Wzrost globalnego bezrobocia generuje większą migrację zarobkową, co wymaga przygotowania się do zarządzania różnorodnością

282

Globalne bezrobocie stale rośnie. Przewidywany wzrost w roku 2023 wyniesie co najmniej 1%, co w skali globalnej oznacza miliony osób bez pracy i kolejne migracje zarobkowe. Także na naszym rynku pracy rośnie liczba zatrudnionych, którzy mają obywatelstwo inne niż polskie. Według GUS (dane z 2022) ponad milion cudzoziemców pracuje w Polsce legalnie, a większość zatrudnionych jest w produkcji FMCG, handlu i logistyce.

Największą grupę stanowią Ukraińcy (ponad 700 tys.), kolejno Białorusini i Gruzini, a także Indusi, Uzbecy, Filipińczycy, Nepalczycy, Bengalczycy oraz in. To tygiel różnorodności kulturowej, którym zarządzanie staje się jednym z największych wyzwań. Pomocne mogą okazać się doświadczenia agencji pracy tymczasowej, które jako pierwsze wprowadzają obcokrajowców na polski rynek pracy. Jak to robią? Swoją wiedzą dzieli się Formika Agencja Pracy Tymczasowej.

Globalne bezrobocie stale rośnie. Przewidywany wzrost w 2023 roku wyniesie co najmniej 1%, co w skali globalnej oznacza miliony osób bez pracy – tak wynika ze Światowej Prognozy Zatrudnienia (Trends 2023 – WESO Trends). Oznacza to, że zwiększą się też ruchy migracyjne związane z poszukiwaniem zarobkowania w krajach o niskiej stopie bezrobocia. Pracodawcy muszą więc być przygotowani na coraz większą różnorodność oraz na podjęcie wyzwania zarządzania wielokulturowymi zespołami.

– Umiejętność zarządzania różnorodnością to dzisiaj konieczność, zwłaszcza w odniesieniu do pracowników tymczasowych, przyjeżdżających do nas z innych krajów, często o odmiennych kulturach. Firmy produkcyjne, handlowe i logistyczne wciąż nie są na to gotowe, co wynika po części z pośpiechu i presji czasu. Najczęściej skupiają się na przeszkoleniu pracownika z ogólnych zasad bhp i czynności związanych z zajmowanym stanowiskiem. Brakuje zwrócenia uwagi na obszar kompetencji miękkich, szczególnie tak ważnych jak komunikacja, która rodzi największe problemy. To często spotykany błąd pracodawców, którzy wychodzą z założenia, iż mając określone standardy pracy, to wystarczy aby pracownik dobrze wykonywał swoją pracę. Nie, to nie wystarczy – wyjaśnia Piotr Rafalski, właściciel Formika Agencja Pracy Tymczasowej.

Umiejętne wdrożenie do pracy to podstawa

Już na samym początku, wdrażając pracownika do pracy, trzeba przygotować właściwe procedury wprowadzenia go do firmy. Informacja i dobra komunikacja są tutaj podstawą. Profesjonalne agencje pracy tymczasowej prowadzące masowe rekrutacje, uwzględniają różnice kulturowe, chociażby wynikające z różnorodności wyznaniowej, rytmu życia i świąt, a nawet sposobu żywienia – o czym powinny informować pracodawców. Dlatego niezbędna jest dobra komunikacja od pierwszej chwili, wyjaśnienie tych kwestii i nie pozostawianie pracownika bez odpowiedzi na jego pytania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj