Wywiad – Cele i plany nowego centrum R&D Emerson Automation Solutions

297

Redakcja naszego Portalu (w tekście „PP”) przeprowadziła ciekawy wywiad z Panem Tomaszem Kosik (w tekście „TK”)– dyrektor generalny w Emerson Automation Solutions, odpowiedzialny za region Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich na temat celów oraz planów nowo otwartego centrum R&D tejże firmy w Polsce.  Zapraszamy do zapoznania się z kluczowymi informacjami na ten temat.

PP: Emerson ma w Polsce swoje centrum R&D i niedawno zwiększali Państwo jego przestrzeń biurową. Jakie cele przyświecają Emerson Automation Solutions w tworzeniu centrum R&D i jakie korzyści może przynieść to dla branży przemysłowej?

TK: Jesteśmy globalną firmą technologiczno-inżynieryjną i dostarczamy szeroką gamę innowacyjnych produktów i rozwiązań dla różnych branż na całym świecie. Wierzymy, że aby móc nadążyć za wyzwaniami, które tworzy tak szybko zmieniająca się rzeczywistość i technologia, również nasze rozwiązania muszą się nieustannie rozwijać. I właśnie nad rozwojem, ale także tworzeniem nowych rozwiązań pracują zdolni inżynierowie w naszych centrach R&D. Jedno z nich znajduje się w Warszawie i to właśnie tu, we współpracy z pozostałymi oddziałami w USA i Niemczech, tworzymy rozwiązania wykorzystywane później na całym świecie.   

Koncentrujemy się przede wszystkim na automatyzacji, digitalizacji i optymalizacji procesów przemysłowych. Przy wykorzystaniu najnowszych technologii, takich jak IIoT, w szczególności uczenia maszynowego, pomagamy firmom z branży przemysłowej w osiągnięciu doskonałości operacyjnej, poprawie bezpieczeństwa, obniżeniu kosztów i zwiększeniu produktywności. Nasze rozwiązania przekładają się na realne oszczędności finansowe, ograniczenie zużycia energii, a tym samym zmniejszenie wpływu na środowisko. I dzięki nim wciąż utrzymujemy się na czele w ciągle zmieniającym się krajobrazie biznesowym.

PP: Jakie projekty są aktualnie realizowane w centrum R&D Emerson Automation Solutions i jakie są ich cele?

TK: Centrum R&D aktywnie uczestniczy w pracach nad rozwojem naszych produktów dedykowanych monitorowaniu, diagnostyce i podwyższaniu niezawodności maszyn.  W projekcie rozwoju oprogramowania AMS Machine Works tworzona jest wspólna platforma diagnostyczna dla wielu naszych urządzeń pomiarowych. Warto wymienić urządzenia takie jak: przenośny analizator drgań AMS 2140, bezprzewodowy monitor drgań AMS Wireless Vibration Monitor, systemy ciągłego monitorowania drgań: AMS Asset Monitor (ciągła diagnostyka z wykorzystaniem analityk Edge) oraz AMS 6500 ATG (system zabezpieczeń maszyn zgodny ze standardem API 670).

AMS Asset Monitor jest także rozwijany w Warszawie we współpracy z naszym ośrodkiem w Niemczech.   To nowoczesne urządzenie pomiarowe wpierające użytkownika poprzez regularną, automatyczną analizę charakteru drgań, w celu wczesnego wykrywania symptomów typowych uszkodzeń różnych rodzajów maszyn.  Urządzenie współpracuje z oprogramowaniem AMS Machine Works, ale może być także wykorzystywane jako samodzielny, inteligentny system diagnostyki, dostarczający mniej doświadczonym użytkownikom czytelną diagnozę stanu technicznego maszyny w interfejsie przeglądarki internetowej.

PP: Czy planowane są jakieś współprace z innymi instytucjami naukowymi lub przemysłowymi w celu rozwijania nowych rozwiązań w centrum R&D?

TK: Oczywiście, nasze centrum R&D w Warszawie, jak już wspomniałem wcześniej, współpracuje z podobnymi jednostkami w Niemczech i Stanach Zjednoczonych w ramach struktury naszej firmy.

Ale współpracujemy również z jednostkami naukowymi. Aktualnie rozpoczynamy współpracę z Politechniką Warszawską, w zakresie rozwoju i modernizacji małej energetyki wodnej. Wnosimy wieloletnie praktyczne doświadczenie uzyskane podczas realizacji wielu projektów automatyki dla energetyki konwencjonalnej oraz tej opartej na odnawialnych źródłach energii. Kilka wydziałów Politechniki posiada natomiast stanowiska laboratoryjne z systemem OVATION, które wykorzystywane jest do zadań edukacyjnych na przedmiotach: Systemy DCS Scada oraz Diagnostyka procesów przemysłowych.

PP: Wspomniał Pan o tym, że Państwa rozwiązania pomagają ograniczać zużycie energii. Jak Emerson Automation Solutions pomaga firmom w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju i zmniejszeniu wpływu na środowisko?

TK: W osiąganiu tych celów wspieramy klientów poprzez dostarczanie zaawansowanych technologii i rozwiązań. Oferujemy między innymi inteligentne systemy zarządzania energią i automatyzacją procesów, które pomagają w zwiększeniu efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Mamy również rozwiązania dla branży przemysłowej, które umożliwiają monitorowanie i kontrolowanie emisji szkodliwych substancji do powietrza, wody i gleby, co minimalizuje negatywny wpływ na środowisko. Wszystkie te rozwiązania pomagają przedsiębiorstwom działać w sposób bardziej zrównoważony, a jednocześnie – poprawić wydajność operacyjną i wyniki finansowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj