Analiza danych kluczem do sprawnej produkcji

482

Nowoczesne technologie oraz działania badawczo-rozwojowe stanowią integralną część modelu zarządzania w firmie Multichem, która jest dostawcą kompletnych rozwiązań dla samochodowych napraw lakierniczych i prowadzi działalność w ponad 50 krajach. Organizacja stale inwestuje we własną infrastrukturę oraz środowisko informatyczne, aby unowocześniać oferowane systemy lakiernictwa renowacyjnego oraz wzmacniać pozycję na międzynarodowych rynkach. Od blisko dwudziestu lat Multichem korzysta z systemu Comarch ERP XL, który jest centrum procesu produkcyjnego.

Zarząd postanowił wdrożyć i uruchomić narzędzie klasy ERP, wiedząc, że informatyzacja jest absolutną koniecznością, tym bardziej, że prowadzone były wówczas negocjacje z  potencjalnym klientem z Ameryki Środkowej,  prężnie działającym w obu Amerykach. To niewątpliwie roztoczyło perspektywę znaczącego wzrostu wolumenu produkcji – a tym samym całej firmy – i było dodatkowym motorem działania.

O wyborze Comarch ERP XL zdecydowały m.in. elastyczność systemu, funkcjonalności obejmujące wszystkie obszary działalności biznesowej firmy oraz stała aktualizacja programu w kontekście zmian w przepisach prawa. W ramach projektu zostały uruchomione podstawowe moduły wspomagające pracę w obszarach logistyki, finansów i kadr. Kolejnym krokiem było zaimplementowanie do systemu technologii produkcyjnych i uruchomienie produkcji przy wykorzystaniu prostego modułu.

W kolejnym etapie wdrożone zostało rozwiązanie do przygotowywania analiz i raportów – Business Intelligence

Uruchomienie tej aplikacji korzystnie wpłynęło na efektywność planowania i dało pełny wgląd w bieżącą sytuację firmy. Raporty generowane w BI pozwalają nam stale kontrolować odchylenia w zużyciu surowców do produkcji, ale przede wszystkim dostarczają precyzyjnych i wiarygodnych danych pomagających podejmować skuteczne decyzje  – wylicza Mateusz Zawieracz, Dyrektor Łańcucha Dostaw z Multichem.

Pełna kontrola nad procesem produkcji jest dla producenta warunkiem gwarancji jakości wytwarzanych produktów i aplikacja Business Intelligence pozwala, aby na każdym etapie przebiegała zgodnie z przyjętymi normami. Na pierwszym etapie rozpoczyna się tracking komponentów, czyli przyjęcie surowców i kontrola ilości dostarczonego towaru. Następnie pracownicy laboratorium pobierają próbki surowców i po badaniu nadają im odpowiedni status. Trzeci etap to przesunięcie towaru we wskazane przez magazynowy system informatyczny miejsce w magazynie surowców. Jeżeli jakość surowców nie spełniła norm, zostają przesunięte do magazynu wyrobów niezgodnych. Ten proces przechodzi 100% surowców – w ten sposób przedsiębiorca ma pewność, że do produkcji używa wyłącznie poprawnych jakościowo komponentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj