CAGR dla globalnej produkcji na poziomie 2,7% (2023-28)

177

Pomimo trudnego roku dla większości regionów i terytoriów w 2024 r., wzrost powróci w 2025 r. dla wielu sektorów. Zgodnie z poprzednią aktualizacją Interact Analysis Manufacturing Industry Output (MIO) Tracker, najnowsze prognozy firmy pokazują, że najniższy punkt cyklu produkcyjnego dla wielu regionów i sektorów ma nastąpić w tym roku. Mimo to kluczowe regiony, takie jak USA i Niemcy, skurczą się w 2024 r. o połowę mniej niż w szczytowym momencie pandemii COVID-19. W przeciwieństwie do większości sektorów przemysłu, oczekuje się, że segment półprzewodników będzie miał znacznie lepszy rok 2024, po trudnym roku 2023.

Jedną z najważniejszych korekt, jakie Interact Analysis wprowadził do swojej długoterminowej prognozy, jest przewidywanie wolniejszego wzrostu w segmencie maszyn w ciągu najbliższych 5 lat ze względu na słaby 2023 r., spadek w 2024 r. i obawy dotyczące 2025 roku. Oczekuje się jednak, że CAGR dla produkcji w regionie APAC w latach 2023-2028 będzie dodatni i wyniesie 2,9%, a następnie w USA (2,4%) i Europie (2,4%).

Region Trójmorza % wzrost MIO r/r (stałe USD)

Oczekuje się, że 2024 r. będzie negatywnym rokiem dla produkcji w Europie i obu Amerykach, Chiny utrzymują wzrost w Azji, ożywienie spodziewane jest w 2025 r.

W Stanach Zjednoczonych Rezerwa Federalna nie wykazuje jeszcze żadnych oznak obniżania stóp procentowych, co sugeruje, że region ten będzie borykał się z trudnym rokiem 2024, a ujemny wzrost może utrzymać się do roku 2025. Oczekuje się, że gospodarka USA skurczy się o 2,2% w 2024 r., a następnie odbije do 3,8% w 2025 r. I nie wydaje się, aby istniał ogromny problem z popytem lub podażą, więc spowolnienie prawdopodobnie nie będzie tak poważne, jak podczas pandemii.

W Europie perspektywy gospodarcze na 2024 r. wyglądają równie ponuro. Włochy znajdują się w jednej z najgorszych sytuacji, przy czym oczekuje się, że produkcja maszyn skurczy się o 3,7% w 2024 r., a sektor wytwórczy skurczy się o 1,5%. W wyniku spadającego wzrostu płac i malejącego poziomu zatrudnienia, włoska gospodarka będzie się zmagać z trudnościami. Interact Analysis przewiduje również spadek produkcji o -0,8% w Niemczech w 2024 r. i -1,3% we Francji. Przewiduje się, że Wielka Brytania będzie nadal zmagać się z wyzwaniami związanymi z gospodarką po Brexicie. Prognozy Interact Analysis dotyczące ogólnych perspektyw brytyjskiego sektora produkcyjnego w 2024 r. wynoszą -0,4% i -3,3% dla maszyn.

Adrian Lloyd, dyrektor generalny Interact Analysis, komentuje: „Podczas gdy wszystko wydaje się tak ponure, obserwujemy pozytywne księgi zamówień na maszyny półprzewodnikowe.Sektor ten znajduje się obecnie w dziwnej sytuacji; wraz ze wzrostem popytu na maszyny półprzewodnikowe, produkcja samych półprzewodników prawie się załamała. Wzrost zamówień na maszyny półprzewodnikowe w Ameryce Północnej osiągnął ponad 50% – prawdopodobnie dzięki CHIPS i ustawie o redukcji inflacji – podczas gdy Europa i Tajwan również nadal składają zamówienia.

„Chociaż rok 2024 będzie trudny dla globalnego przemysłu wytwórczego, nasze prognozy sugerują, że dotkliwość spadku wzrostu będzie łagodna dla większości regionów”.

Podsumowanie:

  • Wszystkie regiony odczują trudny rok 2024, jednak w większości z nich spadek będzie łagodny.
  • Segment półprzewodników będzie cieszył się lepszym rokiem 2024 w porównaniu z rokiem 2023.
  • Oczekiwany CAGR dla segmentu produkcyjnego w regionie APAC wynosi 2,9%, a następnie w USA (2,4%) i Europie (2,4%).

 

Źródło: Interact Analysis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj