Po doniesieniu agencji Reuters[1] o spodziewanych kosztach zwiększenia zdolności polskiej sieci do wspierania rozwoju OZE, Aggreko wzmacnia swoją flotę usług energetycznych, aby pomóc przemysłowi uniknąć rosnących opłat sieciowych i rozpocząć samodzielne przejście na odnawialne źródła energii.
Zgodnie z nową strategią energetyczną Polska chce osiągnąć 50 gigawatów (GW) mocy w OZE do 2030 r. i 88 gigawatów GW w 2040 r. Według prezesa PSE Tomasza Sikorskiego będzie to wymagało inwestycji „500 miliardów złotych (116,11 miliardów dolarów) w sieci przesyłowe i dystrybucyjne do 2040 roku”.
Następnie Catalin Tocu, regionalny kierownik sprzedaży na Europę Wschodnią w firmie Aggreko, opowiada się za wykorzystaniem zdecentralizowanych rozwiązań energetycznych w perspektywie krótko- i średniookresowej w celu obejścia rosnących kosztów powodowanych poleganiem na sieci i poprawy odporności w miarę pojawiania się większej liczby źródeł odnawialnych w miksie energetycznym.
„Ponieważ zdolności odnawialne polskiej sieci przechodzą ogromne wstrząsy, natychmiastowy szok cenowy spotęguje się w przypadku niestabilności dostaw energii” – powiedział Catalin. „Biorąc pod uwagę niepewność związaną z przyszłym wzrostem kosztów, operatorzy powinni zatem szukać innowacyjnych podejść do pozyskiwania energii, aby zapewnić, że przemysł pozostanie w czołówce konkurencyjności.”
„Praktyczne podejście to wynajmowane oprzyrządowanie zdecentralizowane – bez żadnych wymogów kapitałowych, zapewnia ono firmom środki do natychmiastowego uniknięcia rosnących kosztów sieci, jednocześnie wypełniając lukę w kierunku długoterminowego rozwiązania. Umożliwia to również firmom przejęcie kontroli na ich drodze w kierunku energii odnawialnej i wyboru bardziej ekologicznch praktyk dostosowanych do ich potrzeb”.
Ponieważ popyt na zdecentralizowane rozwiązania w całej Polsce stale rośnie, postęp technologiczny poprawia dostępność modeli krótko- i średnioterminowych. Na przykład rozwiązania Aggreko obejmują akumulatorowe systemy magazynowania energii oraz kogenerację, podczas gdy paliwa alternatywne, takie jak hydrorafinowany olej roślinny, mogą być również włączone do zdecentralizowanych modeli energetycznych.
Umowa Hired Energy as a Service (HEaaS) jest jedną z najczęstszych metod wprowadzania zdecentralizowanego wytwarzania energii. Przy tym firmy mogą zawrzeć umowę ze specjalistą, takim jak Aggreko, który dostarczy sprzęt i personel niezbędny do uruchomienia i obsługi systemu.
Catalin podsumował: „Ponieważ polskie firmy stoją w obliczu presji inflacyjnej we wszystkich dziedzinach, niezwykle ważne jest, aby były w stanie ominąć koszty krajowych projektów infrastrukturalnych. Co więcej, bardziej ekologiczne praktyki mają coraz większy sens z komercyjnego punktu widzenia – na przykład inicjatywa Aggreko Greener Upgrades wykorzystuje wydajne energetycznie technologie do redukcji zarówno kosztów, jak i emisji za jednym zamachem.”
„Ponieważ sieć staje się coraz bardziej zawodna i kosztowna, operatorzy powinni zacząć odkrywać nowe sposoby ochrony swojej działalności i niezależnego rozwoju”.
Źródło: AGGREKO