Zrównoważony rozwój w produkcji stali

1575

Produkcja stali jest jedną z najbardziej energochłonnych gałęzi przemysłu na świecie. Proces ten wymaga ogromnych ilości energii. Energia ta może być pozyskiwana z paliw kopalnych, takich jak koks, w przypadku wielkich pieców, lub z energii elektrycznej w przypadku elektrycznych pieców łukowych. Pomimo tego, że produkcja stali została zoptymalizowana i w porównaniu z sytuacją sprzed 50 lat wymaga o 61% mniej energii, to nadal znajduje się na szczycie listy, jeśli bierzemy pod uwagę zużycie energii na świecie. Ponadto, 70% stali wyprodukowanej w 2011 roku zostało wytworzone w wielkich piecach, co oznacza, że podczas produkcji uwalniane są duże ilości produktu ubocznego w postaci CO2.

Według The World Counts, ilość stali produkowanej każdego roku wystarczyłaby do zbudowania 1800 wież Eiffla. Te liczby mogą przytłaczać, a przecież stal jest potrzebna w niemal każdej gałęzi przemysłu na świecie. Począwszy od tych najbardziej oczywistych, jak motoryzacja, budownictwo, transport czy lotnictwo, a skończywszy na mniej oczywistych, jak narzędzia chirurgiczne czy implanty, wiatraki dające nam zieloną energię czy sprzęt AGD (tak, również w twojej lodówce!).

Nie aż tak źle, jak mogłoby się wydawać

Tak, do produkcji stali potrzebna jest ogromna ilość energii, ale jak bardzo stal nadaje się do recyklingu?

Stal jest najczęściej poddawanym recyklingowi materiałem na Ziemi! Stal jest używana, a prawie nigdy nie jest kompletnie konsumowana. Można ją bardzo łatwo przetopić i poddać recyklingowi. Co więcej, można ją również oddzielić magnetycznie. Ogólny wskaźnik recyklingu w 2014 r. wyniósł 86%. Porównując to z 41,9% wskaźnikiem recyklingu tworzyw sztucznych według Eurostatu, czy nawet dość wysokim 65% wskaźnikiem recyklingu papieru, przemysł stalowy wykonuje znakomity wysiłek we wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Tak więc, owszem, produkcja stali jest procesem energochłonnym, ale jest to również materiał w wysokim stopniu nadający się do recyklingu.

Nowoczesne rozwiązania problemu wysokiej emisji CO2

Problem wysokiej emisji CO2 został dostrzeżony. Producenci stali mają kilka sposobów na obniżenie poziom CO2.

  1. Wykorzystanie elektrycznego pieca łukowego, który znacznie obniża emisję CO2 dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej, a nie paliw kopalnych. Wadą tej metody jest to, że jest ona najczęściej stosowana w przypadku złomu, a nie rudy żelaza. Większość wyrobów stalowych pozostaje w użyciu przez dziesięciolecia. Oznacza to, że na świecie nie ma wystarczającej ilości złomu, aby zaspokoić potrzeby przy użyciu wyłącznie elektrycznego pieca łukowego.
  2. Systemy Zarządzania Środowiskiem (SZŚ) – SZŚ pomaga firmom w organizacji i monitorowaniu wyników w zakresie ochrony środowiska. Według statystyk zrównoważonego rozwoju opracowanych przez Worldsteel, w 2010 r. około 89% wszystkich pracowników przemysłu stalowego pracowało w oparciu o system SZŚ.
  3. Przejście z wykorzystywania koksu w wielkich piecach na wykorzystywanie wodoru. Technologia ta jest dostępna, ale sprawia, że stal jest znacznie droższa i niekonkurencyjna w stosunku do tej produkowanej z użyciem koksu. Więcej na ten temat można znaleźć w innym naszym artykule

Metalshub to w pełni cyfrowe i pozbawione papieru rozwiązanie w zakresie zakupów surowców, które pomoże Twojej marce być zrównoważoną i bardziej efektywną. Skontaktuj się z naszym zespołem, aby umówić się na demo on-line.

 

Źródło: Metalshub

Metalshub to platforma do handlu metalami i żelazostopami dostępna oraz używana na całym świecie. Zapewniamy bezpieczny i szybki proces przeprowadzania małych i dużych transakcji on-line. Oprócz zapewnienia infrastruktury dla handlu zintegrowaliśmy z platformą usługi logistyczne, usługi finansowania handlu i ubezpieczenia kredytów. Wszystko to aby zapewnić jeszcze lepszą bezproblemową obsługę klienta.