Grupa Kramp usatysfakcjonowana wynikami za 2014 rok

129

Grupa Kramp spogląda z zadowoleniem na wyniki za 2014 rok. Wyraźnie widać wzrost obrotów do 668 milionów euro a wskaźnik EBITDA wzrósł o prawie 10%, do 70 milionów euro. Kluczowe wydarzenia w ostatnim roku to połączenie w Polsce firm Kramp i Grene Dystrybucja oraz wzrost efektywności i kontroli kosztów. Zarząd Grupy, który w dniu dzisiejszym publikuje raport za 2014 rok, podkreśla w swoim oświadczeniu pozytywne wyniki firmy.

 „Rok 2014 był dobrym rokiem dla Grupy Kramp. Osiągnęliśmy cele, które przed sobą postawiliśmy, we wzroście obrotów do 668 milionów euro. Nie tylko osiągnęliśmy doskonały wzrost w obrocie firmy, ale także zaczęliśmy pracować w sposób bardziej efektywny wewnątrz firmy co wpłynęło pozytywnie na nasze rezultaty.” Powiedział Eddie Perdok, Prezes Zarządu Grupy Kramp.

Tytuł rocznego raportu to “The essential partner” („Istotny partner”). Jest to przesłanie, które firma Kramp chciałaby przekazać zarówno swoim klientom jak i dostawcom. „Dobrym przykładem są partnerskie działania wraz z producentami ciągników – firmami AGCO i SDF”, mówi Eddie Perdok. „Jako partnerzy uzupełniamy się wzajemnie dzięki czemu razem możemy zaoferować kompleksowe rozwiązania, co oznacza, że nasi klienci nie muszą się obawiać o brakujące części czy akcesoria. Chcielibyśmy także rozwinąć partnerstwo na podobnych zasadach z innymi wytwórcami. Dla nas partnerstwo z naszymi klientami oznacza bliską współpracę, porozumiewanie się w lokalnym języku, podobny sposób myślenia oraz oferowanie rozwiązań, które ułatwią pracę i zwiększą jej wydajność. Przecież jeśli nasi klienci odniosą sukces to my to robimy razem z nimi.”.

Kluczowe dane za rok 2014

W milionach €

2014

2013

Obrót

668

626

Wynik operacyjny (EBITDA)

70

64

Zysk netto

39

34

Kapitał własny

139

164

Bilans całkowity

367

342

Udział kapitału własnego (%)

38

48


Rozwój rynku

Patrząc na wskaźniki obrotów jak i udziału w rynku, Grupa Kramp wykazała wzrosty w każdym kraju, w którym działa handlowo. W krajach, w których Kramp działa w relatywnie krótkim czasie, jak na przykład Hiszpania, Portugalia, Włochy, Czechy, Słowacja i Węgry, widać znaczne wzrosty. Zauważalne są także wyraźne wzrosty obrotów w takich krajach jak Francja, Polska czy Rosja.

Inwestycje

Wartość całkowita wszystkich inwestycji poniesionych w 2014 roku przekracza kwotę 23 milionów euro, ze znaczącymi inwestycjami w dziedzinach informatycznych i rozwiązaniach e-biznesowych. Dodatkowo poniesiono znaczne wydatki na budowę nowych biur w centrali firmy w Varsseveld, prace skończyły się pod koniec 2014 rok, oraz rozpoczęto prace nad rozbudową magazynu w Koninie w Polsce.

Perspektywy na 2015 rok

Jesteśmy pozytywnie nastawieni na 2015 rok. W pierwszym kwartale tego roku wykonanie budżetu było zgodne z planami, zaś oczekiwany obrót za rok 2015 to 720 milionów euro. W 2014 roku wiele pracy i energii poświęciliśmy na scalenie firm Kramp i Grene i oczekujemy pierwszych pozytywnych rezultatów naszych wysiłków już w 2015 roku. Wykorzystując efekt synergii związanej z połączeniem firm, Grupa Kramp oczekuje dalszego wzrostu uzyskiwanej marży.

W tym roku po raz kolejny poniesione zostaną znaczące inwestycje w celu usprawnienia systemów IT, utrzymania i poprawy pozycji Kramp jako lidera rozwiązań e-biznesowych, a także na rzecz prac inwestycyjnych w magazynach w Koninie (Polska) oraz Poitiers (Francja).

Żródło: www.kramp.com