Cała branża przemysłowa w jednym miejscu! Relacja z XI edycji Green Industry Summit!

562

6 października w hotelu Arche Hotel Krakowska w Warszawie odbyła się konferencja „Green Industry Summit”. Podczas czterech paneli oraz trzech wystąpień dyskutowano o wyzwaniach, jakie są stawiane przed sektorem przemysłowym oraz logistyką                                 w kontekście realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Zwieńczeniem wydarzenia była wieczorna gala rozdania nagród „Diamenty Green Industry” dla najbardziej wyróżniających się podmiotów z sektora przemysłu, transportu i logistyki.

Część merytoryczną otworzyło wystąpienie Prof. dr hab. inż. Jacka Kijeńskiego – wieloletniego koordynatora Polskiej Platformy Technologicznej Wodoru i Ogniw Paliwowych z Politechniki Warszawskiej, pod tytułem “Zielona energia dla Przemysłu”. Na wstępie Pan Profesor zaznaczył, że jego wystąpienie będzie kontrowersyjne oraz, że chce dzięki temu dać pole do ciekawych dyskusji i przemyśleń. Wedle jego słów, jedyną uniwersalną walutą staje się energia, zaś sam deficyt energii występuje niezależnie od wydarzeń, z którymi borykamy się ostatnimi czasy – niezależnie od występowania kryzysów finansowych, stanów pandemicznych czy działań militarnych. W swojej wypowiedzi powołał się również na badania Roberta Johnsona z Uniwersytetu w Harwardzie o tym, iż to nie dwutlenek węgla przyczynia się najbardziej do zwiększonego efektu cieplarnianego. Za tymi poczynaniami stoi natomiast metan i to ten organiczny związek chemiczny powinniśmy wychwytywać z atmosfery, a następnie spalać do dwutlenku węgla.

Po wystąpieniu inauguracyjnym nadszedł czas na dyskusje panelowe. Głównym tematem pierwszego panelu dyskusyjnego była zielona transformacja przemysłu w kierunku GOZ. Moderatorem był Prof. dr hab. inż. Andrzej Kolasa, Wydział Mechaniczny Technologiczny, Politechnika Warszawska. Udział w dyskusji wzięli: Katarzyna Mroczkowska – Marketing Lead for Central, East and South Europe, HMD Global, Iwona Jacaszek-Pruś – Dyrektorka ds. korporacyjnych, Kompania Piwowarska, Prof. dr hab. inż. Jacek Kijeński – wieloletni koordynator Polskiej Platformy Technologicznej Wodoru i Ogniw Paliwowych, Politechnika Warszawska, oraz Artur Pollak – Prezes Zarządu, APA Group, Łukasz Dominiak, Dyrektor ds. Public i Government Relations, Animex. Początkowo dyskutanci debatowali o nowoczesnych technologiach, które pomogą w walce z recyklingiem oraz o problemie destabilizacji gospodarki. Dodatkowo nawiązali do transformacji cyfrowej oraz przejść z przemysłu 2.0 do przemysłu 4.0. Wspomniano również o kwestii odpadów polimerowych, procesach segregacji tych odpadów, a także zwrócono uwagę na problematykę deficytu czystej wody na świecie w kontekście różnych skażeń, związanych z brakiem skutecznych działań recyklingowych. Na końcu panelu prelegenci dyskutowali o dylemacie pomiędzy bezpieczeństwem żywności a poszukiwaniem odpowiednich opakować do jego przechowywania.

Po krótkiej przerwie nadszedł czas na prezentację Pana Daniela Ładno –  Enterprise Accounts Senior Manager, CEE, Dassault Systèmes pod tytułem “Cyfrowe wsparcie realizacji celów zrównoważonego rozwoju”. W swojej prezentacji opowiedział czym jest bliźniak cyfrowy i do czego służy. Przede wszystkim bliźniak cyfrowy potrzebuje centralnego miejsca, z którego pobiera aktualne dane, zaś samo modelowanie cyfrowe pozwala na szybsze przejście od pomysłu do wytworzenia produktu, czyli zajmuje się analizą całościowego życia danego produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj