Mercedes-Benz Manufacturing Poland powierzył prace o wartości ponad 300 mln zł konsorcjum, którego liderem jest spółka z Grupy Eiffage w Polsce

1500

Konsorcjum kierowane przez firmę Eiffage Polska Serwis (EPS) rozpoczęło prace przy kolejnym etapie budowy nowej fabryki Mercedesa w Jaworze. Partnerami Eiffage są firmy EQOS Energie Polska Sp. z o.o. oraz GK-Elektro.

Pierwsza w Polsce fabryka silników Mercedes-Benz – marki należącej do koncernu Daimler AG – zlokalizowana została na Dolnym Śląsku, około 70 km od Wrocławia. Powstaje w gminie Jawor na obszarze liczącym około 100 ha, położonym wzdłuż drogi ekspresowej S-3, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Uruchomienie fabryki planowane jest na koniec 2019 r. Zakład będzie produkował silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych Mercedes-Benz.

Przystępując do planowania całego projektu, Daimler podzielił go na pakiety robót. Prace realizowane obecnie wchodzą w skład pakietu 4.0 i obejmują wykonanie kilku obiektów: hali produkcyjnej z dwupiętrowym biurem oraz częścią socjalną (budynki 1.1 i 1.2), jednokondygnacyjnej portierni wraz z wejściem głównym (budynek nr 102) oraz portierni dla samochodów ciężarowych (budynek nr 101). Harmonogram realizacji powierzonej inwestycji przewiduje zakończenie prac w budynkach 101, 102 i 1.1 do lutego 2019 r., a budynku 1.2 w czerwcu 2019 r.

Jest to drugie zlecenie Eiffage realizowane w ramach tej inwestycji. Wcześniej, jesienią ub.r. w ramach pakietu 3.2, Eiffage odpowiedzialny był za przygotowanie fundamentów głównego budynku zakładu.

Eiffage posiada duże doświadczenie w realizacji obiektów przemysłowych: firma była odpowiedzialna m.in. za rozbudowę hali produkcyjnej w fabryce Unilever w Poznaniu, przebudowę fabryki Michelin w Olsztynie oraz za budowę hali logistycznej we Wrześni, na zlecenie Volkswagen Poznań.

Całkowita wartość inwestycji koncernu Daimler AG w Jaworze wyniesie około 500 mln euro, czyli ponad 2 mld zł. Fabryka w Jaworze pozwoli stworzyć blisko 500 nowych, wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy. Specjaliści szacują, że każde z nich wygeneruje dodatkowe miejsca pracy w regionie: u kooperantów, poddostawców i usługodawców.

Opis obiektów wchodzących w skład pakietu 4.0:

Budynki 1.1 i 1.2
Jednopoziomowa hala produkcyjna z dwupiętrowym biurem oraz częścią socjalną. Powierzchnia całkowita budynku 1.1 wyniesie około 43,300 m2, a budynku 1.2 – 48,320 m2

Budynek 101
Jednokondygnacyjna portiernia dla samochodów ciężarowych (TIR). Powierzchnia całkowita obiektu to 178 m2.

Budynek 102
Jednokondygnacyjna portiernia oraz wejście główne do budynku fabryki, obejmujące recepcję, przestrzeń na urządzenia gaśnicze oraz medyczne. Powierzchnia całkowita budynku to 2,735 m2

Autor projektu architektonicznego: AECOM Polska sp. z o.o.
Generalny wykonawca pakietu 4.0: Eiffage Polska Serwis – lider konsorcjum, w skład którego wchodzą również firmy Eiffage Polska Budownictwo, EQOS Energie Polska Sp. z o.o. oraz GK-Elektro
Inwestor: Mercedes-Benz Manufacturing Poland sp. z o.o/Daimler AG

Źródło: Grupa Eiffage