Grupa PGO inwestuje w innowacje

1096

Grupa PGO realizuje dwa projekty badawczo-rozwojowe współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Po ich zakończeniu oraz wdrożeniu uzyskanych rozwiązań technologicznych w Odlewni Żeliwa Śrem i w Piomie-Odlewni w Piotrkowie Trybunalskim tworzone będą odlewy o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych i jakościowych, przeznaczone do nowoczesnych i wymagających rozwiązań technologicznych.

Ich głównymi odbiorcami będą między innymi branża energetyczna zarówno lądowa jak i morska, sektor automotive, branża kolejowa, a także firmy zajmujące się podmorskim wydobyciem ropy i gazu oraz budową infrastruktury morskiej. Oraz wszystkie te, które wymagają zastosowania produktów o coraz wyższych parametrach użytkowych. Wartość obu realizowanych projektów to 85 mln zł.

– Współczesne otoczenie biznesowe i zmiany zachodzące w przemyśle, wymagają od nas szybkiego i jednocześnie elastycznego reagowania – podkreśla Łukasz Petrus, prezes zarządu PGO S.A. – Mając jednak świadomość wyzwań wynikających z charakteru przemysłu odlewniczego i kuźniczego, wiemy, że rozwoju, który jest odpowiedzią na te zmiany, nie powinniśmy opierać na niesprawdzonych technologiach i rozwiązaniach. Rozważnie i starannie planujemy przedsięwzięcia, których nadrzędnym celem jest takie unowocześnienie potencjału produkcyjnego spółek, aby dostarczać wyroby bardziej zaawansowane technologicznie, wyżej przetworzone, finalne, a tym samym pozwalające osiągnąć wyższą pozycję w łańcuchu dostaw. Staramy się rozwijać w sposób etapowy i zróżnicowany, ale na tyle konsekwentnie, by zwiększać kompetencje w każdej dziedzinie produkcji. Stąd nasze aktualne projekty innowacyjne – wyjaśnia Łukasz Petrus.Projekt realizowany w Odlewni Żeliwa Śrem dotyczy „innowacyjnej, wykorzystującej analizę termiczną ATD, technologii wytwarzania samozasilającego się, wysokojakościowego żeliwa do produkcji odlewów nowej generacji o podwyższonych parametrach jakościowych”. Z kolei w Piomie-Odlewni trwa wdrożenie projektu „Demonstracja technologii wytwarzania innowacyjnych odlewów staliwnych przeznaczonych do zastosowania w ekstremalnych warunkach eksploatacji”.

– Oba projekty są ściśle związane z realizacją „Strategii PGO na lata 2017–2020”. Oczekiwany efekt współpracy z NCBR pozwoli na awans do grona najnowocześniejszych w tej branży producentów w Europie, którzy wykorzystują unikatowe, innowacyjne technologie produkcyjne. Nie interesuje nas jedynie wyrównanie szans w w odniesieniu do konkurencji. Myślimy długoterminowo, celujemy w te nisze rynkowe, których eksploatacja da nam możliwość zaoferowania rozwiązań bardziej zaawansowanych i unikatowych wobec działań naszych konkurentów.

Globalizacja gospodarki światowej, ciągłe dążenie do poprawy procesów produkcyjnych i efektywności eksploatacji dostarczanych produktów, przy rosnących wymaganiach ekologicznych, wymuszają ciągłą pracę nad stosowanymi technologiami. To dodatkowo motywuje świadome firmy sektora przemysłowego do ciągłego doskonalenia i zdobywania nowej wiedzy – podsumowuje prezes Petrus.

Źródło: PGO S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj