Taki mamy klimat…

444

Cywilizacja ludzi na zdołała dotrzeć na dno Rowu Mariańskiego, na szczyt Czomolungmy, wysłać człowieka w kosmos i zbudować globalną sieć dróg, torów kolejowych czy szlaków niby życiodajny obieg krwi w gospodarce. Tworzymy dobra, sprzedajemy, inwestujemy w nowe fabryki, czasem w ziemię, złoża, wodę lub cyfrowe pieniądze. Wszystko wyliczone ze statystycznych wskaźników, które wolelibyśmy aby nas  nie zaskakiwały.

Te piękne matematyczne równania, algorytmy dające nam realne wyniki pozwalają przewidzieć pogodę, zapotrzebowanie na ropę i wartość spółek giełdowych. Tworzymy ratingi i oceniamy wartość nabywczą pieniądza. Gospodarka lubi stabilizację i płynność finansową.

Co jakiś czas zaskakują nas piękne okoliczności przyrody. Wystarczy erupcja wulkanu (choć to wciąż brzmi jak fantastyka), albo spadnie 20 cm śniegu więcej niż zwykle, lub nie spadnie deszcz wtedy kiedy powinien. Bywa, że zaskakują nas też inne czynniki. Niekiedy wybuch jednej bomby podłożonej w metrze zmienia więcej niż desant wojsk.

Nasze wskaźniki mają także ciekawą właściwość – można z nich wyczarować kolejne diagramy, słupki i wykresy. Klimatyczne narracje ekologów, polityczne konferencje mają na razie jeden skutek – musimy płacić za rozwój. Świat bez plastiku i ropy to na razie odległa przyszłość z punktu widzenia konsumenta. Od kilku miesięcy pojawił się dodatkowy czynnik, który działa jak spust w rewolwerze. Coś co nie jest żywe, ani nie jest martwe, coś na co nie ma tak oczywistego lekarstwa – koronawirus. Jak tysiące innych wirusów, bakterii, riketsji krąży wśród organizmów mutując od czasu do czasu. Czy jest szczególnie niebezpieczny, zaraźliwy i śmiertelny? Średnio, ale to co robi z gospodarką można porównać do tsunami.

klimat

Dwadzieścia sześć lat temu wybuchł pożar w Hali Stoczni Gdańskiej – ale nikt nie zginął w wyniku samego ognia. Jednak 7 osób zostało zadeptanych na śmierć, a rany odniosło około 300 osób. Strach, panika i brak wiedzy potrafią czynić wielkie spustoszenie. Panika na giełdach to tylko przedsmak kwarantanny w zakładach pracy, a zamknięte szkoły i urzędy, przepełnione szpitale, ale przede wszystkim chaos.

Nagle świat stał się uboższy o biliardy dolarów z powodu kilku tysięcy ofiar śmiertelnych wirusa, skoro wszyscy wiedzą, że więcej ludzi umiera z powodu chorób serca czy zmian nowotworowych.

Czy można coś poradzić na taki klimat? Czy można stworzyć algorytmy, które będą przewidywać i zapobiegać niepotrzebnej panice? Odwołano przecież największe targi na świecie, najsłynniejsze festiwale, koncerty i eventy. Jeszcze pół roku temu nie do pomyślenia było  odwołanie imprez takiej rangi! Nie można jednak ignorować niebezpieczeństwa związanego z wirusem, większość zaleceń okazała się bardzo ważna w kwestii ochrony zdrowia. Jednak czy taka panika na giełdach była potrzebna?

Zależymy od natury – od pogody, zmian tektonicznych i naszej biologii. Nie da się przygotować scenariuszy na wszelkie możliwości, ani procedur na każdą sytuację. Zwykłe codzienne życie ludzie spędzają głównie na gromadzenie bogactwa i zdobywanie majątku. W trudnych sytuacjach przerzucamy bieg na zachowanie tego co mamy i minimalizację strat. Ludzie stający wobec wyboru trudnego wyboru wolą nie stracić niż zyskać.

Klimat jest zmienny. Telewizyjne prognozy upchane są frazesami – od 100 lat nie było tu powodzi, od 20 lat temperatura w stycznie nie była tak wysoka, od 200 lat nie widziano kamieni głodowych na Łabie w Czechach? A 60 milionów lat temu na terenie Polski szumiało piękne, ciepłe morze mezozoiczne. Druga strona medalu jest taka, że cokolwiek się stanie możemy powiedzieć „taki mamy klimat” – nawet jeśli nie w kwestii pogody, to chociażby inwestycji.

Autor: Magdalena Kamińska  absolwentka studiów doktoranckich Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się szeroko pojęta automatyzacją i robotyzacją. Propaguje idee Przemysłu 4.0 oraz zrównoważonego rozwoju. Jest założycielką platformy 4NETWORKERS, która ma służyć firmom Polski Północnej w tworzeniu trwałej sieci biznesowych partnerów. Jako koordynator Konferencji Automatyzacja i Robotyzacja w Przemyśle promuje ciekawe rozwiązania technologiczne i innowacyjne produkty.

Źródło: WWW.4NETWORKERS.EU