Zrównoważone produkty dla zrównoważonego rozwoju – trendy na 2023 r.

357

Wydaje się to być pieśnią przyszłości, ale już teraz wykorzystujemy narzędzia AI do optymalizacji zysków i minimalizacji strat w sektorze przemysłowym. W połączeniu z układem czujników, nowoczesne systemy do zarządzania produkcją mają ogromną szansę ją zrównoważyć – wszędzie tam, gdzie będzie na to otwartość – podkreśla Aleksandra Banaś.

Systemy IIoT na straży oszczędności i optymalizacji

Ciągłe monitorowanie różnych części maszyn, systemów lub wybranych etapów procesu produkcyjnego w różnych lokalizacjach jest codziennością każdego przedsiębiorstwa przemysłowego. Dane z czujników generowane w instalacjach produkcyjnych mogą być z łatwością odczytywane i przetwarzane oraz wykorzystywane jako podstawa zrównoważonych decyzji biznesowych dzięki zaawansowanym rozwiązaniom IIoT (Przemysłowy Internet Rzeczy). Doskonałym przykładem jest platforma firmy ifm electronic, moneo, łącząca poziom technologii operacyjnej z poziomem technologii informatycznej. moneo ma strukturę modułową i składa się z oprogramowania podstawowego oraz aplikacji przeznaczonych np. do monitorowania stanu lub do ustawiania parametrów czujników IO-Link. Umożliwia to stworzenie pakietu oprogramowania dostosowanego do indywidualnych potrzeb, również tych związanych z generowaniem oszczędności w procesach, usuwaniem awarii czy planowaniem niezbędnych konserwacji. Wszystko po to, aby minimalizować wykorzystanie energii i optymalizować pracę ludzką, co bez wątpienia wpływa na ślad węglowy wytwarzany przez zakłady produkcyjne, a także jakość i warunki pracy.

Platforma moneo przetwarza dane z czujników na informacje cyfrowe, dokonuje ich oceny i przesyła je do świata IT. Tam są one dostępne jako wiarygodna podstawa do podejmowania decyzji. moneo umożliwia predykcyjną konserwację maszyn, pozwala uniknąć nieplanowanych przestojów, a co za tym idzie – zwiększyć wydajność całej instalacji i jej energooszczędność – dodaje Aleksandra Banaś.

Konserwacja „just-in-time” odpowiedzią na rosnące ceny energii

Przy użyciu oprogramowania moneo i monitorowania stanu (RTM), jak również IO-Key (połączenie z chmurą) opracowanego przez ifm, zainstalowane czujniki mogą być odczytywane w dowolnym momencie, a dane przesyłane w czasie rzeczywistym. Pobieranie istotnych informacji umożliwia zdalne monitorowanie zakładów oraz wykorzystywanie informacji do lepszego planowania i projektowania procesów oszczędzających zasoby. W ramach oprogramowania moneo i możliwości RTM, jak również IO-Key, można zauważyć znaczący wkład w zrównoważony rozwój. Konserwacja „just-in-time”, którą można przeprowadzać za pomocą tych technologii, pozwala m.in. na wczesne wykrywanie poważnych uszkodzeń i przyczynia się w ten sposób do optymalizacji okresu użytkowania. Ponadto zdalne monitorowanie ogranicza niepotrzebne przejazdy. Oprócz pozytywnego wpływu na środowisko, w dłuższej perspektywie czasowej można zredukować nakłady pracy personelu oraz koszty.

Liczniki sprężonego powietrza ochronią przed nieplanowanymi kosztami

Praca z wykorzystaniem sprężonego powietrza jest częścią prawie wszystkich sektorów przemysłu. Często występują tutaj niezauważone nieszczelności oraz spadki i wahania ciśnienia, które wpływają na znaczne zwiększenie kosztów energii, na które w obecnych czasach zakłady produkcyjne nie mogą sobie pozwolić. Licznik sprężonego powietrza serii SD firmy ifm pomaga monitorować i określać zużycie sprężonego powietrza, dzięki czemu łatwo wykryć wszelkie odstępstwa od normy, co pozwala trwale zmniejszyć zapotrzebowanie na energię bez dodatkowych kosztów, również tych osobowych. Dzięki temu zastosowanie licznika sprężonego powietrza prowadzi nie tylko do oszczędności i optymalizacji pracy, ale przyczynia się także do zrównoważonego wykorzystania zasobów.

W jakim kierunku zmierzamy?

Ostatnie lata były ekstremalnie ciężkie dla każdej branży. Pandemia, wojna, inflacja, wystrzał cen energii – z ich skutkami musimy mierzyć się cały czas, a w przemyśle wiele zjawisk odczujemy szczególnie mocno w 2023 r., choćby ze względu na jego ogromną energochłonność. Z jednej strony zakłady przemysłowe muszą dążyć do optymalizacji za wszelką cenę, z drugiej odpowiadać na potrzeby nowych klientów, partnerów i inwestorów, którzy, mając podobne cele, zwracają coraz większą uwagę na aspekt środowiskowy i społeczny podejmowanych działań oraz kładą nacisk na ich ekologiczny i energooszczędny design. Aspekty środowiskowe, jak i społeczne muszą być uwzględniane w całym łańcuchu dostaw, a jakość i trwałość produktów jest wyznacznikiem ich zrównoważonego charakteru.

Jak podkreśla Aleksandra Banaś: – Obok ciągłego doskonalenia w zakresie aspektów związanych ze zrównoważonym rozwojem, naszym celem jest również wspieranie działań naszych klientów w tym zakresie. Produkty ifm są tworzone tak, aby mogli oni optymalnie wykorzystywać zasoby, np. zmniejszając zużycie energii lub ilości odpadów. Poczucie współodpowiedzialności za cały łańcuch dostaw jest warunkiem koniecznym, aby móc określić swój biznes jako odpowiedzialny, a produkty jako zrównoważone. Musimy działać wspólnie, bo cel jest wspólny.

Źródło: POINTB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj