3M w Polsce zasilane w 100 proc. zieloną energią

197

Od 1 stycznia 2021 r. wszystkie fabryki i biura 3M w Polsce kupują energię elektryczną pochodzącą w 100 proc. z odnawialnych źródeł. Zielona energia będzie wykorzystywana w polskich zakładach 3M do wytwarzania ponad 12 tysięcy produktów.Przejście na OZE (odnawialne źródła energii) pozwoli firmie znacząco zredukować ślad węglowy i ograniczyć emisję CO2.

3M od 2019 roku jest członkiem RE100, globalnej inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, stworzonejprzez The Climate Group. Skupia onafirmy, których ambicją jest pozyskiwanie stuprocentowej energii ze źródeł odnawialnych oraz redukcja emisji CO2 do atmosfery. W związku z przystąpieniem do RE100 3M zobowiązało się, że do 2050 roku 100 proc. energii elektrycznej używanejwe wszystkich lokalizacjach firmy będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.Strategia 3M zakłada także, że do 2025 roku co najmniej 50 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej we wszystkich lokalizacjach firmy na świecie będzie pochodzić z OZE.

– Ze względu na skalę działalności produkcyjnej w Polsce decyzja o „przełączeniu” się jużod początku 2021 na 100 proc. energii z odnawialnych źródełto kluczowy krok w wypełnieniu globalnego celu 3M.Dbałość o zrównoważony rozwój i lokalne społeczności jest dla nas priorytetową wartością wpisaną w długofalową strategię– mówi Anthony Crawford, dyrektor operacji produkcyjnej 3M w regionie Europy Wschodniej.- Zakup czystej energii jest kolejnym elementem naszej polityki zrównoważonego rozwoju, dzięki której minimalizujemy nasz wkład środowiskowy i wspieramy rozwój tych ekologicznych źródeł – dodaje.

3M w Polsce posiada jedno z największych centrów produkcyjnych na świecie zlokalizowane we Wrocławiu, a także zakłady w Rabce i Janinowie, 3M Global Service Center oraz siedzibę 3M Poland w Kajetanach k. Warszawy. Łącznie w Polsce 3M produkuje ponad 12 tys. różnych produktów 3M dla sektora motoryzacyjnego, medycznego, żywności, elektrycznego, konsumenckiego czy lotniczego, które od teraz będą wytwarzane przy wykorzystaniu 100 proc. zielonej energii.

Firma podpisała umowę na zakup energii elektrycznejze źródeł odnawialnychdla wszystkich swoich operacji i lokalizacji w Polsce. Energia pochodzi z farm wiatrowych i słonecznych, które są zlokalizowane w kraju. Potwierdzeniem dostarczenia zielonej energii dla 3M w Polsce są gwarancje pochodzenia wydane przez Urząd Regulacji Energetyki producentom energii odnawialnej.

Wolumen zielonej energii dostarczanej do fabryk i biur 3M w Polsce wyniesie ok.60 gigawatogodzin rocznie. Decyzja o zakupie 100 proc. zielonej energii elektrycznej pozwoli zredukować ilość CO2 jakie wytwarzane jest w przypadku energii pozyskiwanej ze źródeł węglowych o ponad 47 tys. ton, co stanowi równowartość dwutlenku węgla, jaką w ciągu 10 lat wychwyci łącznie ponad700 tys. drzew.

Zobowiązanie podjęte przez 3M do wykorzystywania energii odnawialnej jest częścią globalnej strategii firmy skupionej na ochronie klimatu, dążeniu do wprowadzania innowacji w celu obniżenia emisyjności przemysłu i zniwelowaniu śladu środowiskowego.3M od wielu lat wprowadza w Polsce inwestycje zmniejszające zużycie energii elektrycznej oraz gazu poprzez wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych. Od 2015 roku udało się ograniczyć ich zużycie o ponad 20 proc.

Źródło: 3M Poland Sp. z o.o.