Komax Zeta 630 jako game-changer – case study współpracy HABeR Energia i Evoltec

200

W dobie Przemysłu 4.0 nawet organizacje o ugruntowanej pozycji i bogatym doświadczeniu stoją w obliczu zupełnie nowych wyzwań. Wśród nich znajduje się HABeR Energia, polska firma rodzinna z ponad 40-letnią tradycją. Ta renomowana organizacja jest producentem niezawodnych systemów rozdziału energii elektrycznej, w tym rozdzielnic niskiego i średniego napięcia czy stacji transformatorowych. Wieloletnie doświadczenie, skupienie na jakości oraz kompleksowość usług – od projektu, poprzez produkcję aż po montaż i serwis – to atuty, które przyniosły jej uznanie nie tylko na polskim, ale również na zagranicznych rynkach.

Jednak czy metody, które sprawdzały się przez lata, są wystarczające w świecie, gdzie technologia i automatyzacja stają się coraz bardziej kluczowe? Takie pytanie HABeR Energia postawiła sobie ponad dekadę temu, gdy cyfryzacja przemysłu zaczęła zyskiwać na znaczeniu. W odpowiedzi na to wyzwanie, przedstawiciele firmy zdecydowali się postawić na nowy kierunek rozwoju: innowacje i strategiczne partnerstwo z firmą Evoltec. Co było ich celem? Chcieli zyskać przewagę rynkową, zwiększyć produkcję, optymalizować koszty i nieustannie podnosić jakość swoich usług. Jak udało im się zrealizować te plany?

Kluczowe wyzwania rynkowe

HABeR Energia działa na rynku, gdzie rywalizuje zarówno globalnymi graczami, jak i wieloma firmami z Polski. Z jednej strony, rosnące koszty związane z usługami elektryków, zawodu obecnie deficytowego, stanowią duże wyzwanie. Z drugiej, marka nieustannie dąży do uzyskiwania przewagi nad mniejszymi przedsiębiorstwami, angażując się w duże i prestiżowe projekty, do których mniejsze podmioty nie są zatrudniane z powodu braku możliwości produkcyjnych, referencji oraz potencjału do wykonania takich zleceń. Warto jednak zauważyć, że takie duże projekty niosą ze sobą zwiększone wymagania, zarówno finansowe, jak i czasowe. Na te wyzwania, firma odpowiedziała strategiczną inwestycją w sprzęt od sprawdzonego dostawcy.

Proces wyboru i wdrożenie rozwiązania

W zgodzie ze wspomnianą ideą Przemysłu 4.0, która zakłada, że technologia ma wspomagać codzienną pracę, właściciele HABeR Energia postanowili zainwestować w nowoczesne rozwiązania niezbędne do rozwoju produkcji i pozyskania konkurencyjnej przewagi. W realizacji tego celu od ponad dekady pomaga im firma Evoltec, z którą pierwszy kontakt miał miejsce już w 2011 roku, przy okazji zakupu niewielkiego urządzenia marki Komax, produkującego jeden rodzaj wysokiej jakości kabla. Jak przyznają, była to udana inwestycja.

Wraz z upływem czasu, stało się jasne, że produkcja ograniczona do jednego rodzaju kabla nie zapewniała wystarczającego nakładu wytwarzanego przez Komax Kappa 330. Dlatego też, w 2018 roku po rozpoczęciu prac nad nowym projektem „Wdrożenia Środków Własnych do Prac B+R, Poprzez Uruchomienie Produkcji Rozdzielnicy Średniego Napięcia o Wysokich Parametrach Zwarciowych, rozpoczęły się poszukiwania rozwiązań, operujących na większą skalę. Kwestia zakupu była jednak bardziej złożonym procesem niż w przypadku Komax Kappa 330. Tym razem bowiem, maszyny niezbędne do realizacji przedsięwzięcia, miały być w dużej mierze współfinansowane ze środków unijnych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Co za tym idzie, wszystkie oferty potencjalnych dostawców składane były w postaci oficjalnych przetargów. Jedną z propozycji jakie otrzymała firma, była oferta na flagową maszynę z portfolio Evoltec – Komax Zeta 630.

Na tym etapie, profesjonalne doradztwo było równie niezbędne, jak formalny proces przetargowy.  Dlatego też, kluczowa dla podjęcia finalnej decyzji okazała się podróż do fabryki firmy Komax w Szwajcarii. Właściciele HABeR Energia wraz z doradcami Evoltec, wzięli udział w kilku pokazach z udziałem różnych maszyn do obróbki kabli. Finalnie, czerpiąc z merytorycznej wiedzy techników Evoltec oraz korzystając z doświadczeń zdobytych podczas korzystania z pierwszego zakupionego urządzenia Komax, zdecydowali się na zakup wspomnianego modelu. W tym miejscu można zapytać – co sprawiło, że to właśnie Zeta 630 zyskała tak dużą aprobatę?

Komax Zeta 630 – rewolucyjna zmiana w produkcji

Zeta 630 jest w pełni zautomatyzowaną maszyną do przygotowania gotowych wiązek kablowych. Urządzenie pozwala na obróbkę aż 36 rodzajów kabli do stanu produktu gotowego do montażu, w tym precyzyjne cięcie, pełne lub częściowe odizolowywanie, obróbkę podwójnej izolacji, zagniatanie końcówek, podwójny cykl zagniatania, zagniatanie tulejek, zacisk czteropunktowy MIL, kompaktowanie zgrzewarką ultradźwiękową lub oporową oraz obróbka sekwencyjna. Ponadto, rozwiązanie wyposażone jest w dwie drukarki, które umieszczają odpowiednie opisy na każdym kolorze kabla. Wielofunkcyjność oraz pełna automatyzacja maszyny to atuty, które znacząco wpłynęły na rozwój działalności HABeR Energia. Jednocześnie maszyna jest w pełni zintegrowana z oprogramowaniem EPLAN. Dzięki temu, pliki produkcyjne są przesyłane bezpośrednio do urządzenia, a operator ma za zadanie jedynie kontrolować jej pracę w razie wystąpienia niepożądanych błędów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj