Co warto wiedzieć o analizie drzewa błędów jako metodzie służącej skutecznemu zarządzaniu ryzykiem w organizacji?

1867

Do jakościowych metod analizy ryzyka zalicza się między innymi analiza drzewa błędów. Bazuje ona na strukturze drzewa logicznego. Sprawdza się doskonale w przypadku modelowania tego, jak przebiega awaria, a także jej pogłębionej analizy. Historia tej metody sięga aż 1962 roku.

Krótka historia analizy drzewa błędów

Jak wspomnieliśmy na wstępie, metoda ta ma naprawdę długą historię. Początkowo znalazła zastosowanie w pracach nad poprawą bezpieczeństwa lotów samolotowych, statków kosmicznych i tych urządzeń, które bazowały na energii jądrowej. Już jednak w latach dziewięćdziesiątych jest zastosowanie wzrosło. Zauważono, że sprawdza się ona w projektowaniu systemów, których zadaniem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Analiza drzewa błędów stosowana jest także w zagadnieniach związanych z wiarygodnością i niezawodnością. Jak się okazuje, gałęzi przemysłu, które wykorzystują tą metodę jest wiele. Zalicza się do nich między innymi przemysł chemiczny, kolejowy, informatyczny, a także medycyna.

Dlaczego analiza drzewa błędów to metoda warta poznania?

Coraz częściej mówi się o tym, że każdy zatrudniony na stanowisku specjalisty ds. BHP powinien znać tę metodę i umieć się nią posługiwać. Zastosowanie analizy drzewa błędów pozwala na skuteczne uwzględnienie czynnika ludzkiego, który istotnie wpływa na prace konserwacyjne, a także obsługę operatorską. Dzięki FTA – bo tak w skrócie określa się analizę drzewa błędów – możliwa jest identyfikacja, a następnie ocena tego, jak skuteczne są zastosowane rozwiązania, zarówno techniczne, jak i proceduralne.

Gdzie sprawdzi się analiza drzewa błędów?

FTA jest nieoceniona w analizie procesów zarówno chemicznych, jak i fizycznych. Jej zastosowanie sprawia, że możliwe jest wzięcie pod uwagę informacji nie tylko o procesie jako takim, ale również poszczególnych jego składowych, zastosowanych rozwiązaniach technologicznych i wykorzystywanym sprzęcie. Identyfikuje i ocenia, jakie mogą być konsekwencje ewentualnego uszkodzenia sprzętu, a także błędów popełnionych podczas jego obsługi przez personel. Uwzględnia wszelkie zdarzenia zewnętrzne, które wynikają ze środowiska pracy.

Co musi znaleźć się w dokumentacji analizy drzewa błędów?

Prawidłowo wykonana dokumentacja zawiera cel i zakres analizy, dokładny opis systemu (tu nie może zabraknąć zastosowanych oznaczeń oraz określenia ograniczeń, które nałożone zostały na system), wszystkie założenia, definicje, jakimi będziemy się posługiwać, analizę drzewa, a także osiągnięte wyniki i wnioski, które na ich podstawie wysnuto.

Analiza drzewa błędów to jedna z najlepszych metod, jeśli zależy nam na uporządkowaniu zależności, jakie zachodzą między przyczynami zdarzeń, które mogą prowadzić do ewentualnych zagrożeń. To metoda skuteczna i coraz powszechniej stosowana.

Źródło: www.luqam.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj