Milion złotych dla Exon- INNOventure inwestuje w podmioty stawiające na sprzedaż

963

1 milion złotych – tyle INNOventure przeznaczy na prace badawczo-rozwojowe spółki technologicznej Exon. Pieniądze mają pomóc rozwinąć kolejny pomysł firmy, który jest połączeniem IoT i sztucznej inteligencji. To pierwsza inwestycja funduszu w przedsiębiorstwo, które już sprzedaje swoje rozwiązania. „Przekonał nas sposób, w jaki Exon wykorzystał pieniądze wygrane w poprzednich konkursach dla startupów”, mówi Marcin Molo, partner zarządzający INNOventure.

INNOventure jest wspólną inicjatywą Krakowskiego Parku Technologicznego i inwestorów prywatnych w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – BRIdge Alfa. Do tej pory inwestował głównie w projekty pochodzące ze środowisk naukowych i będące na wczesnym etapie prac badawczo-rozwojowych. Tym razem zespół funduszu zdecydowali się na inny krok i wsparł firmę, która nie tylko pracuje nad rozwojem technologii IoT dla biznesu, ale też sprzedaje już swoje produkty.

– Ciągle powtarzam, że umiejętność pozyskania klientów dla swoich rozwiązań jest równie ważna jak sama technologia – mówi dr Marcin Molo, partner zarządzający w INNOventure. – Inwestując w kolejny pomysł Exon, chcemy pokazać, że nie jesteśmy tylko dla firm na bardzo wczesnym etapie rozwoju, a również dla tych, które chcą się dalej rozwijać i tworzyć kolejne innowacyjne produkty.

W zdobyciu kolejnych środków na rozwój nie przeszkadzają również inne dotacje, jakie uzyskują w czasie swojej działalności młode firmy. Exon jest laureatem kilku różnych konkursów dla startupów, w których udało mu się wygrać kilkaset tysięcy złotych.

– I w Polsce, i na całym świecie zaroiło się od konkursów dla startupów. Wciąż jednak zdarza się, że firmy, które wygrywają i zdobywają środki na rozwój, konkursowe pieniądze po prostu przejadają. Z tym większym zainteresowaniem śledzimy losy takich przedsiębiorstw, które dobrze wykorzystały tego typu zastrzyk gotówki. Historia dotychczasowych inwestycji w spółkę i analiza jej rozwoju pozwala nam stwierdzić, czy firma umie zarządzać swoimi finansami i potrafi strategicznie myśleć. Takie potwierdzone umiejętności są dla nas dodatkowym argumentem do zainwestowania w projekt – dodaje Molo.

Firma Exon została w 2014 r. laureatem konkursu na najlepszy biznesplan, realizowany w ramach „Programu wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020”. Wygrane wtedy 200 tys. zł pozwoliło na stworzenie pierwszych produktów i zdobycie pierwszych klientów. Rozwiązania firmy Exon znalazły nabywców m.in. w takich krajach jak: Finlandia, Węgry, Arabia Saudyjska, Kuwejt, Australia, Rumunia. To przekonało fundusz INNOventure, że warto udzielić jej wsparcia na dalszy rozwój w wysokości miliona złotych.

Obecnie zespół Exon skupia się na rozwoju platformy Synati, która jest połączeniem Internetu Rzeczy oraz sztucznej inteligencji. To właśnie na zaawansowane prace nad Synati przeznaczone zostaną pieniądze od INNOventure.

Źródło: Exon