VII edycja konferencji Sustainable Economy Summit

758

7 października 2021 r. w hotelu The Westin Warsaw miała miejsce VII edycja konferencji „Sustainable Economy Summit”. Podczas czterech paneli dyskusyjnych oraz dwóch wystąpień, zaproszeni eksperci omówili najważniejsze kwestie dla sektora zrównoważonego i odpowiedzialnego biznesu. Zwieńczeniem wydarzenia była wieczorna gala rozdania „Diamentów Sustainable Economy”, dla najbardziej wyróżniających się podmiotów w branżach.

Wydarzenie rozpoczęło wystąpienie Gościa Specjalnego: Prof. Witolda Orłowskiego, Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej, który omówił kwestie zrównoważonego kapitalizmu. Pan Profesor w swoim wystąpieniu mówił także o gospodarce rynkowej, zaznaczył że kapitalizm jest najlepszym modelem, którego nie można zastąpić. Mówca wspomniał również o reformach i kryzysach, które wystąpiły kilka lub kilkanaście lat temu.

Pan Kamil Wyszkowski, Przedstawiciel i Dyrektor Wykonawczy, United Nations Global Compact Network Poland – Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ wygłosił wystąpienie inauguracyjne, w którym mówił o energii oraz skutkach zmian klimatycznych. Podkreślił, że tracimy stabilność klimatu, która jest istotna w pogarszającym się kryzysie klimatycznym. Jego zdaniem, świat jest uzależniony od paliw kopalnianych, którego konsumpcja ma negatywny wspływ na środowisko.

Po wystąpieniach przyszedł czas na pierwszy panel dyskusyjny pod hasłem „Zielone finansowanie”.  Moderatorem panelu była Pani Ewa Mochocka. – Associate Partner w EY-Parthenon. Do dialogu zaproszeni zostali: Andrzej Stosio – Partner, Współkierujący Departamentem Bankowości i Finansów Clifford Chance; Paweł Strączyński – Wiceprezes Zarządu Banku Pekao SA, Michał Popiołek – Prezes Zarządu mInvestment Banking, Jacek Kubas – Zastępca Dyrektora w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, Łukasz Pobudejski – Dyrektor Departamentu Finansowania Strukturyzowanego BNP Paribas Bank Polski. Podczas rozmowy poruszono tematy  transformacji sektora bankowego w kierunku zrównoważonych modeli finansowania, zielonych obligacji oraz trendów wśród dostawców finansowania. Panowie po krótce opowiedzieli jak wygląda w ich firmach wprowadzanie zmian w kierunku idei zrównoważonego rozwoju oraz jaka jest obecnie polityka banków.

Po krótkiej przerwie Pani Edyta Ziajowska, Commercial Director w firmie Edenred Polska w swoim wystąpieniu zaprezentowała najnowszy projekt „For Good. Movement”, który ma za zadanie minimalizować skutki pandemii poprzez wspieranie wellbeingu i dobrostanu pracowników. Podkreśliła, że to podstawa zrównoważonego rozwoju firmy.

Następnie rozpoczął się drugi panel o nazwie „Biznes dla ochrony klimatu”. Moderatorem dyskusji był dr hab. Mikołaj Pindelski, Szkoła Główna Handlowa. Rozmawiał on z Panem Tomaszem Gontarzem – Członkiem Zarządu PKP Intercity S.A., Panem Dominikiem Budnym – Managerem ds. kominikacji Region CEE Nordkalk, Panem Marcinem Ujejskim – Prezesem Zarządu, Blue Timber S.A., Panią Moniką Morawiecką – Prezeską Zarządu PGE Baltica oraz z Panem Wiesławem Hałuchą – Prezesem Zarządu Alventa S.A.. Podczas tej dyskusji panowała zgoda, że nie należy bagatelizować zmian klimatycznych i każde przedsiębiorstwo powinno dążyć do zero emisyjności. Należy nastawić się na pozyskiwanie energii poprzez alternatywne źródła, stopniowo wykluczyć węgiel brunatny, a przy tym również właściwie przygotować na to społeczeństwo. Eksperci zwrócili uwagę na zmiany jakie nastąpiły w przeciągu kilkudziesięciu lat. Zmienił się biznes, który z nastawienia w wyłącznie na zysk, zaczął wdrażać działania pro pracownicze, pro środowiskowe oraz jest otwarty na dalsze dyskusje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj