Globalny przemysł wytwórczy przygotowany na wzrost o 0,6% w 2024 roku, z dużymi różnicami regionalnymi

97

Pomimo krótkoterminowych wyzwań, długoterminowe perspektywy dla globalnego przemysłu wytwórczego są pozytywne, według firmy badawczej Interact Analysis. Najnowszy kwartalny raport firmy „Manufacturing Industry Output (MIO) Tracker” przewiduje marginalny wzrost o 0,6% na 2024 rok, a mocniejszy wzrost spodziewany jest w 2025 roku i kolejnych latach. Jednak prognoza wzrostu produkcji przemysłowej Chin została nieco skorygowana w dół do 2,3% na 2024 rok.

Regionalne wyzwania trwają, podczas gdy sektor półprzewodników się odbudowuje

Europa jako całość przygotowuje się na trudny rok 2024, w którym sektor przemysłowy ma doświadczyć znacznych spadków w kilku kluczowych gospodarkach. Region zmaga się ze skutkami kryzysów energetycznych, zakłóceń w łańcuchu dostaw oraz trwających skutków gospodarczych napięć geopolitycznych, szczególnie wojny w Ukrainie. W rezultacie przewiduje się, że produkcja przemysłowa w Europie na poziomie poszczególnych krajów będzie stagnować lub spadać, co czyni ją jednym z najsłabiej prosperujących regionów na świecie. Spodziewany spadek podkreśla wrażliwość regionu na zewnętrzne wstrząsy i konieczność strategicznych inwestycji w niezależność energetyczną oraz modernizację przemysłową, aby zapewnić długoterminową odporność.

Region Azji i Pacyfiku, a szczególnie Korea Południowa, Singapur i Tajwan, ma odegrać kluczową rolę w globalnym ożywieniu sektora przemysłowego. Po trudnym 2023 roku, naznaczonym zakłóceniami w łańcuchu dostaw i zmniejszonym popytem, te trzy kraje mają odnotować znaczące ożywienie, gdy sektor półprzewodników odzyska impet. Tymczasem Chiny, jak przewidywano, nadal będą na ścieżce wzrostu, choć tempo ich ekspansji gospodarczej spowalnia.

Z kolei Stany Zjednoczone, mimo że również doświadczą spowolnienia, nie będą mierzyć się z tak poważnym kryzysem jak europejski sektor przemysłowy. Jest to częściowo zasługą dużych inwestycji w infrastrukturę. Zmiany polityczne, takie jak nadchodzące wybory prezydenckie, mogą jednak wpłynąć na perspektywy wzrostu tego kraju.

Chociaż globalny przemysł wytwórczy ma zanotować niewielki wzrost produkcji, obraz zmienia się znacząco, gdy z analizy wykluczymy Chiny. Bez Chin globalna produkcja przemysłowa ma spaść o 0,9% w 2024 roku, co podkreśla kluczową rolę, jaką Chiny odgrywają w globalnym ekosystemie przemysłowym.

Trudniejszy 2024 rok dla rynków maszynowych

Sektor produkcji maszyn ma przed sobą trudniejszy rok 2024. W Europie, zwłaszcza w Niemczech i we Włoszech – dwóch największych producentach maszyn w regionie – prognozy przewidują stagnację lub nawet spadek w tym sektorze.

Ten spadek wynika z kilku czynników, w tym zwiększonej konkurencji ze strony tańszych producentów z Europy Wschodniej i Azji, wysokich stóp procentowych oraz inflacji ograniczającej inwestycje, a także trwającego kryzysu energetycznego w Niemczech (spowodowanego zależnością od rosyjskiego gazu i trwającą wojną na Ukrainie), co prowadzi do wyższych kosztów produkcji.

Pomimo tych wyzwań stojących przed europejskimi sektorami, niektóre regiony, zwłaszcza w Azji, mogą odnotować lepsze wyniki dzięki inwestycjom w nowocześniejsze technologie produkcyjne i automatyzację, co powinno zwiększyć produktywność i produkcję w sektorach maszynowych.

Produkcja maszyn CAGR odnotowała globalny spadek w wielu regionach w 2024 r., ale prognozy do 2029 r. pokazują stabilizację wzrostu

Adrian Lloyd, CEO Interact Analysis, komentuje: „Wprowadziliśmy kilka ważnych zmian do naszych prognoz w tej edycji raportu MIO, co spowodowało, że każda krzywa wzrostu wygląda nieco inaczej. Jednak ogólnie nasze prognozy na lata 2025-2028 są nieco lepsze niż w poprzednim kwartale”.

Podsumowanie:

• Mimo że globalna produkcja przemysłowa ma wzrosnąć o 0,6% w 2024 roku, prognozy wykluczające Chiny są mniej optymistyczne, przewidując spadek o 0,9%.

• Gospodarka przemysłowa Niemiec będzie w dalszym ciągu zmagać się z trudnościami przez cały 2024 rok.

• Korea Południowa, Singapur i Tajwan przewodzą globalnemu ożywieniu w sektorze półprzewodników.

O raporcie:
W szybko zmieniającym się sektorze o złożonych korelacjach kluczowe jest zrozumienie stanu rynku teraz, gdzie był i dokąd zmierza. Ten raport kwantyfikuje całkowitą wartość produkcji przemysłowej z głęboką szczegółowością – dla ponad 102 branż w 45 krajach, prezentując dane historyczne obejmujące 15 lat – dla pełnego cyklu biznesowego, od okresu przed recesją do dnia dzisiejszego. Starannie zorganizowaliśmy dane dotyczące krajów według wspólnej taksonomii, aby umożliwić łatwe porównania. Pięcioletnia prognoza dopełnia ten obraz.

O Interact Analysis

Z ponad 200-letnim łącznym doświadczeniem, Interact Analysis to autorytet w zakresie analizy rynku automatyzacji globalnych łańcuchów dostaw. Nasze badania obejmują cały łańcuch wartości automatyzacji – od technologii używanych do automatyzacji produkcji fabrycznej, przez magazynowanie i kanały dystrybucji, po transport gotowych produktów. Największe światowe firmy ufają nam w dostarczaniu wiarygodnych spostrzeżeń i możliwości wzrostu napędzanego technologią.

Źródło: www.InteractAnalysis.com