Linia formierska Savelii w Odlewni Żeliwa Śrem

2435

Należąca do Grupy PGO Odlewnia Żeliwa Śrem, dokonała w ostatnim czasie znaczącej inwestycji w nowoczesną linię formowania automatycznego o wydajności 110 form /h z zaawansowanym technologicznie systemem FORMIMPRESS.

Odlewnia Żeliwa Śrem jest jedną z najbardziej zautomatyzowanych odlewni w Polsce i nadal myśli o rozbudowie parku technologicznego.  Zintegrowana instalacja, w skład, której wchodzą m.in. piec zalewczy Cime, przerób mas i linia formierska Savelli, system oczyszczania odlewów oparty o kratę General Kinematics oraz oczyszczarki Stem zastąpiła dwie starsze  linie formowania. Inwestycja powstała w oparciu o autorski projekt zespołu technologicznego Odlewni, faza wykonania infrastruktury  i instalacji zajęła spółce 14 miesięcy.

– Linia została uruchomiona do testów na przełomie 2015 i 16 r. W pierwszej fazie testowania weryfikowane było prawidłowe działanie wszystkich elementów instalacji. Druga faza testów skoncentrowana była na możliwości uzyskiwania założonych parametrów technologicznych i wydajnościowych, w tym m.in. w zakresie zwiększenia uzysku z formy, możliwości produkcji odlewów o stopniu skomplikowania niemożliwego do osiągnięcia przy wykorzystaniu dotychczasowej infrastruktury – mówi Wiceprezes Zarządu Odlewni Żeliwa Śrem, Filip Regulski. Równolegle z linią w Odlewni wdrażany był nowoczesny system nadzoru i kierowania wytopami żeliwa. Dziesiątki przeprowadzonych w tym okresie, w warunkach produkcyjnych eksperymentów dostarczyły zespołowi danych pozwalających maksymalnie wykorzystać potencjał obu współpracujących instalacji.  Proces wdrożeniowy oczywiście był bardzo dynamiczny, z jednej strony wskazywał, jakie możliwości dają nowe instalacje, z drugiej stawiał wyzwania, z którymi Odlewnia nie miała do tej pory do czynienia. Dzisiaj po blisko pół roku od oddania inwestycji do eksploatacji  można śmiało powiedzieć, że wdrożenie zakończyło się sukcesem. Instalacja osiągnęła założenia pod względem efektywności kosztowej, wydajności oraz możliwość produkcji odlewów o dużym stopniu skomplikowania. Bezpośrednim efektem realizacji założeń inwestycji jest możliwość konkurowania na rynkach będących do tej pory niedostępnymi oraz zwiększenia konkurencyjności na rynkach dotychczas obsługiwanych przez odlewnię – wyjaśnia Regulski.

Źródło: Odlewnia Żeliwa Śrem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj