Rośnie zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne. Inwestycji będzie przybywać

193

Stabilny wzrost popytu na polimery jest zauważalny od lat. Znajdują bowiem szerokie zastosowanie w wielu branżach – motoryzacyjnej, budowlanej czy meblarskiej. Dziś mówi się o rekordowej skali inwestowania w przemysł polipropylenowy.

Nowych obiektów przybywa także na polskim rynku. Szerokim echem odbił się projekt Polimery Police, flagowej inwestycji Grupy Azoty. Dziś jest już ukończony w  ponad 96%*, a jego uruchomienie planowane jest na 2023 rok.

Jako ILF Consulting Engineers Polska prowadzimy nad tym przedsięwzięciem nadzór wielobranżowy. Od lat uczestniczymy w megainwestycjach na terenie całej Polski, które znacząco wpłyną na gospodarkę kraju. Projekt instalacji do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu i instalacji do produkcji propylenu to aktualnie jedna z czołowych inwestycji petrochemicznych nie tylko na skalę polską, ale i europejską – mówi Rafał Blankiewicz z ILF Consulting Engineers Polska.

Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne rośnie co roku. Szczególnie dużym rynkiem zbytu jest Europa Środkowa. Polipropylen znajduje zastosowanie w wielu branżach. Jest wykorzystywany m.in. w produkcji opakowań produktów spożywczych, izolacji kabli i przewodów, części samochodowych, zabawek czy mebli. Materiał ten jest doceniany ze względu na swoje właściwości – wysoką odporność chemiczną na kwasy, zasady i rozpuszczalniki organiczne, a także możliwość spawania, zgrzewania, metalizowania czy zadrukowywania. Sprawia to, że polipropylen może być wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu.

Produkcja tworzyw sztucznych staje się coraz bardziej opłacalna. Popyt na tworzywa takie jak polietylen, polipropylen czy polichlorek winylu rośnie – a przez to wielu krajom będzie zależeć na rozbudowie własnych mocy wytwórczych. Jak podkreśla Rafał Blankiewicz z ILF Polska, rynek wciąż nie jest nasycony:

W ciągu najbliższych lat spodziewamy się kolejnych projektów o dużej skali z zakresu petrochemii. To jeden z silniejszych kierunków rozwoju polskiego przemysłu. Dziś ceny polipropylenu są na wysokim poziomie. To naprawdę lukratywny biznes – kończy.

*Na dzień 30.08 postęp w ujęciu rzeczowym wynosi 96,17%

Źródło: ILF