Agnella. Miliony na inwestycje i wzrost zatrudnienia

1366

Trzy nowe linie technologiczne do produkcji przędzy wełnianej zwiększą moce produkcyjne białostockiej fabryki dywanów Agnella. Dzięki inwestycji firma uniezależni się od zewnętrznych dostaw przędzy i wzmocni swoją pozycję na rynku, a zatrudnienie znajdzie blisko 100 nowych pracowników.

Pierwsza linia zostałajuż zainstalowana. Składa się na nią zespół zgrzeblący – dwie przędzarki i zgrzeblarka belgijskiej firmy HDB. Dodatkowo – celem zwiększenia mocy farbiarni – zainstalowane będą nowe aparaty barwiarskie, włoskiej firmy Pozzi.

Właśnie zakończyła się instalacja pierwszego zespołu zgrzeblącego, a przed nami uruchomienie aparatów barwiarskich – komentuje Mirosław Koszkuć, dyrektor produkcji Agnelli.– Ale to nie koniec inwestycji – w tym samym czasie prowadzimy prace budowlane pod instalację dwóch kolejnychciągów technologicznych. Inwestycja powinna zostać zakończona w połowie 2020 roku.

W efekcie inwestycji moce produkcyjne przędzalni zwiększą się czterokrotnie, a Agnella będzie w stanie wytwarzać 160 ton wełnianej przędzy zgrzebnej miesięcznie. Łączna wartość inwestycji wyniesie ok. 50 mln zł.

fabryka dywanów AgnellaOsiągniemy również inny strategiczny cel, czyli uniezależnienie się od dostawców zewnętrznych w zakresie dostaw przędzy – dodaje Michał Miłoszewski, dyrektor zarządzający spółki BrintonsAgnella. – Uprzednio importowaliśmy część przędzy – głównie z Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu inwestycji, z Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii, importować będziemy tylko surowiec, czyli włókno wełniane. W efekcie całość przędzy wełnianej, potrzebnej nam do produkcji, będzie powstawała w Białymstoku. Po zwiększeniu mocy produkcyjnych nasza firma będzie jednym z największych producentów dywanowej przędzy wełnianej w Europie.

Równoległa inwestycja w nowe aparaty barwiarskie zmieni metodę barwienia.Dzięki temu zwiększy się wydajność i elastyczność farbiarni.

Obecnie najpierw barwimy surowiec, a następnie produkujemy z niego przędzę. Po zamontowaniu nowych aparatów będziemy mogli wytwarzać białą przędzę, a następnie barwić ją na nawojach. To umożliwi nam przygotowanie mniejszych partii przędzy w różnych kolorach, a w efekcie lepsze dostosowanie naszej oferty do potrzeb klientów w zakresie kolorystyki dywanów – tłumaczy Mirosław Koszkuć.

Dzięki inwestycji powstanie ponad100 nowych miejsc pracy; biorąc pod uwagę wcześniejszą rekrutację – od roku 2018 do połowy 2020 r. zatrudnienie w fabryce wzrośnie w sumie o 200 osób. Nowe linie to kontynuacja procesu inwestycyjnego w park maszynowy. W ostatnich dwóch latach w Agnelli zainstalowano łącznie pięć krosien, w tym nowoczesne i bardzo wydajne krosno marki Van De Wiele.

Źródło: Agnella

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj