ODKRYWAJ I ZADZIWIAJ! Rusza 7. edycja Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

1011

Podczas tegorocznych warsztatów kreatywnych uczniowie warszawskich i wrocławskich szkół po raz kolejny będą próbować swoich sił jako młodzi wynalazcy. Poznają tajniki metody szybkiego prototypowania Design Thinking, będą uczyć się projektowania w 3D i tworzyć aplikacje mobilne, a w finale programu zaprezentują własne wynalazki.

Czy można jechać przodem w bok, czyli rzecz o nietypowych rodzajach napędów w robotach, jak z klocków skonstruować silnik pneumatyczny, na jakich zasadach działa wykrywacz kłamstw, czy przy użyciu owoców można wytworzyć prąd, jak zaprojektować motocykl wykorzystując technikę  modelowania w 3D. To tylko niektóre z nowych tematów zajęć w ramach 7. edycji programu. „Warsztaty organizowane na uczelniach technicznych to stały punkt naszego programu. Uczniowie bardzo chętnie majsterkują i przeprowadzają doświadczenia pod okiem studentów. Mają rzadką okazję, aby w praktyce wykorzystać to, czego dotychczas uczyli się tylko w teorii. Efektem ich prac są często zaskakujące i inspirują projekty wynalazków” – mówi Łukasz Kałucki, koordynator Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha.

Aby wynalazek mógł spełnić oczekiwania jego przyszłych użytkowników, ważne jest przygotowywanie prototypów do testu. Tego uczniowie będą się uczyć podczas warsztatów Design Thinking w Urzędzie Patentowym. Pod okiem ekspertów powstaną prototypy przedmiotów codziennego użytku, które będą oceniane przez profesjonalne jury, a następnie doskonalone przez uczestników zajęć.

W tegorocznej edycji nie zabraknie nowych technologii. Dzięki współpracy z Polsko-Japońską Akademia Technik Komputerowych odbędą się zajęcia poświęcone programowaniu gier i tworzeniu aplikacji mobilnych. Podobnie jak w latach ubiegłych swoje warsztaty zorganizują także Wojskowa Akademia Techniczna, Wrocławski Park Technologiczny.

Akademia Online
Wszystkie aktualne informacje na temat Akademii Wynalazców można znaleźć na stronie internetowej programu www.akademiawynalazcow.edu.pl oraz na nowym kanale Google+. Na Facebooku zamieszczane będą transmisje live z przebiegu wybranych warsztatów, a na Snapchat bieżąca dokumentacja zdjęciowa. Zachęcamy również młodzież do publikacji autorskich zdjęć i filmików oraz oznaczanie ich #AkademiaWynalazcow.

***
O programie
Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów z Warszawy i Wrocławia prowadzony przez firmę Robert Bosch w Polsce od 2011 r.  Jego celem jest promowanie uzdolnionej młodzieży oraz popularyzacja przedmiotów ścisłych, co w przyszłości ma skutkować zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce. Projekt realizowany z uczelniami technicznymi pokazuje jak fascynujące może być zastosowanie wiedzy technicznej w życiu codziennym. W Akademii młodzież uczestniczy w warsztatach kreatywnych oraz zgłasza pomysły do konkursu na wynalazek. W ciągu 6 lat trwania programu udało nam się dotrzeć do ponad 7 500 uczniów warszawskich i wrocławskich szkół, którzy wzięli udział w 257 warsztatach kreatywnych i zgłosili ponad 400 pomysłów na wynalazek. Program Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha został wyróżniony przez kapitułę Konkursu Kampania Społeczna Roku 2014 i 2015.

Partnerzy projektu
W tym roku do honorowych patronów Akademii Wynalazców dołączyli Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Prezydent Wrocławia, Minister Edukacji Narodowej oraz Polska Akademia Nauk. Wspierać będą nas także patroni z zeszłorocznej edycji – Mazowiecki Kurator Oświaty, Wrocławskie Kuratorium Oświaty oraz Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej.
Patronat medialny nad programem w ramach siódmej edycji objęli: Młody Technik, Akademickie Radio Kampus oraz Akademickie Radio Luz.

Więcej o programie:
www.akademiawynalazcow.edu.pl
www.bosch-prasa.pl
www.facebook.com/akademia.wynalazcow
www.bosch.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj