Nowoczesne technologie pomogą samorządom wdrażać koncepcję inteligentnych miast. Jednym z ważnych obszarów są sieci wodociągowe

1134

Eksperci wskazują, że rozwój inteligentnych miast możliwy jest dzięki wdrażaniu nowoczesnych technologii.

Potrzebne one są również w obszarze sieci wodno-kanalizacyjnych. Jak wynika z raportu „Bezcenna woda” firmy EY Polska ma jedne z najmniejszych zasobów wody słodkiej w Europie, a jej większość zużywamy na cele inne niż spożycie. Racjonalizacja jej wykorzystania wymaga, więc zastosowania najnowszych technologii. O problemach i wyzwaniach związanych z tworzeniem inteligentnych miast rozmawiali eksperci w trakcie III Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbył się w Krakowie.

W najbliższych latach sektor wodno–kanalizacyjny będzie potrzebować szczególnej uwagi władz rządowych oraz samorządowych. W Polsce obecnie funkcjonuje 1600 spółek wodno–kanalizacyjnych, a każda z nich boryka się z podobnymi problemami. Pokazuje to na jaką skalę należy podjąć działania, aby uchronić polskie miasta i gminy przed potencjalnymi problemami z gospodarką wodną.

Mimo, że w Polsce spada zużycie wody, stałe koszty w branży wodno-kanalizacyjnej wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Tylko w latach 1998-2012 koszt odprowadzania ścieków wzrósł aż o 220 proc., a wody o 145 proc. Z uwagi na wysokość opłat część gmin dopłaca mieszkańcom do rachunków za wodę i ścieki. Zdaniem ekspertów, w następnych latach usługi wodno-kanalizacyjne będą stale drożeć m.in. za sprawą kolejnych wydatków inwestycyjnych, wymagań odbiorców i spadającego zużycia wody. W związku z tym, lokalne samorządy muszą podjąć szereg działań pozwalających na sprawne zarządzanie systemami wodno-kanalizacyjnymi, które będą zgodne z najnowszymi trendami technologicznymi.

Potrzeba synergii działań 

– Z zebranych przez nas danych wynika, że 72 proc. operatorów obiektów infrastruktury wodno–ściekowej wskazuje na szeroko rozumianą efektywność jako absolutny priorytet w swoich działaniach. W rezultacie oznacza to konieczność ograniczenia strat wody, zwiększenie efektywności sieci wodociągowej oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej – Ireneusz Martyniuk, Wiceprezes Pionu Przemysłu w Schneider Electric Polska.

Realizacja tych działań wymaga synergii wielu podmiotów i konieczności odpowiedzi na wyzwania w postaci urbanizacji, społecznej tendencji do ograniczania ilości wody, ograniczonych zasobów tego surowca oraz raczkujących inwestycji w infrastrukturę. Liczne przedsiębiorstwa wodno–kanalizacyjne w Polsce stają, zatem przed koniecznością pogodzenia dwóch celów, tj. potrzeby redukcji kosztów operacyjnych oraz zapewnienia ciągłości dostaw wody.

Technologia w służbie zarządzania systemem wodociągów  

Wiele do zaoferowania w obszarze funkcjonowania nowoczesnych miast mają nowoczesne technologie. Warto, zatem postawić na rozwiązania, które umożliwiają zarządzanie w wielu obszarach funkcjonowania miasta, takich jak energetyka, infrastruktura, budynki czy centra danych. Przykładem takiego rozwiązania jest EcoStruxure, autorski system opracowany przez specjalistów firmy Schneider Electric. – Rozwiązanie oferuje platformę, architekturę i mapę drogową umożliwiając szybkie i łatwe wdrażanie Internetu Rzeczy ponad warstwą urządzeń oraz tworzenie inteligentnych, wydajnych i bezpiecznych procesów, co w miastach ma szczególne znaczenie. Umożliwia ono podejmowanie bardziej świadomych decyzji w oparciu o dostarczane dane, jak również bezpieczeństwo gromadzonych informacji, gdyż oprogramowanie oparte jest o model chmury obliczeniowej – mówi Anna Szymczyk, Marketing Communications & PR Manager w Schneider Electric Polska.

Nie ulega wątpliwości, że gospodarka wodno-kanalizacyjna w naszym kraju powinna być bardziej efektywna. W związku z tym należy podjąć szereg działań, które pozwolą w przyszłości uniknąć problemów w zakresie przerw w dostawach wody. Skutecznym sposobem na zarzadzanie systemem wodno-kanalizacyjnym w miastach, jak również innymi ich procesami są nowoczesne rozwiązania IT. Nie bez znaczenia jest także współpraca wielu innych podmiotów tj. firm, przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych oraz władz samorządowych, a wydarzenia takie jak Europejski Kongres Samorządów są dobrą okazją to debaty i wypracowania dobrych praktyk w zakresie wdrażania idei nowoczesnego miasta ze sprawnie działającą infrastrukturą.

Więcej informacji: www.schneider-electric.com/pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj