18 października 2023 roku, w hotelu Sheraton Grand Warsaw, odbyła się XII edycja konferencji „Green Industry Summit”. Podczas trzech paneli dyskusyjnych oraz dwóch prezentacji eksperci omówili najważniejsze zagadnienia związane z zieloną transformacją oraz dążeniem do gospodarki obiegu zamkniętego w przemyśle i logistyce. Zwieńczeniem wydarzenia była wieczorna Gala rozdania nagród, „Diamentów Green Industry”, w trakcie której uhonorowane zostały przedsiębiorstwa i osoby, które szczególnie wyróżniły się na polu wdrażania zielonych, zrównoważonych i niskoemisyjnych rozwiązań w biznesie.
Merytoryczną część programu rozpoczęło inauguracyjne wystąpienie Prof. dr hab. inż. Krzysztofa Pikonia, Profesora na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, Kierownika Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów, pod tytułem „Budownictwo cyrkularne”.
Zdaniem Profesora Pikonia, GOZ może oznaczać oszczędności rzędu setek mld euro rocznie. Póki co jednak, zużycie surowców w budownictwie wciąż nie maleje. Tylko w Chinach, w ciągu ostatnich trzech lat zużyto więcej betonu, niż w USA w całym XX wieku. Osiągnięcie cyrkularności już w tym momencie, zdaniem Pana Profesora, jest niemożliwe, ale należy do tego nieustannie dążyć. Choć w Polsce cyrkularność znajduje się na poziomie 10,2%, więcej niż wynosi średnia światowa oraz UE, to wciąż zdecydowanie za mało, by myśleć o budowie prawdziwej gospodarki obiegu zamkniętego.
Po zakończeniu wystąpienia inauguracyjnego nadszedł czas na pierwszą prezentację, zatytułowaną „Przemysł 5.0 na Horyzoncie”, którą wygłosiła Pani Dominika Bagińska-Chyłek, Koordynator Branżowych Punktów Kontaktowych, Kierownik Działu Regulacji i Wyzwań Technologicznych Łukasiewicz ORGMASZ.
Na wstępie Pani Dominika, reprezentująca organizację o profilu badawczym, podzieliła się spostrzeżeniem, że nauka to też biznes. Dzięki prowadzeniu i wdrażaniu rezultatów odpowiedniej polityki badawczej, można bowiem mieć realny wpływ na ekonomiczną pozycję przedsiębiorstwa. Zrównoważony rozwój ekonomiczny i społeczny są zaś ze sobą nierozerwalnie powiązane. Nie da się bowiem osiągnąć zielonej transformacji przemysłu bez udziału i zaangażowania podmiotów prywatnych oraz ich środków finansowych. Nie bez znaczenia są oczywiście także środki publiczne, w tym te pochodzące z projektów unijnych. Program Horyzont Europa przewiduje na ten cel w najbliższych latach finansowanie na poziomie 100 mld euro.
Po wystąpieniu Pani Dominiki nadszedł czas na pierwszy panel dyskusyjny, zatytułowany „GOZ w Przemyśle”. Moderatorem debaty został Prof. dr hab. inż. Krzysztof Pikoń, Profesor na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, Kierownik Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów. Udział w dyskusji wzięli zaś: Dr inż. Katarzyna Jakubowska-Gawlik, Kierownik Działu Opakowań Foliowych Smithfield Polska, Dariusz Jasak, Prezes Zarządu Seen Technologie, Radosław Kwiecień, Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Andrzej Losor, Członek Zarządu i Dyrektor Rozwoju Sprzedaży i Marketingu w spółce Górażdże Cement, koncern Heidelberg Materials oraz Michał Mikołajczyk, Prokurent, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań.
Zdaniem dyskutantów, pierwszym krokiem na drodze do GOZ musi być optymalizacja dotychczasowych projektów, czyli minimalizacja wykorzystania surowców i rezygnacja z wszelkich dodatków nie stanowiących kluczowego elementu produktu.
W aspekcie finansowym budowania gospodarki o obiegu zamkniętym, już teraz wiele banków dokonuje wnikliwej oceny projektów pod kątem zrównoważenia i realizacji kryteriów ESG. Co więcej, informacje te są istotne dla decyzji o przyznaniu, bądź odmowie finansowania danego projektu. W ocenie zgromadzonych ekspertów już wkrótce banki mogą całkowicie zrezygnować z finansowania projektów nie spełniających „zielonych” norm.
Paneliści zwrócili także uwagę, że świadomość znaczenia cyrkularności w poszczególnych branżach rośnie. Wciąż jednak około 50% osób na stanowiskach kierowniczych w firmach nie słyszało o GOZ. A jeśli nawet, kojarzą to pojęcie jedynie z recyklingiem odpadów. Konkluzją debaty był apel o stworzenie odpowiedniego wsparcia regulacyjnego dla przedsiębiorstw, w oparciu o sugestie biznesu.
Kolejnym elementem programu “Green Industry Summit” było wystąpienie Pana Remigiusza Pyszki, zatytułowane „Dążenie do zrównoważonej przyszłości”. W swojej prezentacji skupił się na wizji reprezentowanej przez siebie firmy SoftwareOne, na którą składa się przede wszystkim odpowiedzialność za klimat, promocja różnorodności, wspieranie transformacji cyfrowej oraz udoskonalanie ładu korporacyjnego.