Farby przemysłowe dla budownictwa–jak wybrać najlepsze produkty?

520

Farby przemysłowe pełnią funkcje zabezpieczającą powierzchnie takie jak drewno, posadzkę, beton czy metal. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak ważne jest dobranie odpowiednich farb przemysłowych, aby chronić powierzchnie na długi okres czasu. Chlorokauczukowe, asfaltowe, alkidowe- na rynku jest szeroka oferta produktów, lecz jak wybrać najlepszy z nich?

ZAPEWNIENIE OCHRONY NA PIERWSZYM MIEJSCU

Właściwy wybór farb przemysłowych jest bardzo istotny, jeśli chce się dobrze zabezpieczyć różnego rodzaju powierzchnie. Trzeba zadbać o to, aby były one odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, korozję, różne preparaty chemiczne i żeby były dobrze zakonserwowane.To właśnie jest znacząca różnica pomiędzy farbami wnętrzarskimi, a przemysłowymi- nie chodzi w nich tylko o estetykę i piękny wygląd,  ale na pierwszym miejscu stawiają się na ochronę i zapewnienie jak najlepszej jakości powierzchni.

Przede wszystkim trzeba rozróżnić farby przemysłowe dedykowane zabezpieczaniu konkretnych rodzajów powierzchni– mówi Wojciech Krawczyk, ekspert i właściciel sklepu isprzet.pl. Inne farby wybierzemy do ochrony betonu, inne do posadzek, metalu, a jeszcze inne do drewna. Jeśli chcemy zapewnić powierzchniom, które są często eksploatowane jakość na lata, warto zainwestować w dobrą ochronę i skorzystać z pomocy specjalistów, którzy dobiorą odpowiednie produkty.

SZEROKI WYBÓR FARB

Co powinniśmy wiedzieć na temat farb przemysłowych i ich podziału? Do zabezpieczenia drewna należy wybierać farby alkidowe, kredowe i akrylowe, ale również farby ftalowe, przeznaczone także do zabezpieczania metalu. Idealne do ochrony metalu są także farby asfaltowe, chlorokauczukowe, polluretanoweoraz poliywinylowe. Metal jest materiałem szczególnie narażonym na szybkie zniszczenie, gdyż jest podatny na wszystkie czynniki zewnętrzne.Co ciekawe, warto również zabezpieczyć beton, który też może ulec korozji. Do jego zabezpieczenia można użyć wspomnianych farb poliwinylowych i chlorokauczukowych.

Każda z farb ma też różne właściwości- inaczej jest podatna na wilgoć, słońce czy rozpuszczalniki. Niektóre sprawdzą się do kilku powierzchni, inne tylko do jednej. Przed zakupem farby przemysłowej musimy dobrze się zastanowić do jakiej powierzchni chcemy jej użyć oraz jaki efekt chcemy otrzymać – podsumowuje Wojciech Krawczyk.

 Osoba decydująca się na zakup farby przemysłowej i konserwację nią powierzchni musi dokładnie przemyśleć, czy najważniejszym efektem, który chce osiągnąć jest ładny wygląd, czy dobra jakość. Należy pamiętać, że każda z nich ma inne składniki i inaczej się zachowuje z różnymi rozpuszczalnikami, dlatego warto przy zakupie poradzić się eksperta.

Źródło: Come creations Group