Polskie firmy poszukują innowacyjnych rozwiązań – podsumowanie DPS FORUM – Konferencji Nowoczesnych Technologii

1324

17 października na stadionie PGE Narodowy odbyło się  DPS FORUM – Konferencja Nowoczesnych Technologii. Jest to jeden z najważniejszych w Polsce eventów poświęconych oprogramowaniu i rozwiązaniom informatycznym dla przemysłu oraz biznesu i największe w Europie spotkanie użytkowników SOLIDWORKS. Zorganizowane już po raz 17. przez DPS Software wydarzenie zgromadziło 570 osób.

Założeniem zainicjowanej w 2001 roku przez DPS Software (wtedy CNS Solutions) konferencji było stworzenie platformy pozyskania nowej wiedzy oraz wymiany informacji i doświadczeń między użytkownikami SOLIDWORKS. Dlatego też zawsze podczas DPS FORUM swoją premierę ma nowa wersja tego oprogramowania. Eksperci DPS Software zaprezentowali najciekawsze funkcje, dodatki oraz możliwości SOLIDWORKS 2019. Uczestnicy konferencji zapoznali się także z nowościami w oprogramowaniu SWOOD, Alphacam, SolidCAM.

DPS FORUM to wydarzenie na skalę Europejską. Dzień po warszawskiej edycji odbyła się konferencja w Fellbach w Niemczech, a 7 listopada odbędzie się  w kolejnym niemieckim mieście –  Münster. Łącznie w DSP FORUM weźmie udział ok. 1400 uczestników. Z każdą kolejną edycją organizatorzy rozwijają konwencję wydarzenia o nowe obszary tematyczne.

Starannie dobieramy program, aby każdy uczestnik DPS FORUM znalazł dla siebie wiele angażujących tematów, dlatego bardzo cieszy nas rosnące zainteresowanie konferencją – podkreśla Paweł Dziadosz, Dyrektor Generalny DPS Software – To właśnie podczas DPS FORUM przedsiębiorcy, inżynierowie oraz przedstawiciele edukacji dowiadują się o nowościach z obszaru CAD/CAM/CAE/PDM czy ERP. W tym roku jednym z wiodących tematów były rozwiązania łączące wszystkie procesy w firmie oraz przygotowanie przedsiębiorstw produkcyjnych na wyzwania Przemysłu 4.0.

Wśród partnerów tegorocznego DPS FORUM była firma Sage Polska, czołowy dostawca oprogramowania dla sektora MŚP oraz jeden z głównych dostawców systemów ERP w Polsce. Podczas konferencji można było zapoznać się także z możliwościami stworzonego przez programistów DPS Software modułu integrującego rozwiązania inżynierskie z systemami ERP. Przedstawiciele firmy CGH opowiedzieli, jak ta integracja wyglądała w ich przedsiębiorstwie i jakie przyniosła korzyści.

Kluczowym pojęciem czwartej rewolucji przemysłowej jest IoT (Internet of Things). Rozwiązania oparte o Przemysłowy Internet Rzeczy przedstawiła firma Smart In. Temat Przemysłu 4.0 uzupełniony został przez firmę Astor o prelekcję poświęconą rozwijaniu kompetencji inżynierów w związku z wyzwaniami nowej rewolucji przemysłowej oraz właściwej komunikacji między inżynierami a menedżerami.

Kolejnym zagadnieniem omawianym podczas DPS FORUM 2018 było wzornictwo przemysłowe. Studio projektowe Mindsailors opowiedziało o tym, jak „od kuchni” wygląda projektowanie przedmiotów oraz na czym polega współpraca z projektantem. Jednym z prelegentów była też firma Sunreef Yachts, której przedstawiciel opowiedział o procesie projektowania ekskluzywnych katamaranów.

DPS FORUM to impreza na bardzo wysokim poziomie. Poza nowościami w oprogramowaniu, z którego korzystam jako inżynier, znalazłem dla siebie wiele nowych interesujących tematów, które zostały poruszone podczas prelekcji – od przepływu informacji pomiędzy konstruktorami a wykonawcami, przez przygotowanie listy materiałów do zakupu, po integrację CAD z ERP – relacjonuje pan Damian Lewczuk, jeden z uczestników tegorocznej konferencji – Dobrze, że został poruszony bardzo ważny temat potrzeby rozwoju inżynierów i ich wsparcia przez kadrę zarządzającą w związku z wyzwaniami, jakie niesie Przemysł 4.0.

Uczestnicy DPS FORUM mogli zapoznać się z oprogramowaniem oraz najnowszym sprzętem IT od HP i 3DConnexion podczas specjalnych prelekcji, warsztatów i indywidualnych konsultacji z ekspertami. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty techniczne oraz stoiska techniczne. W strefie  wystawców zapoznać się można było z innowacyjnymi produktami i usługami zarówno od firm z ugruntowaną pozycją rynkową, jak i startupów oraz kół naukowych.

Konferencja Nowoczesnych Technologii to wydarzenie łączące świat biznesu i edukacji, dlatego ważną jego częścią był panel edukacyjny, w którym licznie uczestniczyli uczniowie, studenci oraz kadra naukowa z uczelni technicznych i artystycznych. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej czy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W panelu wziął także udział Andrew Gregory z SOLIDWORKS Corp.,  który opowiedział o wykorzystaniu narzędzi SOLIDWORKS w badaniach i edukacji.

Uczestnicy DPS FORUM mogli wziąć udział w konkursie Modelmania, czyli projektowaniu na czas w SOLIDWORKS. Wśród uczestników konferencji było wielu chętnych do sprawdzenia swoich sił w konkursie, a kolejka do wzięcia w nim udziału nie malała przez cały dzień. Modelmania polega na jak najszybszym odtworzeniu modelu 3D z dokumentacji płaskiej. Tegoroczny model najszybciej zaprojektował pan Marcin Radomski z firmy Govecs z czasem 11:18 min. Studenci po raz pierwszy mieli możliwość sprawdzenia swoich sił w kategorii „edu”. Konkurencję zwyciężył student z Politechniki Świętokrzyskiej, pan Maciej Pauli z czasem 15:37 min. Podczas DPS FORUM poznaliśmy także laureatów najbardziej prestiżowego i największego w Polsce konkursu dla młodych inżynierów – Studenckiego Konkursu Projektowego SOLIDWORKS. W tym roku zwyciężył projekt autorstwa Wojciecha Berezowskiego z Politechniki Rzeszowskiej. Drugi był Jakub Mazur z Politechniki Wrocławskiej, a trzecie miejsce na podium zajął do Michała Perka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Tradycyjnie, jedna z prezentacji należała do gościa specjalnego. W tym roku był to Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny jak dotąd Polak, który odbył podróż kosmiczną. Polski kosmonauta opowiedział m.in. o swoich przygotowaniach do lotu oraz o tym, w jaki sposób podróże kosmiczne służą rozwojowi technologii.

Honorowy patronat nad DPS FORUM objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, a partnerami wydarzenia były firmy i marki: SOLIDWORKS, HP Polska, 3DConnexion, SolidCAM, SWOOD, Alphacam oraz Sage Polska.

Uczestnicy i goście DPS FORUM to przedstawiciele świata biznesu – przedsiębiorcy od lat prowadzący firmy, jak i założyciele startupów, inżynierowie, kadra akademicka, studenci i absolwenci uczelni technicznych oraz artystycznych. Coroczne wydarzenie jest okazją do wymiany doświadczeń, zdobycia cennej wiedzy i nawiązania kontaktów. Organizator już dziś zaprasza firmy, instytucje, uczelnie i szkoły do współtworzenia kolejnej Konferencji Nowoczesnych Technologii.

Źródło: DPS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj