Płyty warstwowe PIR, zwane również obornickimi, z uwagi na rewolucyjne i uniwersalne właściwości stały się powszechnie stosowanym rozwiązaniem budowlanym. Wykorzystywane są jako elementy konstrukcyjne dachów i ścian między innymi, w halach przemysłowych, produkcyjnych, sportowych, różnego typu pawilonach, obiektach handlowych czy magazynowych.
Produkcja płyt warstwowych czy paneli termoizolacyjnych odbywa się na linii ciągłej, gdzie uzyskiwany jest jednorodny rdzeń z pianki PIR, co zapewnia im szereg korzystnych właściwości. Naturalną konsekwencją jest, niestety, konieczność przemysłowego cięcia, bezpośrednio na linii produkcyjnej, celem nadania właściwej długości prefabrykatów. O ile już wyprodukowana płyta charakteryzuje się znakomitymi właściwościami w zakresie bezpieczeństwa ogniowego to sytuacja z będącym wynikiem skrawania pyłem jest całkowicie odwrotna.
ANATOMIA WYBUCHU
Powstające wówczas, w postaci pyłu, mikro drobinki pianki i metalu tworzą wysoko wybuchowe, łatwopalne środowisko pracy linii produkcyjnej. Aby lepiej zrozumieć to zjawisko, warto sięgnąć do z tzw. „anatomii wybuchu” i pojęć podstawowych:
- LEL – dolna granica wybuchowości, czyli najniższe możliwe stężenie pyłu, gazu albo oparów w powietrzu, które spali się lub wybuchnie w przypadku zapłonu.
- UEL – górna granica wybuchowości, to najwyższe możliwe stężenie pyłu, gazu albo oparów w powietrzu, które spali się lub wybuchnie w przypadku zapłonu.
Oznacza to, że praktycznie każdy pył, którego stężenie zawarte jest w granicach > LEL < UEL jest wybuchowy. Kluczowe w zagrożeniu wybuchem jest też środowisko np. stężenie tlenu, poziom kondensacji, ciśnienie itd. w którym drobinki się unoszą lub gromadzą.
NIEBEZPIECZNA OBRÓBKA I TRANSPORT PYŁU
W produkcji przemysłowej, gdzie stosowane są odciągi, powstaje więc cały tor odpowiedzialny za ich transport, z miejsca skrawania na zewnątrz. Po drodze, w specjalnych wentylatorach mechanicznych tworzone jest podciśnienie i niejednokrotnie następuje filtrowanie np. z substancji szkodliwych. Dodatkowo, zależnie od rodzaju, specyfiki powstawania i innych czynników fizycznych, przemieszczający się pył tworzy szereg potencjalnych problemów jak np.
Podczas cięcia płyt na wymiar, może tworzyć się wstęga stalowa lub aluminiowa z blach zewnętrznych płyt, która wymaga pocięta w „caterach” – urządzeniach tnących. Operacja ta ma na celu uniknięcie mostkowania pyłu w odpylaczu i/lub uszkodzenia materiału filtracyjnego.
Przedmiotowy pył z pianki PUR jest pyłem wymagającym i niebezpiecznym zarówno w odciągu jak i filtracji. Posiada specyficzne właściwości: jest wybuchowy, ultralekki, posiada tendencję do mostkowania i jest higroskopijny.
SPECYFIKA PRODUKCJI PŁYT WARSTWOWYCH
Dlatego, zapewnienie bezpieczeństwa w środowiskach produkcyjnych wykorzystujących składniki PUR i aluminium to złożony proces, w którym, każdorazowo niezbędna jest znajomość specyficznych właściwości własnego pyłu oraz fachowej wiedzy i doświadczenie inżynierskiego.
Dopiero ich połączenie w całość, daje gwarancje bezpieczeństwa, naprawdę minimalizując ryzyko wystąpienia pożaru lub wybuchu i start materialnych. Warto po nie sięgać już na etapie projektowania linii produkcyjnej i potem, podczas jej bezpiecznej eksploatacji.
WIEDZA I DOŚWIADCZENIE
Każdego dnia, zajmujemy się strefami wybuchowymi w produkcji i przemyśle. Posiadamy unikalne doświadczenie zdobyte w pracy z nietypowymi pyłami PUR, PIR czy aluminium w instalacjach pracujących w Europie oraz w Polsce. Wykorzystujemy autorskie, opatentowane technologie dlatego jako nieliczni podejmujemy się zadań nietypowych w tych obszarach. Chętnie podpowiadamy jak bezpiecznie produkować.
Źródło: ITEK PL Sp. z o.o.