Biodegradowalne opakowania na skalę przemysłową – jakie są perspektywy?

234

Przemysł biodegradowalnych opakowań doświadcza dynamicznego wzrostu, podążając za rosnącym zapotrzebowaniem na zrównoważone rozwiązania w sektorze. Perspektywy dla biodegradowalnych opakowań na skalę przemysłową są obiecujące. Wynika to m.in. z rosnącej świadomości ekologicznej i potrzeby ochrony środowiska naturalnego.

Już co piąty Polak zachowuje się wzorcowo, jeżeli chodzi o podejście ekologiczne[1]. Jest ono szczególnie widoczne wśród młodego pokolenia. Zdaniem eksperta Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu S.A., Pawła Witczaka, firmy powinny inwestować m.in. w biodegradowalne opakowania, by przyciągać klientów i podążać za światowymi trendami.

Podejście Polaków do ekologii zmienia się z roku na rok. Potwierdzają to dane. Wśród najczęściej wskazywanych powodów, dla których Polacy chcą chronić środowisko, jest troska o przyszłe pokolenia, – w tym klimat – oraz dbałość o zdrowie[2]. A jakie zachowanie ekologiczne są na topie? 38% osób aktualnie korzystających z węgla lub brykietu planuje zmienić swój piec na bardziej ekologiczne źródło energii. Aż 96 proc. z nas regularnie segreguje śmieci, z kolei 95 proc. mieszkańców deklaruje, że oszczędza energię w domu.

Biodegradowalne opakowania

Konsumenci wymagają ekologicznego podejścia

Współcześni konsumenci wymagają od firm korzystania z ekologicznych rozwiązań. Badania ministerialne wskazują, że Polacy mogą pogodzić się z poniesieniem dodatkowego kosztu w przypadku wyboru rozwiązań ekologicznych – 72 proc. osób udzieliło takiej odpowiedzi. Biodegradowalne opakowania są coraz chętniej wybierane przez firmy.

W ostatnich latach kwestia zanieczyszczenia środowiska i ochrony zasobów naturalnych stała się głównym wyzwaniem dla globalnej społeczności. Jednym z obszarów, w których podejmowane są intensywne działania, jest sektor opakowaniowy, który generuje znaczące ilości odpadów, w tym plastikowych, obciążając nasze ekosystemy – wyjaśnia Paweł Witczak z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu S.A. – W odpowiedzi na te wyzwania, przemysł biodegradowalnych opakowań rozwija się w szybkim tempie. Biodegradowalne opakowania stanowią rozwiązanie, które minimalizuje negatywny wpływ na środowisko, ponieważ są w stanie rozpadać się i ulegać naturalnemu rozkładowi w sposób bezpieczny dla przyrody. Obecnie zwiększa się popyt na biodegradowalne opakowania na skalę przemysłową. 

Opakowanie biodegradowalne a biokompostowalne – czym się różnią?

Opakowania biodegrdowalne rozkładają się w wyniku działania naturalnie występujących mikroorganizmów, takich jak grzyby, bakterie, glony. W wyniku tego rozpadu otrzymujemy biomasę, dwutlenek węgla i wodę. Określony produkt czy opakowanie na całkowite rozłożenie może potrzebować tygodnia, kilku miesięcy jak i kilkudziesięciu lat, w zależności od wielu czynników, w tym dostępu do światła, tlenu i wody. Duże zbiorniki wodne lub wysypiska śmieci nie są więc środowiskami sprzyjającymi biodegradacji – wystarczy sobie wyobrazić, jak niewiele światła dotrze do góry śmieci zgromadzonych na dnie oceanu czy wysypisku.

Opakowania kompostowalne z kolei ulegają w 100% rozkładowi i stają się materiałem organicznym. Dzieli się je na opakowania kompostowalne domowe i kompostowalne przemysłowe. Opakowania ekologiczne z przeznaczeniem do kompostowania przemysłowego, czyli w ściśle określonych warunkach, zapewniających określoną temperaturę, wilgotność i tlen, pozostawiają bogaty w składniki odżywcze materiał organiczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj