Firma NSK silnym i wiarygodnym partnerem hurtowników z niezależnego rynku części samochodowych

974

Decyzja firmy NSK o wejściu na niezależny rynek części samochodowych (IAM) została podjęta w oparciu o stuletnią tradycję projektowania i produkcji komponentów dla motoryzacyjnego rynku OEM. Chociaż powszechną praktyką w branży jest zlecanie produkcji części zamiennych na dalekowschodnich rynkach «nisko kosztowych», NSK gwarantuje, że wszystkie produkty oferowane dla sektora IAM to w 100% oryginalne części firmowe (OE), zaaprobowane i przetestowane przez największych globalnych producentów samochodów.

Fot 1. Firma NSK jest wiodącym producentem łożysk piast kół HUB dla przemysłu motoryzacyjnego

Korzystanie z oryginalnych części zamiennych stanowi gwarancję bezpieczeństwa dla hurtowników IAM poszukujących silnego i wiarygodnego partnera na tym stale rosnącym rynku handlowym. W skrócie firma NSK zamierza wspierać swoje partnerskie hurtownie i warsztaty, tak aby ich działalność była bardziej zyskowna, efektywna i wydajna. Części OE zapewniają również spokój właścicielom samochodów dbającym o bezpieczeństwo, którzy wymagają od warsztatów instalowania oryginalnych części zamiennych.

Rozbudowany zakres produkcji I udokumentowane doświadczenie w zakresie rozwiązań o wartości dodanej należą do głównych wyróżników oferty NSK, nie wspominając o wszechstronnym portfolio rozwiązań dla trzech głównych obszarów produktowych OE: podwozi, przekładni i silników.

W przypadku łożysk kół stosowanych w podwoziach obserwuje się obecnie coraz większe wymagania w zakresie redukcji wagi i zwiększania wytrzymałości na obciążenia.  W tym zakresie firma NSK jest globalnym liderem rynkowym produkującym trzecią już generację łożysk kół OE.

Pierwsza generacja łożysk kół NSK przeznaczona dla producentów samochodów OE charakteryzowała się dwoma oddzielnymi rzędami kulek lub stożków (dla pojazdów ciężarowych). Te fabrycznie nasmarowane łożyska oferowały również wysoko wydajne uszczelnienia zapewniające przedłużony okres eksploatacji. Wiele łożysk kół pierwszej generacji posiadało w obrębie uszczelki zintegrowany enkoder magnetyczny, który przekazywał informację do systemów ABS i stabilizacji toru jazdy. Łożyska wyposażone były także w zintegrowane elementy ograniczające wartość momentu sił tarcia, co przekładało się na mniejsze zużycie paliwa.

Druga generacja łożysk kół produkowana przez NSK, oferując identyczne zalety jak poprzednia wersja pod kątem niskiego zużycia paliwa i technologii enkoderów magnetycznych, wyróżniała się dodaniem zintegrowanego kołnierza na zewnętrznym pierścieniu, co ułatwiało montaż.

Najnowsza, trzecia generacja (powszechnie znana jako Hub III), która znajduje zastosowanie w produkcji europejskich, azjatyckich i amerykańskich samochodów, jest najbardziej wszechstronna i zaawansowana technologicznie. NSK produkuje więcej łożysk kół trzeciej generacji niż jakikolwiek inny producent na świecie. Prezentując swoje innowacyjne podejście, spółka wprowadziła techniki obróbki plastycznej na zimno w celu uzyskania bardziej wydajnej produkcji oraz ograniczenia masy i wielkości łożysk.

Z perspektywy technologicznej, trzecia generacja łożysk kół jest zwykle wyposażona w czujniki, które dostarczają kluczowych informacji do różnych dynamicznych systemów kontroli w samochodzie. Łożyska są również wyposażone w najbardziej zaawansowane uszczelnienia i smarowanie, co zapewnia maksymalną wydajność i wytrzymałość, a jednocześnie sprawia, że instalacja jest intuicyjna dzięki nieskomplikowanemu montażowi.

Fot 2. NSK oferuje innowacyjne produkty dla przekładni manualnych i automatycznych oraz do mechanizmów różnicowych

Oferta rozwiązań OE firmy NSK w zakresie przekładni obejmuje innowacyjne produkty dla manualnych i automatycznych skrzyń biegów oraz mechanizmów różnicowych. Obecne trendy rozwojowe wymagają, aby zmiany prędkości w trakcie przyspieszania i hamowania były coraz bardziej płynne w celu maksymalizacji przyjemności z jazdy, ograniczenia zużycia paliwa i redukcji strat energii. W odniesieniu do tego ostatniego aspektu firma NSK wyznaczyła sobie dodatkowe wyzwanie – zmniejszenie o połowę strat energii związanych ze zmianą biegów.

NSK jest jedynym producentem OE, który dostarcza wszystkie części do przekładni automatycznych – od łożysk do elementów sprzęgieł jednokierunkowych, co gwarantuje, że każdy komponent jest tak wysokiej jakości, lekki i wydajny, jak tylko jest to możliwe. Do specjalnych firmowych rozwiązań dla przekładni automatycznych należą łożyska stożkowe posiadające zintegrowaną z zewnętrznym pierścieniem piastę o długiej żywotności, co pozwala na zmniejszenie ilości elementów i uproszczenie montażu skrzyni biegów.  Ponadto łożyska igiełkowe NSK są w pełni zgodne z wymaganiami w zakresie wielkości i specyfikacją najnowszych przekładni automatycznych. Dzięki użyciu różnych opracowanych polimerów w konstrukcji koszyka, firma była w stanie również zredukować wagę, zapewnić lepsze smarowanie i poprawić odporność cieplną łożysk, zapewniając jednocześnie wysokie prędkości obrotowe.

W odniesieniu do manualnych skrzyni biegów i najnowszych technologii dwusprzęgłowych, firma NSK oferuje szeroki zakres rozwiązań OE – od łożysk wyciskowych do łożysk głównego wałka (dostępnych zarówno jako łożyska kulkowe i wałeczkowe).  Przykładowo uszczelnione łożyska NSK są zabezpieczone przed zanieczyszczeniem smarem ze skrzyni biegów, natomiast łożyska stożkowe, przeznaczone do szybkiego montażu, oferują zarówno stabilność jak i poprawioną sztywność. Co więcej, łożyska ze zintegrowanymi płytkami montażowymi zostały zoptymalizowane pod kątem operacji montażu skrzyni biegów. Doskonała współosiowość pomiędzy otworami na płytce, a tymi na obudowie skrzyni jest uzyskiwana dzięki możliwości obracania płytki wokół zewnętrznego pierścienia łożyska. Ta specyficzna technologia przytrzymywania umożliwia lepsze osiowanie podczas montażu w porównaniu do rozwiązań standardowych.

Oczywiście stałym wyzwaniem technologicznym jest oferowanie klientom coraz lżejszych komponentów bez pogarszania ich wydajności lub możliwości zmniejszania tarcia. Niemniej jednak unikatowa obróbka cieplna opracowana przez NSK wydłuża okres eksploatacji, a najnowsze łożyska stożkowe zmniejszają tarcie o 20% w porównaniu do standardowych produktów.

Fot 3. NSK zapewnia szeroki wybór łożysk przeznaczony do różnorodnych zastosowań w silnikach samochodowych

W przypadku łożysk i akcesoriów tocznych przeznaczonych do aplikacji silnikowych niezmiennym wymaganiem jest coraz lepsza praca i wyższa wydajność. Łożyska i części silnikowe NSK są znane ze swej wydajności w ekstremalnie ciężkich warunkach, zwłaszcza tam, gdzie występują wysokie temperatury, zmiany prędkości, wibracje, nagłe zmiany obciążenia lub możliwość wystawienia na działanie wody bądź zanieczyszczeń.

Materiały, konstrukcja i technologie smarowania stosowane w tych produktach, bez względu na to czy są to łożyska, rolki lub koła pasowe napinające, pomagają zmniejszać tarcie i zużycie pasków, a jednocześnie zwiększają wytrzymałość i niezawodność, dzięki czemu wspomagają ograniczanie zużycia paliwa i hałasu generowanego przez silnik.

Jako uznana firma OE specjalizująca się w zakresie łożysk kulkowych i akcesoriów tocznych dla silników, NSK ma pełną świadomość czynników wpływających na wydłużenie okresu eksploatacji i poprawę wydajności alternatorów. W tym wypadku połączenie zastosowania innowacyjnych stali łożyskowych i zaawansowanych uszczelnień oraz środków smarnych zwiększa wydajność i żywotność alternatora, nawet w przypadku pracy w wysokich temperaturach i przy dużych prędkościach. Co więcej, poprzez zintegrowanie sprzęgła jednokierunkowego z kołem pasowym alternatora można wydłużyć żywotność paska dzięki zniwelowaniu fluktuacji prędkości przenoszonych z koła pasowego wału korbowego.

Kolejny przykład zastosowań produktów NSK odnosi się do sprężarek napędzanych paskiem, stosowanych w systemach klimatyzacji samochodowej. W tym przypadku firma NSK opracowała dwurzędowe łożyska kulkowe skośne o cienkim przekroju. Znane również jako łożyska do sprzęgieł elektromagnetycznych, produkty te posiadają bardzo skuteczne uszczelnienia i oferują wysoką sztywność, co sprawia, że nadają się idealnie nie tylko do sprężarek klimatyzacji samochodowej, ale także do pomp wody i kół pasowych.

Dodatkowo w celu dostosowania produktów do specyfikacji sprężarek układów klimatyzacji, które działają z nowymi, wolnymi od freonu czynnikami chłodniczymi, firma NSK opracowała kompaktowe łożyska igiełkowe. aby sprostać wyzwaniom tego specyficznego środowiska pracy. Jest jasne, że pozycja NSK w sektorze producentów OE jest tylko warunkiem wstępnym i zapewnia konieczny zestaw produktów, który pomoże spółce w debiucie na niezależnym rynku części samochodowych IAM. Niemniej jednak, celem NSK jest spełnienie specyficznych wymagań rynku IAM w zakresie usług, wsparcia i wartości dodanej dla klientów. Pierwszym produktem wprowadzonym w celu wsparcia debiutu firmy NSK na rynku IAM jest zestaw ProKIT. Zestaw ten obejmuje w 100% oryginalne produkty, takie jak łożyska, uszczelki i nakrętki, które są używane przez producentów samochodów na pierwszym montażu.

Niemal wszyscy producenci samochodów OE wymagają i używają produktów NSK, dlatego opracowanie oferty dla klientów z rynku IAM stanowiło następny, logiczny krok w rozwoju firmy.

Więcej informacji na stronie www.nsk-autoaftermarket.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj