10 trendów w produkcji, o których powinien wiedzieć każdy startup

908

Prawdopodobnie słyszałeś o tym, że 90% startupów upada w ciągu pierwszych pięciu lat. Z pewnością słyszałeś też o wielkich startupach produkcyjnych, które zmieniły świat, takich jak SpaceX, Bitmain Technologies czy Astral. Co te startupy – spośród tych 10%, którym się w końcu udaje – robią inaczej?

Odpowiedź jest całkiem prosta. Takie firmy rozumieją, jak ważne jest bycie na bieżąco z trendami. Trendy te obejmują między innymi stosowanie 5-osiowej obróbki CNC, roboty współpracujące, inteligentną produkcję, big data, konserwację predykcyjną i zwinną produkcję.

Skuteczne startupy rozumieją również, że sukces wynika ze znajomości branży i umiejętności dostosowania się do stale zmieniającego się świata.

W tym artykule skupimy się na dziesięciu wiodących trendach w branży produkcyjnej, które należy poznać, aby zwiększyć szanse na sukces swojego startupu, nawet jeśli przeciwności losu będą się piętrzyć.

Podłoże trendów

Zanim przyjrzymy się konkretnym trendom kształtującym dzisiejszą branżę produkcyjną, przyjrzyjmy się pokrótce środowisku, w którym te trendy zachodzą.

W artykule opublikowanym przez międzynarodową sieć usług profesjonalnych Deloitte czytamy: „Zmieniająca się ekonomika produkcji i dystrybucji, wraz ze zmianami w popycie konsumenckim i pojawieniem się „inteligentnych” produktów, zmusza producentów do poszukiwania radykalnie nowych sposobów tworzenia i przechwytywania wartości”.

Artykuł Deloitte sugeruje również, że „produkcja nie polega już tylko na wytwarzaniu fizycznych produktów”. Dodając: „W miarę jak technologia rozwija się w postępie wykładniczym, bariery wejścia, komercjalizacji i uczenia się ulegają erozji.”

Według Deloitte, to właśnie w tym środowisku startupy mogą uzyskać dostęp do nowatorskich narzędzi. Narzędzia te pomagają tym firmom działać na mniejszą skalę, rzucając wyzwanie niegdyś dominującym podmiotom.

Przyjrzyjmy się teraz trendom, które Twój startup powinien poznać, aby odnieść sukces w dzisiejszym środowisku produkcyjnym.

1 Przemysłowy Internet Rzeczy

Dzisiejsze środowisko produkcyjne jest ułatwione dzięki integracji. Integracja ta jest możliwa dzięki Przemysłowemu Internetowi Rzeczy (Industrial Internet of Things, IIoT).

Według McKinsey & Company, globalnej firmy konsultingowej zajmującej się zarządzaniem, IIoT „umożliwia firmom integrację urządzeń, czujników i maszyn wykorzystywanych w procesach produkcyjnych oraz stworzenie wspólnej platformy do gromadzenia i analizowania danych rejestrowanych przez te czujniki i urządzenia”.

Możliwość zintegrowania procesu produkcyjnego pozwala firmom produkcyjnym na dostęp do danych związanych ze stanem maszyny. Zintegrowany system umożliwia zapewnienie, że wszystkie powiązane aspekty produkcji są aktualizowane, gdy ustawienia maszyny są zmieniane.

Główną zaletą, jaką IIoT wnosi do środowiska produkcyjnego, jest to, że likwiduje silosy. Idea silosów oznacza brak chęci lub niezdolność do wymiany informacji między różnymi działami.

Dlatego IIoT może ułatwić płynny przepływ informacji i podejmowanie decyzji. Dzięki temu firma może obniżyć koszty, usprawnić działania i stworzyć bezpieczne środowisko pracy.

2 Inteligentna produkcja

Zastosowanie technologii takich jak IIoT zaowocowało powstaniem koncepcji znanej jako inteligentna produkcja. MarketResearch.com, dostawca informacji biznesowych, sugeruje, że „inteligentna produkcja jest potężną siłą zakłócającą, która może zmienić obecny krajobraz konkurencyjny i wyłonić nowych liderów rynku”.

MarketResearch.com definiuje inteligentną produkcję jako połączenie technologii i rozwiązań wdrożonych w systemie produkcyjnym. Technologie te pomagają zoptymalizować cały proces produkcyjny, zwiększając ogólne zyski.

MarketResearch.com identyfikuje kilka elementów związanych z inteligentną produkcją:

  • Sztuczna inteligencja
  • Blockchain w produkcji
  • Przemysłowy Internet Rzeczy
  • Robotyka
  • Monitorowanie stanu
  • Cyberbezpieczeństwo

Jednym z głównych czynników napędzających rozwój inteligentnej produkcji jest wprowadzenie sieci piątej generacji (5G). 5G umożliwia firmom wprowadzenie nowatorskich technologii, takich jak obliczenia brzegowe (edge computing). Edge computing to model obliczeniowy, w którym dane są przechowywane i przetwarzane bliżej źródła.

Big Data

3 Big Data

Centralnym elementem zarówno IIoT, jak i inteligentnej produkcji jest idea big data. Firma Fortune Business Insights, dostawca raportów z badań rynkowych, sugeruje, że big data może pomóc firmom produkcyjnym m.in. w „analizowaniu wzorców ryzyka, utrzymaniu przepływu pracy, poprawie jakości procesu [i] produkcji”.

Ale co to jest big data? Są to wszelkie formy danych gromadzonych przez organizację. Dane te mogą być ustrukturyzowane, półstrukturalne lub nieustrukturyzowane. Często takie informacje napływają z dużą prędkością, stając się w krótkim czasie monumentalne.

Amerykańska międzynarodowa korporacja technologiczna International Business Machines (IBM) twierdzi, że „Big data stwarza wiele obiecujących i zróżnicowanych możliwości oraz wyzwań dla producentów przemysłowych”.

IBM dodaje, że „Producenci przemysłowi są gotowi do wykorzystania technologii big data w celu wykorzystania … wielu … źródeł danych do optymalizacji produkcji i działań w terenie, a w niektórych przypadkach do zaspokojenia kluczowych potrzeb biznesowych poprzez integrację danych z i do samych produktów.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj