Rozmowa rekrutacyjna przez Messengera lub Skype to oczekiwanie co czwartego kandydata branży produkcyjnej. Ludzie, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, stają się coraz bardziej wygodni i chcą jak najwięcej czynności przenieść właśnie do internetu.
Pracownicy stają się coraz bardziej wygodni
Brak konieczności dojazdu, oszczędność czasu, mobilność i wygoda to czynniki, które wpływają na to, że coraz więcej kandydatów chciałoby ubiegać się o pracę bez wychodzenia z domu. Według badania firmy Weegree niemal połowa pracowników firmy produkcyjnej za najlepszą formę komunikacji podczas tego procesu uznała rozmowę za pośrednictwem komunikatora internetowego lub telefonu.
Mimo to, nadal dużym uznaniem cieszą się standardowe metody rekrutacyjne, które wciąż są najpopularniejszą formą weryfikacji umiejętności pracowników. Wskazało na nie aż 42% badanych pracowników.
Polecenia pracownicze najskuteczniejszą metodą rekrutacyjną
Rosnące zamiłowanie do wygody na tym się nie kończy. Jak się okazuje, pracownicy nie przejawiają także dużej aktywności jeśli chodzi o poszukiwanie pracy. Co trzecia osoba z branży produkcyjnej dowiedziała się o ofercie od znajomego, tak więc najprawdopodobniej nie przeglądała nawet aktualnych ofert pracy w internecie. Na drugim miejscu znalazła się reklama online, a dopiero na trzecim portale z ogłoszeniami o pracę.
Kwestie finansowe jako najczęstszy powód zmiany pracy
Najważniejszym aspektem w pracy reprezentantów sektora produkcji są kwestie finansowe. Jeśli są one niezadowalające, stają się powodem zmiany pracodawcy, na co wskazuje co trzeci badany.
Co więcej, według raportu opracowanego przez firmę Weegree, aż 67% kandydatów jest pozytywnie nastawiona do płatnych nadgodzin. Wyniki te pokazują, że tak naprawdę kwestie finansowe mają o wiele większy wpływ na znalezienie i utrzymanie pracowników niż to, jak czują się oni w danej firmie. – Dobra atmosfera jest ważna, ale tylko 13% kandydatów szuka pracy z tego powodu, co pośrednio może wskazywać, że dla ludzi ten parametr jest istotny, ale raczej jako wyobrażenie o optymalnym miejscu pracy – komentuje dr hab. Kamil Minkner, prof. Uniwersytetu Opolskiego. – Nie jest on jednak głównym motywatorem zmiany miejsca zatrudnienia. Dlatego tak ważne jest wypośrodkowanie pomiędzy zrównoważonym dla obu stron poziomem płac oraz zadowalającą obie strony atmosferą – wyjaśnia.
Więcej informacji na temat oczekiwań pracowników produkcji znajdziesz w raporcie “PRACOWNICY vs PRACODAWCY – raport branży produkcyjnej”, opracowanego przez firmę Weegree. Dokument można pobrać na stronie: https://raport.weegree.com/q1-2019.
Źródło: Weegree