stosuje rozwiązania zmniejszające ich wpływ na środowisko i podejmuje działania, aby wpłynąć na innych. Dobrym przykładem jest inicjatywa  Climate Neutral Data Centre Pact (CNDCP), który jest oddolnym projektem europejskiego sektora data center. Jego uczestnicy zobowiązali się do osiągniecia zeroemisyjności swoich obiektów do 2030 roku.

Część operatorów poszukuje również innowacyjnych rozwiązań, które będą optymalizowały zużywanie przez nich zasobów i zapobiegały marnotrawieniu odpadów, na przykład w postaci ciepła.

Serwery pracujące w centrach danych emitują duże ilości ciepła, które w tym  procesie jest odpadem i można je wykorzystywać, np. do ogrzewania budynków. Od 2016 roku wykorzystujemy ciepło generowane w komorach serwerowych Data Center 2 do ogrzewania budynku biurowego i logistycznego zlokalizowanego na terenie naszego kampusu w Poznaniu – tłumaczy Wojciech Stramski, Prezes Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services.

Niedawno spółka, wspólnie z Veolia Energia Poznań, poinformowała o uruchomieniu inicjatywy dotyczącej wykorzystania energii cieplnej generowanej w centrach danych do zasilenia miejskiej sieci ciepłowniczej.

Uruchomienie projektu jest możliwe z uwagi na plan zwiększenia mocy naszego kampusu na potrzeby utrzymania projektów sztucznej inteligencji, nawet do 150 MW.  Wysoka jakość ciepła odpadowego pochodzącego z serwerów wysokiej gęstości oraz jego ilość są bowiem kluczowe dla zabezpieczenia produkcji ciepła w skali odpowiedniej dla potrzeb miejskiej sieci ciepłowniczej. Odzyskane z naszych centrów danych ciepło stanie się w przyszłości źródłem niskoemisyjnej energii wykorzystywanej do ogrzewania budynków mieszkalnych i obiektów handlowo-przemysłowych w Poznaniu. To unikalny w skali regionu projekt i ambitny krok propagujący działania dekarbonizacyjne w Polsce – dodaje Stramski.