IDC: 70 proc. firm produkcyjnych w Europie wciąż nie inwestuje w rozwiązania z zakresu generatywnej sztucznej inteligencji

134

Przykłady wykorzystania GenAI w przemyśle oraz kierunki na drodze do urzeczywistnienia Smart Factory. Choć o generatywnej sztucznej inteligencji (SI) mówi się bardzo dużo od ponad roku, to jak wynika z badania IDC GenAI ARC Survey 2023, zaledwie 30 proc. europejskich firm przemysłowych zainwestowało znaczne środki w szkolenia, zakup oprogramowania i doradztwo dotyczące GenAI.

Co ciekawe, blisko 20 proc. organizacji przyznaje, że przeprowadza wstępne testy modeli AI i weryfikuje koncepcje, nie mając jeszcze opracowanego planu wydatków. Bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu firm oraz w przyszłych wdrożeniach rozwiązań bazujących na technologii sztucznej inteligencji odgrywają także usługi chmurowe – w tym infrastruktura Edge-to-Cloud. Na koniec 2025 roku ma z niej korzystać 9 na 10 przedsiębiorstw przemysłowych.

Sztuczna inteligencja wpłynie na niemal każdy obszar życia osobistego, społecznego i biznesowego. To „gamechanger”, który w znaczny sposób może wpłynąć na efektywność firm – taką narrację słyszymy od ponad roku. Firmy produkcyjne zdają się jednak podchodzić do tych rewelacji z dużą dozą ostrożności. Z najnowszych danych firmy doradczej IDC wynika niezbicie: zdecydowana większość przedsiębiorstw produkcyjnych jeszcze nie zainwestowała znaczących środków w generatywną sztuczną inteligencję. Tymczasem, według tegorocznych prognoz, w 2026 r. połowa firm z grupy G2000 (największe na świecie spółki giełdowe) zintegruje swoje rozwiązania i usługi z GenAI. Dzięki temu będą mogły szybciej pozyskiwać jakościowe dane, identyfikować problemy i dostarczać informacje w czasie rzeczywistym, poprawiając wydajność o 5 proc.

Branża produkcyjna jest jedną z tych, które mają największy potencjał, aby wdrażać innowacje, które są kluczowe dla utrzymania przewagi na rynku. Warto wykorzystać i pamiętać o doświadczeniach zdobytych przy realizacji projektów Przemysłu 4.0. i dotychczasowych efektów automatyzacji. Na dziś wiele firm przygląda się GenAI, analizując szczególnie wdrożenia w bezpośrednim otoczeniu konkurencyjnym – komentuje Ewa Lis-Jeżak, prezes IDC Polska i Krajów Bałtyckich.

Przykłady zastosowania GenAI w sektorze przemysłowym

– GenAI może być osadzona w rozwiązaniach korporacyjnych, takich jak systemy wspierające zarządzanie firmą (ERP), zarządzanie cyklem życia produktu (PLM) czy systemy zarządzania relacjami z klientami (CRM). Mogą one występować jako „kopiloty” lub system sztucznej inteligencji zaprojektowany w celu wspomagania i wspierania użytkowników w generowaniu lub tworzeniu treści przy użyciu technik GenAI. Większość dostawców technologii wdraża już technologię GenAI w swoich rozwiązaniach dla przedsiębiorstw, umożliwiając organizacjom czerpanie z niej korzyści w obszarach, takich jak zarządzanie usługami, planowanie łańcucha dostaw i rozwój produktów mówi Jarosław Smulski, Senior Research Manager z IDC Polska.

humanoidalny pracownik

Zastosowań GenAI jest w produkcji więcej. Deweloperzy mogą wykorzystywać sztuczną inteligencję do tworzenia aplikacji. Zdaniem analityków IDC, GenAI może wnieść prawdziwą wartość do wielu różnych obszarów biznesowych, przy założeniu, że będzie przeszkolona w zakresie analizy odpowiednich danych. Oznacza to, że będziemy świadkami tworzenia rozwiązań specyficznych dla danych obszarów wiedzy specjalistycznej, np. projektowanie produktów, produkcja, usługi i wsparcie. Dotyczy to poszczególnych branż, takich jak np. motoryzacja, produkcja urządzeń medycznych, produktów konsumenckich, przetwarzanie substancji chemicznych, a nawet pojedynczych firm.

Wartość projektów sztucznej inteligencji w sektorze produkcyjnym była wyceniana w 2023 roku na całym świecie na około 3,2 miliarda dolarów. Do 2028 roku ma wzrosnąć do 20,8 mld dol. Firmy muszą skupiać się na zapewnieniu jak najlepszych doświadczeń klienta, optymalizacji łańcucha dostaw, zwiększaniu wydajności, dbając jednocześnie o efektywność i ograniczanie zużycia energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj