Komentarz ekspercki: “Trendy IT w przemyśle oraz biznesie”

378

W I półroczu tego roku wśród rodzimych przedsiębiorców branży przemysłowej było widać duży wzrost zainteresowania rozwiązaniami chmurowymi, co zresztą jest kontynuacją trendu z poprzedniego roku. Jednak z różnych względów nie są oni jeszcze gotowi na konkretne wdrożenia. Zazwyczaj jest to kwestia braku pieniędzy lub osoby wewnątrz organizacji, która mogłaby np. prowadzić dialog z podwykonawcą. Polski przedsiębiorca wciąż jest na etapie edukacji i budowania świadomości na temat cyfrowej transformacji, a jednocześnie może odczuwać presję, by przyspieszać digitalizację.

Polska wciąż jest bowiem na szarym końcu transformacji cyfrowej krajów w Europie, a to może obligować firmy do przyspieszania ich rozwoju w tym zakresie. Część bardziej świadomych firm, chce definiować swoją cyfrową podróż, jej etapy i poszczególne projekty, a także zamierza wdrażać mniejsze rozwiązania. To daje przedsiębiorstwom pewność, że zmierzają w dobrym kierunku i mogą lepiej analizować oraz wykorzystywać zgromadzone dane. Ten trend też jest widoczny, ale odbywa się bardzo małymi krokami.

koszty chmury

W procesie digitalizacji przemysłu w Polsce z pewnością wiodące obecnie są usługi i rozwiązania chmurowe. Zainteresowanie jest bardzo duże, do czego przyczynili się sami vendorzy (AWS czy Google), którzy zakomunikowali, że będą w Polsce budować swoje centra. To, co przyspiesza decyzje firm o migracji do chmury, to także kwestie bezpieczeństwa serwerów, na których są przechowywane dane. W ostatnim roku spotkaliśmy się z licznymi sytuacjami, gdy nie były dostępne firmowe strony internetowe, przedsiębiorstwa borykały się z brakiem dostępu do danych, albo przestawały działać ich systemy utrzymywane na serwerach. Ten stan często trwał dłużej niż dobę, a dla firm te godziny oznaczały realne straty. Nie musieliby tego doświadczać, gdyby ich infrastruktura znajdowała się w chmurze. Coraz wyraźniej widzimy też rosnące świadomość i rolę cyberbezpieczeństwa. Nie tylko w Polsce. Firmom zależy na niezawodnej infrastrukturze systemów, ale również na bezpieczeństwie danych (własnych, klientów i partnerów). Problem polega na tym, że specjalistów cyberbezpieczeństwa w Polsce brakuje, a to niestety jest barierą w rozwoju firm. Niejednokrotnie  więc korzystają one z usług firm zewnętrznych, choć często wolałyby posiadać wewnętrzny zespół odpowiedzialny za obszar bezpieczeństwa danych. Wśród technologii cieszących się rosnącą popularnością w polskich przedsiębiorstwach jest też analityka danych i sztuczna inteligencja (AI). Firmy są świadome, że generują i przechowują bardzo dużo danych, których jednak nie wykorzystują w 100%, a przez to nie podejmują świadomie niektórych decyzji bazując na własnych danych. Przykładowo, firmy borykały się z zawirowaniami w łańcuchach dostaw, wynikającymi z niepełnej informacji, np. o stanach magazynowych dostawców, co zmobilizowało je do sięgania po dedykowane rozwiązania, które pozwoliły przewidywać zakłócenia, monitorować dostawy, czy zamawiać z wyprzedzeniem w przypadku możliwych zakłóceń.

Zakładamy, że w drugiej połowie roku w dalszym ciągu utrzyma się trend zainteresowania usługami chmurowymi oraz cyberbezpieczeństwem. Wszystko wskazuje na to, że rodzime firmy muszą lepiej zdefiniować budżety na cyfrową transformację, aby móc zacząć wdrażać projekty, choćby zaczynając od najmniejszych. W tym półroczu zatem część firm postanowi przeznaczyć pieniądze na procesy cyfrowej transformacji przewidziane do realizacji w 2023 r., a część będzie gotowa na wdrożenie małych, pojedynczych projektów. W tym drugim przypadku będzie to dotyczyć firm, które lepiej zdefiniowały budżety.