Automatyzacja to droga do wspierania pracowników wykonujących zadania ręczne — nie do ich zastępowania. Niedobory siły roboczej w branży produkcyjnej stają się coraz bardziej niepokojące na całym świecie. Podczas gdy zachęty finansowe i ukierunkowane kwalifikacje pracowników są wykorzystywane w ramach środków zaradczych, potrzebne są bardziej innowacyjne rozwiązania. Wielu producentów decyduje się na automatyzację powtarzalnych zadań, ale w jakim stopniu wspiera ona istniejące zespoły pracowników, a w jakim zabiera im miejsca pracy?
W 2023 roku Reuters ujawnił alarmujący trend: trudności związane zatrudnieniem zgłosiło aż 53% firm, co jest rekordowo wysokim poziomem. Niedobory personelu i rosnące koszty energii w połączeniu z dążeniem do osiągnięcia neutralności klimatycznej stwarzają nowe wyzwania. Na drodze do zrównoważonej produkcji innowacyjne strategie radzenia sobie z brakami kadrowymi i wzmacniania istniejących talentów stanowią oznakę postępu.
Przyjrzyjmy się czterem najlepszym sposobom na rozwiązanie problemu z niedoborem siły roboczej i wspierania już zatrudnionych pracowników za pomocą automatyzacji:
1. Wykorzystanie zintegrowanych rozwiązań łączących IT i OT
Firmy powinny korzystać ze zintegrowanych rozwiązań, które łączą wiedzę doświadczonych partnerów oraz integrują technologię informacyjną (IT) i operacyjną (OT). Takie podejście zapewnia bezproblemowe wdrożenie technologii automatyzacji i maksymalizuje ich potencjał, aby uwolnić pracowników od powtarzalnych i monotonnych zadań. Kraje Unii Europejskiej (UE), które poczyniły już znaczne postępy w zakresie automatyzacji, są odpowiednio przygotowane do zaadaptowania zintegrowanych rozwiązań.
Współpraca firm OMRON, Nokia i Dassault Systèmes jest doskonałym przykładem napędzania rozwiązań IoT w środowisku przemysłowym uwidaczniającym moc ich połączonej eksperckiej wiedzy w autonomicznym środowisku produkcyjnym. To synergiczne podejście łączy technologię prywatnej sieci bezprzewodowej 5G firmy Nokia, doświadczenia wirtualnych bliźniaków firmy Dassault Systèmes oraz inteligentną automatyzację OMRON, ukazując potencjał transformacji cyfrowej i rozwiązań automatyzacji opartych na Internecie rzeczy (IoT) dla różnych branż.
2. Podnoszenie kwalifikacji pracowników poprzez rozwijanie umiejętności cyfrowych i technicznych
Wdrażanie automatyzacji w tradycyjnych firmach zależy od rozwoju umiejętności cyfrowych i technicznych pracowników. Według prognozy Światowego Forum Ekonomicznego z roku 2022 na rok 2025 połowa siły roboczej będzie wymagała ponownego przeszkolenia, dostosowania się do Przemysłu 4.0 i kolejnych transformacji. Warto zaznaczyć, że do 2027 roku ponad dwie trzecie istotnych umiejętności wymaganych w obecnych zawodach ulegnie zmianie z powodu zrewolucjonizowania procesów produkcyjnych.
Firma OMRON dokłada wszelkich starań, aby rozwijać nową generację automatyki przemysłowej, zachowując wierność swojej misji budowania lepszego społeczeństwa. Prowadzimy wiele inicjatyw w tym zakresie, między innymi zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w Dniu Dziewcząt w firmie, organizujemy dni otwarte, współpracujemy z instytucjami edukacyjnymi i uniwersytetami oraz udostępniamy naszą technologię. Nasi eksperci oferują kursy szkoleniowe i warsztaty dla studentów. Jednocześnie wspieramy finansowo ważne inicjatywy edukacyjne i badawcze — na przykład zespół robotyki i-botów w Niemczech — oraz przekazujemy darowizny uniwersytetom i innym instytucjom.