Nowe technologie w sektorze energetycznym – kierunki i wyzwania

680

Cyfryzacja sektora energetycznego nabiera rozpędu dzięki postępowi technologicznemu pod postacią rozwiązań takich jak blockchain, IoT, AI, ML czy przetwarzanie danych w chmurze. Nowe technologie informacyjne i komunikacyjne wyznaczają dynamiczne kierunki rozwoju w branży energetycznej.

Eksperci są zgodni, że w nadchodzącej dekadzie cyfryzacja zrewolucjonizuje sposób produkcji, dystrybucji, magazynowania i zużycia energii elektrycznej. Będzie to zasługą bardziej inteligentnych, wydajnych, niezawodnych i zrównoważonych systemów energetycznych opartych na inteligentnych rozwiązaniach technologicznych.

Jak będzie wyglądać najbliższa dekada w energetyce w kontekście nowych technologii? W jaki sposób nowoczesne technologie mogą pomóc usprawnić procesy i procedury, tak aby wszyscy zaangażowani interesariusze mogli skorzystać z cyfrowej rewolucji w energetyce?

Pytania te będą między innymi tematem dwudniowych warsztatów  “Wyzwania energetyki jutra – kierunki digitalizacji sektora energetycznego”, które odbędą się w Warszawie w dniach 20-21.03. 2023 r.

Szczegóły i rejestracja na warsztaty na stronie wydarzenia https://www.mmcpolska.pl/kalendarz-wydarzen/wyzwania-energetyki-jutra-kierunki-digitalizacji-sektora-energetycznego

Technologie informatyczne, które radykalnie zmienią rynek energii w najbliższej dekadzie.

Sektor energetyczny wykorzystuje innowacyjne rozwiązania technologiczne na coraz większą skalę. Celem jest maksymalna optymalizacja produkcji, dystrybucji, magazynowania i wykorzystania energii. Nie ma wątpliwości, że w najbliższej dekadzie czeka nas prawdziwa rewolucja informacyjno-komunikacyjna w energetyce. Poniżej przedstawiamy najważniejsze technologie, które zdaniem ekspertów odegrają kluczową rolę w transformacji sektora energetycznego.

Technologia blockchain i tokenizacja energii

Technologia blockchain już wkrótce będzie wykorzystywana w zarządzaniu i automatyzacji transakcji energetycznych na szeroką skalę. Do jej największych zalet należą: redukcja kosztów operacyjnych, bezpieczeństwo transakcji oraz automatyzacja. Technologia blockchain już znalazła zastosowanie do hurtowej dystrybucji prądu między prosumentami. Przewiduje się, że w najbliższych latach nastąpi szybki rozwój rynku peer-to-peer, gdzie osoby w sieci będą mogły bezpośrednio handlować nadwyżką energii. Wdrożenie  blockchain przyśpieszy decentralizację rynku energii, a w konsekwencji redukcję kosztów produkcji i przesyłu prądu.