Polski przemysł otwiera nowy rozdział: wskazanie kluczowych obszarów do rozwoju

130

Analiza potrzeb to pierwszy krok do cyfryzacji branży produkcyjnej. Ponad 7 na 10 (73%) firm produkcyjnych w Polsce dostrzega wyzwanie, jakim są wysokie koszty implementacji systemów IT. Powyższy czynnik wpływa na tempo cyfryzacji w sektorze, jednak badanie przeprowadzone na zlecenie NTT DATA Business Solutions “Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkcyjnych w Polsce”, ujawnia pozytywny trend – coraz większą świadomość potrzeby zmian. Eksperci podkreślają, że identyfikacja wyzwań to pierwszy krok ku rozwojowi, a digitalizacja procesów to klucz do sprawnego działania biznesów.

Cyfryzacja to dziś naturalny kierunek rozwoju, który może znacząco podnieść efektywność polskiego przemysłu – taką opinię podzielają również sami przedsiębiorcy. Z badania przeprowadzonego przez NTT DATA Business Solutions, firmę specjalizującą się we wdrażaniu systemów ERP i usług managed cloud, wynika, że aż 95% organizacji uważa, że integracja nowych procesów w systemy zarządzania produkcją zwiększa efektywność operacyjną. Tyle samo respondentów uznaje, że rozwój aplikacji biznesowych poprawia przejrzystość procesów, a 84% dostrzega w cyfryzacji możliwość uporządkowania zadań i odpowiedzialności. Mimo pozytywnego nastawienia do innowacji, przedsiębiorstwa podkreślają, że wdrożenie nowych technologii bywa wyzwaniem.

Dobrze, że firmy produkcyjne mają świadomość swoich ograniczeń, bo to ważny krok do efektywnego planowania rozwoju. Zanim w przedsiębiorstwie zostaną wdrożone nowe technologie, warto zrozumieć, gdzie leżą słabości dotychczasowych rozwiązań i jak wpływają one na codzienną działalność. Tylko taka analiza pozwala na precyzyjne określenie, jakie innowacje są rzeczywiście potrzebne i które inwestycje przyniosą wymierne korzyści. Firmy, które potrafią świadomie podejść do identyfikacji barier i ograniczeń, mogą bardziej trafnie zaplanować cyfryzację, co w efekcie zwiększa szanse na długoterminowy sukces i poprawę efektywności operacyjnej – mówi Piotr Grzegorski, Prezes Zarządu w NTT DATA Business Solutions.

Ponad połowa polskich firm wprowadziła MES mimo obciążeń finansowych – co z resztą?

Na liście barier najwyższe miejsce zajmują kwestie ekonomiczne. 73% firm dostrzega wyzwanie związane z finansowaniem wdrożeń technologicznych. Dla większej części sektora produkcyjno-wytwórczego (74%), wprowadzenie systemu MES (pierwsze wdrożenie, rollout, migracja) wiąże się z wysokimi kosztami. Dochodzą do tego problemy natury ludzkiej (65%), do których zaliczają się między innymi niedobory w kompetencjach pracowników. Jak tłumaczy Piotr Grzegorski nieco większe trudności w tym zakresie spotykają duże przedsiębiorstwa.

Obecność systemów MES w ponad połowie polskich firm produkcyjnych to pozytywny sygnał świadczący o rosnącej świadomości znaczenia cyfryzacji dla efektywności operacyjnej. Cieszy także to, że 13% deklaruje chęć wdrożenia tego systemu w przeciągu najbliższych trzech lat. Dla wielu organizacji implementacja tego typu rozwiązań pozostaje jednak wyzwaniem finansowym, szczególnie w przypadku dużych firm, gdzie skala i złożoność projektów informatycznych znacząco zwiększają koszty wdrożenia. Przedsiębiorstwa zdeterminowane do wdrażania innowacji, dokładnie planują inwestycje, a czasami dzielą je na etapy. Dla mniejszych firm zaś kluczowe jest szukanie elastycznych rozwiązań wdrożeniowych, które pozwolą im czerpać korzyści z MES bez nadmiernych obciążeń finansowych – komentuje Piotr Grzegorski.