Przemysł mówi: sprawdzam! Jakie realne korzyści niesie ze sobą cyfrowa transformacja?

1307

Czwarta rewolucja przemysłowa przestała być futurystyczną koncepcją – jej rozwiązania możnadostrzec na niemal każdym kroku. Odgrywają szczególną rolę w nowoczesnym przemyśle, dając możliwość oszczędności kosztów energii na poziomienawet 80% – wynika z najnowszego raportu Schneider Electric na temat korzyści płynących z cyfrowej transformacji[1]. Jakie wyzwania niesie ze sobą transformacja cyfrowa? Jak będzie się rozwijać?

Global Digital Transformation Benefits Report 2019” to wynik analizy 230 projektów, które realizowaliśmy w ciągu ostatnich pięciu lat w 41 krajach. Raport jasno wskazuje, że technologie wspierające nowoczesny przemysł to siła napędowa transformacji cyfrowej – mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Klastra Europy Środkowo-Wschodniej Schneider Electric, globalnego lidera w zakresie cyfryzacji – Przy tym innowacje muszą służyć konkretnym celom.Kluczową kwestią zarówno dla pojedynczych przedsiębiorstw, jak i naszej planety jest oszczędność energii: potrzebujemy jej coraz więcej, a zasoby są coraz mniejsze. Jak wynika z obliczeń, dzięki wdrożeniu inteligentnych cyfrowych rozwiązań, tylko do 2040 roku możemy zaoszczędzić 65 petawatogodzin[2]. To tyle, ile w roku 2015 wykorzystały wszystkie państwa niezrzeszone w OECD, w tym Chiny i Indie[3] – dodaje Jacek Łukaszewski.

Potencjał bez ograniczeń

Potencjał cyfrowych rozwiązań dotyczyniemal wszystkich obszarów działalności współczesnych przedsiębiorstw – od racjonalnego zarządzania energią, przez infrastrukturę, na ultrawydajnych bazach danych kończąc.

Z możliwości inteligentnej automatyki i energetyki mogą korzystać wszyscy, niezależnie od profilu działalności – stwierdza Jacek Łukaszewski. – Pokazuje to przykład budynku the Edge – siedziby firmy Deloitte w Amsterdamie. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu energią, automatyce i łączności opartej na Internecie rzeczy, jest określany mianem najinteligentniejszego i najbardziej energooszczędnego budynku na świecie. The Edge generuje 102% energii elektrycznej potrzebnejdo jego zasilania[4]. Sercem projektu jest platforma rozwoju i wdrażania rozwiązań Schneider Electric – EcoStruxure.

Korzyści dla przedsiębiorstw

 cyfrowa transformacja

 

Cyfryzacja to przede wszystkim korzyści biznesowe. Badania firmy Accenture pokazują, że inwestujący w innowacje liderzy rynku odnotowują wzrost produktywności o 70% podczas gdy pozostali przedsiębiorcy mogą liczyć zaledwie na 30% wzrostu w tym zakresie[5].

Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że sukces jest uzależniony od inwestycji w nowe technologie – przekonuje Jacek Łukaszewski. –Jean-Pascal Tricoire, CEO Schneider Electric, określa te zmiany mianem „zakłóceń” (ang. disruption) – szybkich, często rewolucyjnych zmian, na które musimy być przygotowani. To one decydują o rozwoju. Jego motto to „Zmieniaj schematy zanim one zmienią Ciebie”, które znakomicie podsumowuje erę czwartej rewolucji przemysłowej – reasumuje Jacek Łukaszewski.

Internet Rzeczy dla przemysłu

Rozwiązania bazujące na Internecie Rzeczy okazują się przełomowe zwłaszcza dla przemysłu.W raporcie Global Digital Transformation Benefits Report 2019 wyróżniono aż 12 korzyści wynikających z wdrożenia rozwiązań cyfrowych – od optymalizacji kosztów i czasu inwestycji, przez produktywność, na czasie wprowadzenia produktu na rynek i wpływie na środowisko kończąc. Badania wskazują, że średnio konsumpcję energii udało się obniżyć o 24%, natomiast same koszty energii aż o 28%. Przy tym, warto zauważyć, że to tylko średnia – maksymalne progi oszczędności sięgają nawet 85% (zużycie energii) i 80% (koszty energii). Widocznie wzrasta także produktywność – średnio aż o 24%. Przeciętny czas zwrotu inwestycji wynosi ok. 5 lat, ale w przypadku pomyślnego scenariusza może skrócić się nawet do 9 miesięcy.

Doskonale widać to na przykładzie jednego z naszych projektów – browaru kraftowego New Belgium Brewery w Kolorado w USA – mówi Jacek Łukaszewski – dzięki wdrożeniu systemu połączonego z inteligentnymi sensorami efektywność udało się podnieść z 45% do 65%, a w ciągu dwóch lat średni czas przestoju uległ skróceniu o 50%. Za tymi wskaźnikami stoją konkretne zyski, które mogą wesprzeć dalsze inwestycje – przekonuje.

[1]Global Digital Transformation Benefits Report 2019

[2]Petawatogodzina – jednostka energii równa 1 kWh do piątej potęgi.

[3]Global Digital Transformation Benefits Report 2019

[4]Ibidem.

[5]Global Digital Transformation Benefits Report 2019.

Źródło: Schneider Electric