Restrukturyzacja obejmuje zbiór działań, które mają na celu uchronić przedsiębiorstwo przed bankructwem. Sprawne przeprowadzenie restrukturyzacji przekłada się na możliwość odzyskania płynności finansowej, spłacenie wierzycieli oraz odbudowanie pozycji firmy na rynku. W przypadku przedsiębiorstw, które znajdują się na skraju bankructwa jest to często najlepsze rozwiązanie na to, aby pozbyć się problemów i móc dalej kontynuować swoją działalność na rynku. Dla uzyskania najlepszych efektów niezbędne jest jednak prawidłowe przeprowadzenie całego procesu restrukturyzacji. Niezbędne jest również wybranie odpowiedniego rodzaju prowadzonych działań restrukturyzacyjnych.
Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych
W Polsce możliwe jest wyróżnienie czterech typów postępowań związanych z restrukturyzacją. Wybór odpowiedniego zależny jest przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i obecnej sytuacji, w której znajduje się przedsiębiorstwo. Postępowanie restrukturyzacyjne najlepiej wybrać z pomocą specjalistów, którzy posiadają doświadczenie w tego rodzaju postępowaniach i oferują kompleksowe doradztwo.
Pierwszym rodzajem jest postępowanie układowe. Stanowi najbardziej skomplikowaną i formalną formę postępowania restrukturyzacyjnego. W tym przypadku niezbędne jest powołanie przez sąd nadzorcy, który kontroluje konkretne działania dłużnika. Pod pewnymi względami proces ten przypomina postępowanie upadłościowe. Taka forma działania najczęściej jest wybierana w momencie, gdy dłużnik ma wielu wierzycieli.
Postępowanie sanacyjne to kolejny rodzaj restrukturyzacji. W tym przypadku dłużnik ma większa kontrolę nad prowadzoną działalnością. Niezbędne jest jednak przygotowanie szczegółowego planu restrukturyzacji i stopniowego realizowanie takowego.
Przyspieszone postępowanie układowe to trzecia możliwa do wyboru opcja. Jest to uproszczona wersja postępowania układowego. Dłużnik w tym przypadku zobowiązany jest do przygotowania planu restrukturyzacyjnego nim jeszcze złoży wniosek o otwarcie postępowania.
Ostatnia forma to postępowanie o zatwierdzenie układu. Jest to najmniej skomplikowana forma prowadzenia restrukturyzacji. W takim przypadku dłużnik sam negocjuje warunki spłaty z wierzycielami, a sąd w takim przypadku jedynie zatwierdza wynegocjowane warunki.
Pomoc w wyborze odpowiedniego postępowania restrukturyzacyjnego
Mnogość rozwiązań i różnice pomiędzy nimi wymagają bardzo często skorzystania z pomocy specjalistów. Doświadczeni eksperci od restrukturyzacji doskonale znają różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami postępowań i są w stanie doradzić w wyborze najbardziej odpowiadającego potrzebom przedsiębiorstwa. Dzięki temu możliwe będzie podjęcie działań, które faktycznie będą skutkowały spłaceniem wszystkich wierzycieli i pozwolą firmie na powrót do swojej świetności. Kancelaria Restrukturyzacyjna KPR to firma, która ma na swoim koncie wiele poprowadzonych spraw. Doświadczony zespół realizował bardzo wiele postępowań restrukturyzacyjnych dla przedsiębiorstw o różnej wielkości. Wszystkie prace oferowane przez kancelarię są realizowane przez specjalistów z obszaru prawa, księgowości, rachunkowości, ekonomii i finansów. Połączenie tych dziedzin pozwala dokładnie zrozumieć sytuację w firmie i zdiagnozować źródło jej problemów. Umożliwia to opracowanie planu restrukturyzacyjnego, który będzie wykazywał bardzo wysokie szanse na powodzenie i którego wdrożenie dla przedsiębiorstwa będzie jak najbardziej realne. Korzyści z wybrania pomocy przedsiębiorstwa prowadzi tym samym do bardzo wielu korzyści.