Bezpieczne i trwałe zasilanie energetyczne stawia przed społeczeństwem nowe wyzwania. Zapotrzebowanie na energię wzrośnie do 2030 roku nadzwyczaj wysoko. Rosnące koszty energii, zmniejszające się zasoby oraz emisje CO2 to czynniki globalne.
Aby sobie z tym poradzić, potrzebne są nowe koncepcje dotyczące energii oraz rozwiązania systemowe, jak tzw. Smart Grid. Firma Phoenix Contact, jako partner gospodarki energetycznej od dziesięcioleci, oferuje szeroki zakres wydajnych i zaprojektowanych specjalnie do tych celów produktów.
Korzyści dla klienta
- Odpowiednie do stosowania w najcięższych elektromagnetycznych, elektrostatycznych i klimatycznych warunkach otoczenia
- Niezawodna, odporna na zakłócenia transmisja danych na duże odległości dzięki technologii światłowodowej
- Dalekosiężne bezpieczeństwo inwestycji dzięki kompatybilnym produktom zgodnie z normą PN-EN 61850 oraz normą sieciową IEEE
- Łatwa realizacja sieci o wysokiej dyspozycyjności: brak opóźnień lub strat pakietów w razie awarii komponentów sieciowych dzięki modułowi redundantny PRP
- Interfejs internetowy umożliwiający elastyczny dostęp online do systemu I/O i oszczędność czasu podczas uruchamiania dzięki łatwemu ustawianiu parametrów
IEC 61850 — ustandaryzowana komunikacja dla sieci elektroenergetycznych — bezpieczeństwo z myślą o przyszłości
W opracowanym przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną standardzie IEC 61850 (w Polsce jest to norma PN-EN 61850) ustanowiono światowe standardy komunikacji dla rozdzielni elektroenergetycznych i automatyki zabezpieczeniowej.
Dzięki temu użytkownik nie jest już uzależniony od jednego producenta, a różnorodność portów i interfejsów znacząco się zmniejszyła. Podstawą komunikacji zgodnie z normą PN-EN 61850 jest technologia Ethernet.
Norma PN-EN 61850 opisuje wymagania dotyczące komunikacji i urządzeń, których używa się w systemach zabezpieczających i sterujących rozdzielni elektroenergetycznych. Zdefiniowano w niej przede wszystkim:
- ogólne ustalenia dla rozdzielni;
- informacje dotyczące funkcji i urządzeń;
- wymianę informacji odnośnie do ochrony, nadzoru, sterowania i pomiaru w rozdzielniach;
- interfejsy komunikacyjne;
- jednolity międzynarodowy język konfiguracji.
Szczególnie prosta komunikacja I/O dla instalacji elektroenergetycznych
System Axioline F zapewnia szybką transmisję danych, jest wytrzymały pod względem konstrukcyjnym i mechanicznym — dzięki tym cechom idealnie nadaje się do stosowania w środowisku elektroenergetycznym. Komunikacja poprzez złącze magistrali za pomocą szybkiego protokołu GOOSE umożliwia ustawianie modułów I/O na zwiększone napięcia znamionowe i odpowiednią wytrzymałość elektryczną także w surowych warunkach środowiskowych.
Szczególnie prosta obsługa systemu Axioline F nie tylko pozwala na oszczędność czasu podczas uruchamiania, ale zwiększa również dyspozycyjność systemu. W celu dobrania dokładnie pasującej liczby wejść/wyjść i zapewnienia większej elastyczności można posłużyć się obszernym asortymentem produktów systemu Axioline F.
Korzyści dla klienta:
- Łatwe projektowanie, uruchamianie i prosta konserwacja dzięki interoperacyjności systemu I/O zgodnie z normą PN-EN 61850.
- Szczególnie elastyczny zakres zastosowania dzięki możliwości łączenia z urządzeniami dowolnych producentów.
- Łatwe uruchamianie dzięki parametryzacji — bez konieczności posiadania wiedzy programistycznej.
- Dokładnie dopasowana liczba wejść/wyjść i łatwe doposażenie redukują koszty i zwiększają elastyczność.
- Możliwość budowy bardziej kompaktowych stacji I/O dzięki dowolnemu łączeniu modułów słabo- i niskonapięciowych.
- Łatwa konfiguracja urządzeń i elastyczny dostęp online za pomocą interfejsu sieci WWW.