Najważniejsze trendy rynku pracy 2024: rosnąca rola kobiet, talentów generacji Z i sztucznej inteligencji. Na podwyżki mogą liczyć specjaliści sprzedaży, pracodawcy szukają „zielonych kołnierzyków”

228

Aktywizacja zawodowa kobiet, wzrost wpływu generacji Z na kulturę organizacji oraz rozwój i implementacja AI to kluczowe zjawiska mogące wpłynąć na rynek pracy w 2024 roku – tak wynika z „Raportu Trendów & Wynagrodzeń 2024”, przygotowanego przez ManpowerGroup we współpracy z portalem pracy rocketjobs.pl. Publikacja przedstawia 14 kluczowych przemian technologicznych, kulturowych i społecznych, a także siatki wynagrodzeń w siedmiu najważniejszych branżach gospodarki. 

– Rozwój sztucznej inteligencji i jej implementacja w niemal wszystkie dziedziny naszego życia zmieniły świat pracy, jaki znaliśmy dotychczas. Automatyzacja oraz wykorzystanie AI w wielu branżach sprawiają, że pracownicy obawiają się zastąpienia przez roboty czy aplikacje. Choć nic takiego nie będzie miało miejsca, prawdą jest, że niektóre ze stanowisk znikną. W ich miejsce jednak pojawią się nowe, nieznane dotychczas miejsca pracy – mówi Kamil Sadowniczyk, dyrektor Manpower w Polsce. Jak podkreśla, dlatego między innymi do trendów przyszłości należeć będą upskilling oraz reskilling, otwartość talentów na doświadczenia, zdobywanie nowych i ciekawych umiejętności. – Pracodawcy powinni natomiast sięgać do niezbyt często wykorzystywanych pul talentów, a także dostosować strategie do zmieniającego się otoczenia biznesowego – dodaje ekspert.
– Zmieniająca się struktura demograficzna pracowników, napływ kandydatów z pokolenia Z – z nowoczesnym, progresywnym mindsetem sprawia, że środowisko pracy głęboko się redefiniuje. Generacja Z przenosi swój system wartości na grunt zawodowy, co zmusza pracodawców do stworzenia kultury organizacyjnej firmy niemal od nowa. Różnorodność, równość, integracja i przynależność to już absolutny „must have” nie tylko w kulturze, ale i całej strategii biznesowej organizacji – mówi Piotr Nowosielski, CEO portali pracy Just Join IT i rocketjobs.pl.

Gez Z zmienia świat pracy na lepsze

Jak wskazują dane zaprezentowane w raporcie „Trendy & Wynagrodzenia 2024”, generacja Z uzyskuje coraz większy wpływ na swoje środowiska pracy. 93% ankietowanych talentów jest zgodnych co do tego, że ich współpracownicy z generacji Z wywarli na nich niebagatelny wpływ na ich życie zawodowe. Pokazali, jak stawiać granice między życiem zawodowym i prywatnym (78%), otworzyli ich na nowe technologie (76%), czy nauczyli pragnienia sukcesu w pracy (76%). Dla przedstawicieli najmłodszego pokolenia niezwykle istotna jest także świadomość zdrowia psychicznego i odpowiednia o nie dbałość, tak samo jak spersonalizowane ścieżki rozwoju kariery poprzez regularne wskazówki, mentoring, na co wskazuje 60% Gen Z.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj