Optymalizacja kosztów energii – przedsięwzięcia w przedsiębiorstwie, które poprawiają efektywność energetyczną

193

Efektywność energetyczna to zagadnienie, które od wielu lat zwraca uwagę specjalistów z różnych branż. Przedsiębiorcy szukają skutecznych rozwiązań, które pozwolą im zmniejszyć zużycie energii w poszczególnych obszarach działania firmy, a tym samym znacznie ograniczyć koszty.

Racjonalne gospodarowanie energią ma też pozytywny wpływ na środowisko. Wciąż odczuwamy skutki inflacji, dlatego warto przestudiować temat efektywności energetycznej i dowiedzieć się więcej o:

  • dostępnych metodach analizy zużycia energii,
  • rozwiązaniach technologicznych poprawiających efektywność energetyczną,
  • programach dofinansowań jako sposobie na zredukowanie kosztów energii.

7-8 grudnia 2023 roku MMC Polska organizuje warsztaty na temat skutecznej optymalizacji kosztów energii i poprawy efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie. Nasi eksperci w ramach 2-dniowych szkoleń online omówią szczegółowo aktualne zagadnienia związane z optymalizacją kosztów energii. Uznani praktycy wyjaśnią m.in., jak przeprowadzić monitoring zużycia energii, pokażą nowe energooszczędne rozwiązania oraz pomogą zaplanować takie działania, które umożliwią wzrost efektywności energetycznej w danym obszarze firmy.

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zagadnień, które zostaną przedstawione przez naszych ekspertów w trakcie grudniowych warsztatów.

Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej (EED)

Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej (Energy Efficiency Directive) określa zasady i obowiązki, które mają pomóc krajom Unii Europejskiej zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne oraz osiągnąć określone cele klimatyczne. EED została po raz pierwszy przyjęta w 2012 roku i aktualizowana w latach 2018 i 2023.

Najnowsze przepisy EED przyspieszają transformację energetyczną – zakładają zmniejszenie zużycia energii końcowej w Unii Europejskiej o 11,7% do 2030 roku. Średni roczny wskaźnik oszczędności energii dla wszystkich krajów członkowskich UE powinien wynosić 1,49% w latach 2024-2030.

Zeroemisyjność w pakiecie Fit For 55

Unia Europejska, aby zniwelować efekty zachodzących zmian klimatycznych, realizuje program Europejski Zielony Ład. W jego skład wchodzi pakiet Fit For 55, w ramach którego UE dąży do zeroemisyjności. Unijne plany zakładają redukcję emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku. Ponadto jako lider globalnej walki ze zmianą klimatu Unia Europejska chce do 2050 roku osiągnąć cel neutralności klimatycznej.

Monitoring zużycia energii elektrycznej w przedsiębiorstwie

Aby oszacować, na jakie cele przedsiębiorstwo zużywa energię elektryczną i ile ona kosztuje w danym obszarze i w określonym czasie, firma powinna monitorować zużycie energii. Dzięki temu łatwiej ustalić, który sposób wykorzystywania energii jest korzystny. Można przewidzieć koszty i ustalić działania, które pomogą w przyszłości zmniejszyć zużycie energii w danym sektorze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj