Globalna firma analityczna Interact Analysis dokonała ostatnio pewnych korekt w swojej prognozie globalnej produkcji. Według najnowszych badań firmy, perspektywy dla globalnej produkcji są ponure i wygląda na to, że utrzymają się przez cały rok 2024 do początku 2025 roku. W szczególności Europa odczuwa skutki kryzysu, podczas gdy region obu Ameryk radził sobie dobrze w pierwszej połowie 2023 roku. Ze względu na załamanie produkcji półprzewodników, produkcja w regionie Azji i Pacyfiku spada – region ten odpowiada za prawie 90% produkcji półprzewodników i komponentów.
Oczekuje się, że w latach 2023-2028 produkcja maszyn (jako podsektor produkcji) będzie rosła szybciej niż cały sektor produkcyjny. W obu Amerykach produkcja maszyn będzie rosła w tempie 3,8% CAGR w porównaniu do zaledwie 2,4% dla produkcji przemysłowej. W Azji sektory te wzrosną odpowiednio o 3,9% i 2,9%, a w Europie o 3,6% i 2,4%. W 2024 r. wzrost produkcji maszyn będzie ujemny, po czym powróci do dodatnich wartości w 2025 r. i utrzyma stały wzrost do 2028 r.
Patrząc na perspektywy produkcji w poszczególnych regionach, Europa najbardziej odczuwa presję gospodarczą. Mimo to sektor motoryzacyjny wydaje się osiągać dobre wyniki, szczególnie w Niemczech i Francji. Produkcja we Włoszech ma wzrosnąć o 2% w 2023 r., niemal wyłącznie dzięki sektorowi motoryzacyjnemu, transportowemu oraz gumy i tworzyw sztucznych. Wielka Brytania osiągnęła lepsze wyniki niż oczekiwano, a produkcja ma wzrosnąć o 0,2% w 2023 r., w przeciwieństwie do ujemnego wzrostu prognozowanego przez Interact Analysis w poprzedniej edycji raportu. W Stanach Zjednoczonych wzrost w dużym stopniu zależy od reakcji Rezerwy Federalnej. Jeśli stopy procentowe będą spadać zbyt wolno w tym regionie, rok 2024 będzie ponury, ale jeśli zostaną podniesione zbyt szybko, inflacja gwałtownie wzrośnie, prowadząc do okresu stagflacji gospodarczej. Segment półprzewodników w Stanach Zjednoczonych radzi sobie znacznie lepiej niż w innych krajach, w szczególności na Tajwanie i w Korei Południowej (w których sektor ma się skurczyć o ponad 20% w 2023 r.). Oczekuje się jednak, że Stany Zjednoczone będą epicentrum kolejnej globalnej recesji produkcyjnej, spodziewanej w 2024 roku.
Gospodarka Chin jest napędzana przez politykę stymulacyjną, która wydaje się mieć pozytywny wpływ na wzrost produkcji w tym kraju. Oczekuje się, że gospodarka nabrała rozpędu w drugiej połowie 2023 r. w porównaniu z powolną pierwszą połową roku. Pełny wpływ polityki rządu na gospodarkę wciąż pozostaje widoczny, pomimo pewnych pozytywnych sygnałów w sierpniu tego roku. Ogólnie rzecz biorąc, Interact Analysis obniżył prognozę produkcji przemysłowej w Chinach o 0,2 punktu procentowego do 3,2% w 2023 roku.Jednak prognozowany wzrost dla regionu w 2024 r. został skorygowany w górę z 2,9% do 3%, a przewidywany CAGR w latach 2022-2027 wynosi około 3,2%.
Źródło: Interact Analysis