Roboty współpracujące z serii TM przyspieszają harmonizację pracy ludzi i maszyn

813

Firma Omron ogłosiła wprowadzenie do oferty na całym świecie rodziny robotów współpracujących z serii TM w celu stworzenia innowacyjnego środowiska produkcyjnego, w którym ludzie i maszyny pracują w harmonii.

Roboty współpracujące z serii TM są wyposażone w różne funkcje wizyjne oraz proste, intuicyjne środowisko programowania, dzięki czemu firma OMRON może zapewnić bezpieczny i elastyczny proces produkcji oparty na współpracy człowieka z maszyną.

Zmieniające się wymagania klientów powodują ciągłe skracanie cyklu życia produktów, w związku z czym producenci muszą dostosowywać swoje linie produkcyjne do częstych zmian produktów. Narastający niedobór siły roboczej to dodatkowy problem, którego rozwiązaniem jest automatyzowanie prostszych i monotonnych czynności, dzięki czemu pracownicy mogą skupić się na bardziej złożonych zadaniach.

Seria TM firmy OMRON stanowi unikalne rozwiązanie w zakresie upraszczania procesu automatyzacji zadań, takich jak montaż, podnoszenie i układanie oraz kontrola. W ramach serii TM firma OMRON wprowadzi model „mobilny”, idealnie pasujący do wiodących na rynku autonomicznych robotów mobilnych z serii LD. Dzięki temu użytkownicy zyskają możliwość automatyzacji trudniejszych zadań, takich jak podnoszenie i przenoszenie części na tace lub wkładanie ich do pojemników, oraz wykorzystania autonomicznych robotów mobilnych podczas różnych procesów.

Firma OMRON wprowadzi 12 robotów z serii TM o następujących danych technicznych:

  • Długość ramienia: 700 mm, 900 mm, 1100 mm, 1300 mm
  • Ładowność: 4 kg, 6 kg, 12 kg, 14 kg
  • Zasilanie: AC, DC
  • Zgodność lub brak zgodności z normami SEMI S2

Trzy kluczowe cechy robota współpracującego z serii TM:

  • Intuicyjny interfejs skraca czas programowania Szybsza instalacja i konfiguracja w porównaniu z tradycyjnymi robotami przemysłowymi. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi programowania, opartemu na schemacie blokowym, oraz łatwej nauce obsługi każdy użytkownik poradzi sobie z tym urządzeniem, nawet w przypadku braku doświadczenia w programowaniu robotów.
  • Zintegrowany system wizyjny na ramieniu skraca czas konfiguracji Wbudowany system wizyjny i oświetlenie serii TM umożliwia rejestrowanie produktów dzięki szerokiemu kątowi widzenia. System robotów wyposażony jest w funkcje wykrywania obrazów, takie jak dopasowywanie do wzorca, odczyt kodów kreskowych i identyfikacja kolorów, co znacznie ułatwia procesy kontroli, sortowania i pomiarów już na samym początku użytkowania.
  • Spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa w zakresie współpracy człowieka z maszyną i skraca czas montażu Zgodność serii TM ze wszystkimi normami bezpieczeństwa umożliwia współpracę człowieka z maszyną, a brak konieczności stosowania wymaganego przy robotach przemysłowych ogrodzenia bezpieczeństwa znacząco skraca czas montażu. (zgodność z wymaganiami w zakresie bezpieczeństwa dotyczącymi robotów przemysłowych ISO10218-1 oraz przemysłowych robotów współpracujących ISO/TS15066)

Dodanie robota współpracującego z serii TM do gamy produktów firmy OMRON zapewnia bezpieczny i elastyczny proces produkcji oparty na współpracy człowieka z maszyną oraz wspiera innowacyjną koncepcję produkcyjną „innovative-Automation”, której założeniem jest praca ludzi i robotów w pełnej harmonii.

Źrodło: Omron Industrial