Wzrost cen energii przyśpieszy transformację energetyczną

730

Jak wskazują eksperci Luneos, w maju cena energii w handlu hurtowym w Polsce przebiła 1180 zł za MWh samej energii. Z tego sam koszt paliwa i emisji CO2 to ok. 550-650zł/MWh, a do tego dochodzą koszty elektrowni. Według szacunków Luneos, cena energii w handlu hurtowym w 2023 r. będzie kształtować się w przedziale 1100-1200 zł/MWh. Natomiast łączny koszt energii dla odbiorcy końcowego (z opłatami dystrybucyjnymi) może sięgnąć nawet 1600 zł/MWh.

Zielona energia to bezpieczeństwo i oszczędności

Rosnące ceny energii w połączeniu z innymi niekorzystnymi zjawiskami z jakimi zmagają się przedsiębiorcy – inflacja, braki surowców, wzrost kosztów pracy – może okazać się „mieszanką wybuchową” dla wielu z nich. Dlatego obecnie tak istotnym dla firm wydaje się być obniżenie ceny za energię. Pomóc w tym może indywidualna transformacja energetyczna przedsiębiorstwa.

 „Jutro to dziś – tyle że jutro”, stwierdził kiedyś Sławomir Mrożek. Bez wątpienia to zdanie może stać się mottem transformacji energetycznej w Polsce. Jeżeli dzisiaj przedstawiciele przedsiębiorstw nie zajmą się tym tematem i nie postawią na energię pochodzącą z OZE, to w przyszłości bez wątpienia poniosą tego negatywne konsekwencje – mówi Bogdan Warchoł, dyrektor ds. zakupów w Luneos.

Wzrosty cen energii dla przedsiębiorców to ostatnio bardzo poważny problem, ponieważ ograniczają im zyski. Postawienie na energię wytwarzaną ze słońca i wiatru będzie długookresowo bardzo korzystne biznesowo dla tych przedsiębiorstw. Gdy jednak prześpią one czas transformacji energetycznej to wtedy koszty energii będą im rosły i w konsekwencji mogą zagrozić prowadzonej działalności – dodaje.

Zdaniem Zbigniewa Prokopowicza nie ma co liczyć na rozwiązania systemowe i teraz przed przedsiębiorstwami stoi wybór jednego z dwóch scenariuszy. Pierwszy to zaakceptowanie coraz wyższych kosztów energii i pogodzenie się ze spadkiem marż. Druga to poszukiwanie innych źródeł energii i inwestycje w odnawialne źródła energii.

Warto podkreślić, że problem rosnących cen energii w Polsce może zostać zmitygowany przez same przedsiębiorstwa. Obecnie najlepszym rozwiązaniem są inwestycje we własne moce oparte na energii z OZE. Co szczególnie istotne, koszty wytworzenia energii z fotowoltaiki i farm wiatrowych są niższy niż wytwarzanie energii z węgla. Spadają także koszty magazynowania tej energii. To zapewni firmom stabilne funkcjonowanie i bezpieczeństwo energetyczne – podkreśla na koniec Zbigniew Prokopowicz.

 

Źródło:LUNEOS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj