Truizmem będzie stwierdzenie, że branża przemysłowa była jedną z najbardziej doświadczonych przez pandemię gałęzi gospodarki. Było to między innymi efektem oddziaływania aż trzech, silnych, destruktywnych trendów. Pandemiczne zamrożenie gospodarki przyniosło natychmiastowy efekt w postaci szoku w sferze zatrudnienia. Część pracowników zachorowała, część musiała zostać w domach.
W procesach produkcyjnych musiano ustalić surowe wymogi izolacji oraz rutynowych badań mających zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Lockdown szybko przyniósł szok popytowy. Zapotrzebowanie na niektóre produkty zmalało praktycznie do zera, na inne – zwielokrotniło się. Na to wszystko nałożyły się silne zawirowania w łańcuchach dostaw. Ustalone przez lata zasady gry zostały wywrócone.
To niszczycielskie oddziaływanie epidemii potwierdzają badania. W okresie pandemii IDC prowadziło comiesięczne badania nastrojów inwestycyjnych firm europejskich oraz ich kondycji. Jeszcze w kwietniowej edycji badania, aż 57% firm produkcyjnych w regionie EMEA określiło stan swojego biznesu jako utrzymywanie ciągłości biznesowej albo optymalizacji kosztów. Sześć tematów nabrało strategicznego znaczenia dla branży:
- Transformacja siły roboczej: Jak pogodzić modele pracy zdalnej z wymogami produkcji? W jaki sposób zasypywać lukę kompetencyjną pogłębiającą się w wyniku starzenia się społeczeństwa?
- Trwała zmienność łańcuchów dostaw: Jak budować odporne na kryzysy łańcuchy dostaw?
- Światowa konkurencja i presja cenowa: Gdzie szukać przewagi konkurencyjnej?
- Zmiana potrzeb klientów: Jak odpowiadać na rosnącą potrzebę indywidualizacji produkcji? Jak budować organizację produkcji umożliwiającą szybką reakcje na zmiany rynkowe?
- Zgodność z regulacjami branżowymi: Jak pogodzić nowe oczekiwania rynkowe z rosnącymi oczekiwaniami regulatorów rynku?
- Unowocześnienie technologii produkcyjnych: Jak modernizować procesy produkcyjne, aby odpowiadać na rosnącą potrzebę ich cyfryzacji?
Te potrzeby znajdują swoje odzwierciedlenie w najważniejszych priorytetach biznesowych branży produkcyjnej w bieżącym roku. Podczas wspomnianego powyżej badania blisko połowa respondentów wskazało, że wśród trzech najważniejszych wyzwań są:
- Efektywność operacyjna,
- Innowacje,
- Zadowolenie klientów.
Co ciekawe tylko co piąty respondent do tej listy trzech wyzwań zalicza ograniczenie kosztów. Firmy produkcyjne doskonale zdają sobie sprawę, że nie wystarczy konkurować tylko ceną i nie mogą szukać prostych oszczędności szukając coraz tańszych pracowników.
Jakie są trzy najważniejsze priorytety biznesowe dla branży produkcyjnej w 2021 r.?