Transformacja energetyczna a polski przemysł

1722

Gazy energetyczne – wodór, biogaz, metan. Czy mogą przyczynić się do rygoryzowania kosztów produkcji i dostaw energii?

W kontekście przechodzenia na zieloną energię nie sposób nie wspomnieć o dekarbonizacji całej gospodarki, czyli szeregu działań, które dążą do redukcji gazów cieplarnianych, doprowadzających do odczuwanych przez nas zmian klimatycznych. Gospodarka musi więc w perspektywie kilkunastu lat przestawić się na niskoemisyjne bądź całkowicie bez emisyjne źródła energii, a  co za tym idzie – na tego samego rodzaju technologie.

Redukcja emisji CO2 i neutralność klimatyczna to jedne długoterminowych celów w całej Unii Europejskiej.

Sektor gazowy oparty jest obecnie w głównej mierze na paliwie kopalnym, które etapami będzie zastępowane gazami odnawialnymi – wodorem i biometanem.

Tempo zmian w każdym kraju zależne będzie od jakości procesów technologicznych, a także zależności od paliw kopalnych. Z całą pewnością można stwierdzić, że gaz będzie nadal paliwem przejściowym, ponieważ całkowita redukcja jest ogromną inwestycją, która w skali całej UE pochłaniać będzie nie miliardy, ale biliony euro. Odchodzenie na rzecz bez emisyjnych gazów będzie przebiegać w tempie dostosowanym do wysokości finansowania. Nie wolno zapominać, że wiąże się to z ogromną modernizacją, również technologiczną.

Prawdopodobnym jest jednak, że całkowite przejście (bądź w dużej mierze) od gazów emisyjnych na rzecz gazów odnawialnych bezie miało istotny wpływ na koszty energii.

Zagadnienia związane z transformacją energetyczną oraz aktualne wyzwania i problemy dotyczące sektora energetycznego w Polsce będą przedmiotem dyskusji ekspertów w trakcie 35. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 5.OZE POWER.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 kwietnia b.r. w The Westin Warsaw Hotel oraz online.

Ramowy program konferencji oraz bilety dostępne są na stronie https://konferencjaeuropower.pl/lp/lpm/ .

Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER jest platformą dialogu na temat aktualnych wyzwań i problemów dotyczących sektora energetycznego w Polsce. Co pół roku kluczowi przedstawiciele branży energetycznej gromadzą się, aby wspólnie przedyskutować najważniejsze aspekty funkcjonowania i rozwoju branży. Wydarzenie jest okazją do spotkania między przedstawicielami rządu, a przedsiębiorcami zaangażowanymi w transformację energetyczną kraju. Konferencja już na stałe wpisała się w kalendarz branży energetycznej w Polsce.

Zdjęcia: www.unsplash.com, www.pixabay.com

Źródło: MMC POLSKA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj